Kurulum sırasında hata

Başlatan Bilinchard, 27 Nisan 2009 - 19:07:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilinchard

Beryl vesilesiyle, Ubuntu kurmaya karar verdim. Zîra aşağıdaki ekran görüntülerinin ilerisine gidemedim.

bytan

Gidememenizin sebebi nedir? Bir yerde mi takıldı? Hangi sürümü kullanıyorsunuz? Grafiksel kurulum başlamıyor mu?

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Bilinchard

Alıntı yapılan: bytan - 27 Nisan 2009 - 19:45:30
Gidememenizin sebebi nedir? Bir yerde mi takıldı? Hangi sürümü kullanıyorsunuz? Grafiksel kurulum başlamıyor mu?

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum

İlk resimde, 30 GB'lık yer ayırdım. Oraya tıklayarak kurulum yapamıyorum/seçemiyorum. Geri dediğimde de 2.Resimdeki görüntü geliyor. En son sürümü indiridim. (9.4) Grafiksel kuruluma geçmeye nasip olmadı.

localhost

Varsayim 1: Yanlis hatirlamiyorsam 4 Tane birincil disk olusturamazssiniz. Bu yüzden ntfs bölümlerinden birini silip. Linux icin ayirdiginiz bölüm ile birlestirip ilk önce bir mantiksal alan daha sonra bölümleme yapmalisiniz.

Varsayim 2: Sizde 4. kisim bir mantiksal alan olduguna göre bu bölümde bölümleme yapabilmelisiniz? Neden sizde bölümleme olmuyor hic bir fikrim yok. Bu yüzden 1. varsayimi deneyebilirsiniz.

Soru. Bölümlemeyi nasil ve hangi programla yaptiniz?
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Benim de tavsiyem önce bir uzatılmış alan oluştur altına mantıksal olarak bir kök bölüm (ext3) ardından takas(swap) bölümü oluştur.

Ayrıca sormak istiyorum neden grafiksel kurulum yapamıyorsun? Alternate ISO veya yanlışlıkla Suncu ISO'su indirmiş olabilir misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bilinchard

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2009 - 12:48:48
Benim de tavsiyem önce bir uzatılmış alan oluştur altına mantıksal olarak bir kök bölüm (ext3) ardından takas(swap) bölümü oluştur.

Ayrıca sormak istiyorum neden grafiksel kurulum yapamıyorsun? Alternate ISO veya yanlışlıkla Suncu ISO'su indirmiş olabilir misin?

Evet, sanırım Server indirmişim. Kötü bir durum...  :-\

@Kirmizi

Vistayla beraber kullanmak istediğim için, HDD hiç bir türlü oynayamam.

heartsmagic

Masaüstü sürümünü indirip denemeni tavsiye ediyorum bu durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bilinchard

Sonunda normal Ubuntuyu indirdim ve yine burdan ilerisine gidemedim.

[IMG]http://i44.tinypic.com/2h71cu8.jpg[/img]

agritux

kurmak istediginiz alanin baglanti noktasina /usr/local degil sadece / yazmalisiniz

bytan

Oluşturduğun ext4 bölümünün bağlama noktasını "/" olarak belirle. Ram'in kadar veya iki katı kadar bir alanı takas alanı olarak ayır ve sisteme o şekilde bağla. Diğer ntfs bölümlerini ise /media/sda1, /media/c gibi tanımlamalar vererek bağla.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

agritux

Diger bolumleri baglarken dikkatli ol bicimlendirme :)

Bilinchard

Alıntı yapılan: bytan - 28 Nisan 2009 - 20:57:54
Oluşturduğun ext4 bölümünün bağlama noktasını "/" olarak belirle. Ram'in kadar veya iki katı kadar bir alanı takas alanı olarak ayır ve sisteme o şekilde bağla. Diğer ntfs bölümlerini ise /media/sda1, /media/c gibi tanımlamalar vererek bağla.

Diğer bölümlerin türünü değiştirirsem sıfırlanmaz mı? Sadece "30 gb" yere kurmak istiyorum.  Sadece "/" ayarlasam kurulum yaparmı? Diğer bölümlere zarar gelirse biterim ben :D Bu durumda da Ubuntunun altına C4 döşerim :D:D

agritux

kullanim sekline hangi dosya turu ise onu secmelisin
baglama noktasina da /media/istediginbirisim seklinda baglamalisin
bunun amaci kurdugun sistemden o disklere ulasabilmendir
eger anlatilan sekilde yaparsan sorunla karsilasmazsin

yalniz baglayacagin diskleri baglarken dedigim gibi bicimlendiri secmemelisin

swap olusturmandaki amac sanal bellektir
1gb 2gb arasi bir swap alani yeterli olacaktir

bytan

Aman sakin ol. :)

O 30 gb'lık alanın bir kısmını böl parçala ve oradan bir takas alanı oluştur. Geri kalan 28-29 gb'lık kısmı ext4 yap. / olarak bağla. Sadece buna ait format kutucuğunu işaretle. Diğer bölümlerde bu kutuyu işaretlemezsen bilgilerini kaybetmezsin.

PF @ ST

localhost

Bence NTFS bölümlerini ilk basta baglaminaza gerek yok.  Ileri düzeydeki kullanicilara önerilebilir ama yeni kullanici icin kafa karisikligi yaratabilir. Zaten NTFS-CONFIG`eninde sonunda kurulmasi gerekiyor. Kurduktan sonra ntfs-confi calistirip HDD leri baglamasi kolay ve kullanicinin bulundugu pisikolojik ortamdan yara almadan kurtulmasi daha kolaydir.  :D
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Alıntı yapılan: Bilinchard - 28 Nisan 2009 - 16:31:31
Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2009 - 12:48:48

Evet, sanırım Server indirmişim. Kötü bir durum...  :-\

@Kirmizi

Vistayla beraber kullanmak istediğim için, HDD hiç bir türlü oynayamam.

Demek istedigim bir bölümü yedeklersin. Sonra birlestirip bölümlersin. Ardindan Ubuntuyu kurar vista ile calistirirsin. Bu olay senin icin agir geldiyse tabiki var olan bölüm üzerinde oynamak daha mantikli. Ben sadece alternatif icin söylemistim.
Linux LPIC1 - MCSA