lazarus form arası geçişler

Başlatan yixit, 28 Nisan 2009 - 16:07:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yixit

delphide kullandıım kodu denedim
2 tane form açtım
1. forma buton ekledim
on click yordamına form2.show;
dedim
ama form2 tanımlı değil gibisinden bişey diyo

bide bu lazarusun menusundeki yazılar vs çok büyük nasıl küçültecem uyuz oldum : /

ebubekirs

"var" kısmı şu şekilde olmalı yanlış hatırlamıyorsam

var
Form1: TForm1;
Form2: TForm2;
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

emin_as

Gtk2 olarak lazarusu yeniden yapılandırabilirsin. Sanırım gtk1 olarak kullanıyorsun, o yüzden fontlar çirkin görünüyor. Wx ve qt ile de yapılandırabilirsin.

Form2 için tanımlı degil diyorsa, uses kısmına form2 yi de eklemelisin.
Eger form2 autocreate degilse yeniden hata verir, o nedenle show demeden önce create ile oluşturmalısın.

yixit

Alıntı yapılan: emin_as - 28 Nisan 2009 - 16:47:32
Gtk2 olarak lazarusu yeniden yapılandırabilirsin. Sanırım gtk1 olarak kullanıyorsun, o yüzden fontlar çirkin görünüyor. Wx ve qt ile de yapılandırabilirsin.

Form2 için tanımlı degil diyorsa, uses kısmına form2 yi de eklemelisin.
Eger form2 autocreate degilse yeniden hata verir, o nedenle show demeden önce create ile oluşturmalısın.
@ebubekirs
denedim olmadı
emin hocam biraz daha açarmısın acemiyim ubuntuda

emin_as

Araçlarda lazarus u oluşturmayı yapılandır olacak, oradan kütüphane olarak gtk2 yi seçebilirsin. Örnekler dışındakiler de clean olarak işaretle ve yeniden oluştur.

Lazarus kendini bu şekilde derleyebilir. Lazarus un motoru freepascal, lazarus bu pascal i kullanarak derleme işlemini yapıyor.

Bu söylediklerim fontların daha iyi görünmesiyle ilgili bir durum, formun bulunmuyor olması, uses satırında olmadığındandır.

Eğer programlamaya yeni başlıyorsan, lazarus yerine mono yu öneririm. Önü daha açık ve geleceği olan bir dil.

tasy

Alıntı yapılan: emin_as - 28 Nisan 2009 - 21:54:12
.......
Eğer programlamaya yeni başlıyorsan, lazarus yerine mono yu öneririm. Önü daha açık ve geleceği olan bir dil.

Mono'da delphi dili ile kodlama yapılabiliniyormu acaba? Bildiğim kadarıyla c# dili ile kodlama yapılabiliniyor.

yixit; uses satırına Unit2 eklersen problemin çözülür... Hadi kolay gelsin.....

Düzenleme: Şöyle bir şey buldum mono için; It (mono) supports the following languages: C, C++, C# (1.0, 2.0 and 3.0), Vala, Boo, Java, Nemerle, ILasm, ASP.NET and VB.NET.

emin_as

Delphi prism ile mono için program yazabiliyorsun. Daha doğrusu prism .net için derleme yapıyor  ve prism ile yazdığın gtk uygulaması mono ile linuxta sorunsuz çalışıyor.

Programlamaya yeni başlıyorsa, monoyu yani c# ı tavsiye ettim, çünkü delphinin-pascal ın geleceği çok parlak görünmüyor.

daphne

{ TForm1 }
uses unit2;//bu kodu eklersen form2 çalışacaktır.
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
  form2.show;

end;
konu kapanmadığı için yazdım vede denenmiştir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: daphne - 19 Eylül 2009 - 12:29:33
konu kapanmadığı için yazdım vede denenmiştir.

Çözülmemiş veya kapatılmamış bir konuya gelecek her türlü öneri bizi sevindirir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

hasanzincir

Form2 yi compiler yapmadıysanız görmüyor olabilir.Derleyib kayıtladınızmı sorun çözülecektir.