Kurulum Hatası ve arapça yazılar!!

Başlatan njosnavelin, 02 Mayıs 2009 - 13:24:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

njosnavelin

Windows altında Ubuntu CD sini çalıştırıp "Install inside Windows" 'u çalıştırıp gerekli ayarları girdikten sonra:

Kullanıcı adı:
Şifre:

vb..
pc kapanıp açılınca kısa bir yükleme ekranından sonra login ekranı geliyor. Eğer kurulumu English yaptıysam * her şey ingilizce veya türkçe yaptıysam yazılar türkçe sorun yok. ama ekrandaki username ve pass girilen kutuya yazı yazmaya başlayınca arapça yazmaya başlıyor(afganistanca vb de olabilir)..

BU şekilde olmayınca bende "ironic" in dediği gibi normal kurulum yaptım. hatta şu anda ubuntu üzerinden yazıyorum. Fakat yine aynı durum karşıma çıktı. Bu sefer dil,klavye seçenekleri ile geldiği için kurulum orda gördüğüm klavyenin otomatik afganistan ayarları yapmış olduğu. bende mecburen ekrandaki computer name i( .....-desktop ) u sağ clik ile kopyala yapıştır ile "username" ve şifreyide yine copy/paste ile bir harf verdim. :) böyle olunca arapça yazmadı. sonrada bitince kurulum tekrar türkçe dil ve klavye seçenekleri yapıp şimdi kullanır hale getirdim.

Her ubuntu kurduğumda bu sorunu yaşıyacakmuyım yani:)
Çok saçma bir durum bu. ve birinin mutlaka bu durum ile ilgili bir bilgisi olması lazım

bide söylim arapça girince user name ve password u kabul etmiyor.

bytan

Normal kuruluma geçtiğin için konuyu böldüm ve buraya taşıdım. Sisteme giriş yaptığına göre aşağıdaki dosyaya doğrudan erişim yapabilirsin verdiğim komutla. Eğer canlı cd üzerinden gitmek zorunda kalırsan araya bir kaç işlem girmek zorunda kalır.

Önce aşağıdaki ile dosyayı aç:

sudo gedit /etc/default/console-setup

Aşağıdakine benzer bir kısım göreceksin. Tabii sende xkblayout kısmında af yazıyor olmalı:

# The following variables describe your keyboard and can have the same
# values as the XkbModel, XkbLayout, XkbVariant and XkbOptions options
# in /etc/X11/xorg.conf.
XKBMODEL="pc105"
XKBLAYOUT="tr"
XKBVARIANT="f"
XKBOPTIONS=""

O kısmı tr yapıp kaydedersen, sonraki başlangıcında sorun yaşamaman gerekir. Çözülmezse diğer yollara da bakarız.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1108548
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Elbette her kurulumda bu olmaz, kaldı ki forumda bu hatayı geçen sanırım ilk sen oldun :) Kısacası bir hatadır bu ve neden olduğunu anlamasam da senin başına geldi.

Sorununu @bytan'ın anlattığı şekilde mi çözdün?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.