KDE 3.X Uygulamaları Gnome 2.26.1 altında çalışmıyor.

Başlatan eren, 27 Nisan 2009 - 18:59:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

KDE 3.X deposu ekleyerek KDE 3.X serisini kurdum. KDE3 ile sistemi açtığımda var olan ve sonradan yüklediğim KDE3 uygulamaları Gnome ile giriş yaptığımda menüde görünmüyor. Çalıştır kısmına program adını yazıp çalıştır dediğimde şu hatayı veriyor

'file:///home/ubuntu/konversation-kde3' konumu açılamıyor
'/home/ubuntu/konversation-kde3' dosyası durumlandırılırken hata: No such file or directory

KDE3'de konversation-kde3 komutu ile konversation çalışıyorken Gnome altında çalışmıyor. Bütün KDE3 programları için bu durum söz konusu.

Uçbirim ile konversation'u çalıştırmaya çalıştığımda aldığım hata.

bash: konversation-kde3: command not found
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

bytan

Aşağıdaki ile nerede oluduğunu bulup çalıştırmayı deneyelim tam yolunu vererek:

sudo updatedb
locate konversation-kde3

Çıktıya göre çalıştır ve hata veriyor mu bakalım. Sorunsuzca çalışıyorsa path düzenlemesi yaparız.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

eren

/usr/share/doc/konversation-kde3
/usr/share/doc/konversation-kde3-dbg
/usr/share/doc/konversation-kde3/AUTHORS
/usr/share/doc/konversation-kde3/TODO
/usr/share/doc/konversation-kde3/changelog.Debian.gz
/usr/share/doc/konversation-kde3/copyright
/usr/share/doc/konversation-kde3-dbg/changelog.Debian.gz
/usr/share/doc/konversation-kde3-dbg/copyright
/usr/share/menu/konversation-kde3
/var/cache/apt/archives/konversation-kde3-dbg_1.1-0ubuntu2_i386.deb
/var/cache/apt/archives/konversation-kde3_1.1-0ubuntu2_i386.deb
/var/lib/dpkg/info/konversation-kde3-dbg.list
/var/lib/dpkg/info/konversation-kde3-dbg.md5sums
/var/lib/dpkg/info/konversation-kde3.list
/var/lib/dpkg/info/konversation-kde3.md5sums
/var/lib/dpkg/info/konversation-kde3.postinst
/var/lib/dpkg/info/konversation-kde3.postrm

sudo updatedb bir çıktı vermedi.

Aynı şekilde hala çalıştırmıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

bytan

Uygulama dosyasının yerini göstermemiş. Şununla bulmaya çalışalım:

locate konversation | grep  bin

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

eren

/opt/kde3/bin/konversation
/usr/lib/debug/opt/kde3/bin/konversation

/opt/kde3/bin/konversation yolu ile konversation çalışıyor.

bytan

KDE 3 serisinin bin yolu farklıymış. Bunu .bashrc dosyanı kullanarak ayarlayabiliriz:

gedit .bashrc

Dosyaya şunu ekleyelim:

export PATH=$PATH:/opt/kde3/bin:/opt/kde3/games:/opt/kde3/bin

kdelibs-data-kde3 pakedininde kurulu olması gerekiyormuş /opt/kde3 önekini tüm uygulamalara yayabilmek için.

Diğer PATH yolları burada verilmiş.

PF @ ST

eren

kdelibs-data-kde3 kurulu. Dediklerini yaptım ancak bir şey değişmedi. Bende /opt/kde3/bin/konversation yoluna bir ikon bağladım o şekilde çalışıyor. Teşekkürler.