[Çözüldü] Acer e-machines ubuntu kurulum sorunu

Başlatan sarisakall, 28 Nisan 2009 - 21:50:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sarisakall

Herkese merhaba

Dün aldığım acer dizüstü bilgisayara ne yaptım ettiysem ubuntu kuramadım. Şu anda vista yüklü ve dizüstülerde alışılagelen sürücü hatalarına karşı iki işletim sistemini bir kullanmak istiyorum. Sorunsuz bir çalışma olduğunda vistayı sileceğim. Daha önce elimde olan 7.10 sürümünü masaüstüne kurdum ve hala kullanıyorum (8.10 güncelleştirilmiş şekilde ). Fakat ne bu cd ne de ubuntu sitesinden yeni indirdiğim 9.04 kuruluma başlayamadı. Boot ayarlarından cd'den başlat diyorum ilk anda hdd'yi es geçiyor, tam cd dönmeye başladığı anda bu işlemi kesiyor ve doğal olarak hdd'ye geçip vista açılmaya başlıyor. Fakat ilginç olan pardus 2007 boot esnasında az da olsa bir kıpırdanma gösterdi. Fakat o da logo kısmından öteye geçip kuruluma başlayamadı. Bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

agritux

iso nuzun md5 kontrolunu yapip yavas bir hizda cd ye yazimini basarili sekilde tamamladiniz mi?

sarisakall

İlk yapmam gereken şeyi yapmamışım :-[ Şimdi kontrol ettim ve o kadar kota boşa gitmiş. Fakat 7.10 cd'si düzgün çalışıyor. O cd ile daha önce 2-3 kez kurulum yaptım. Hadi son sürüm sorunlu diğeri ne olacak. Gayet güzel kuruyorum masaüstüne.

zeitgeist

İnternetten indirilen iso kalıplarının md5 kontrolünü yapıp 4x veya 8x de yazın. 7.10 cd sinin çalışıyor olması da diğer dağıtım ve sürümlere ait cd lerin hatalı olduğuna işaret ediyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

sarisakall

Heh işte sorun orada zaten. Diğer cd ler varsın bozuk olsun. Ben 7.10 kurmaya razıyım. Sonra güncelleme yaparım. Masaüstü bilgisayarımı zaten bu şekilde kullanıyorum. Önce 7.10 kurdum sonra sırayla sürüm yükselttim. Fakat bu bilgisayarda bunu yapamıyorum. Dün bi şekilde xp kurmayı başardım. Boot ayarlarından hdd ide yaptım falan kurulum bitti. Sorunsuz olarak xp işletim sistemi açıldı. Dedim şimdi başka os kurdum ubuntu da kurulur fakat maalesef muvaffak olamadım. Aynı sorun yine çıktı ubuntu cd si takınca bilgisayar bu cd yi görmüyor. Acaba donanımsal bir sorun olarak kafasına göre disk mi seçiyor diyeceğim vista veya xp altında cd deki bazı dosyaları kurabiliyorum. Mesela windows için firefox ve thunderbird bu cd de var onlar kuruluyor. Fakat ubuntu kurmak isteyince olmuyor.

heartsmagic

Bazı CD-Romlar'da bu sorun yaşanabiliyor. Yavaş şekilde yazdırdın mı ISO'ları?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sarisakall

Arkadaşlar sorunumu dosyayı tekrar indirerek çözdüm. Ubuntu sitesinden indirdiğim birinci dosyanın md5 kontrolü yapmamıştım. Sorunlu olduğu anlaşıldı. Fakat bu sorunun indirilen dosyadan mı yoksa benim onu normal veri diski olarak yazmam mı olduğunu anlayamadım. :D Bende yeniden indirdim. Kontrolü yaptım ve yine kullandığım ubuntu masaüstünden K3b programı ile 4x hızında düzgün bir şekilde yaktım. Dizüstü bilgisayara taktım yeniden başlattım ve tataaa. Şu anda ubuntu kullanarak size yazıyorum. Program şu anda kendisini güncelliyor. Kablosuz ağımı hemen gördü ve nete sorunsuz bağlandım. Şimdilik bir sorun yok gibi.Sorunun çözümünde yardımcı olan ve ilgi alaka gösteren bütün üyelerimize teşekkür ediyorum.

Saygılar