9.04 açılmıyor ?

Başlatan obenobne, 27 Nisan 2009 - 18:05:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

casberg

Valla meslek icabı (PC teknisyeni) evimde 4 tane PC var...tek ATI kart bunda ve bundan başka hiçbir makinamda bu sorun başıma gelmedi..işin kötüsü diğer iki makinam notebook malum onların kartlarını buna takmam mümkün değil ve biriside PIII blade server zaten ekran kartı yok (yani slot şeklinde değil onboard)..Laptop lar her işimi görüyo ama bunun tadı onlarda çıkmıyo...Diğer yandan linux'u öğrenmeyi ciddi anlamda çok istiyorum...tekrardan format atmak beni hiç rahatsız etmiyo dediğim gibi işim icabı 1000 lerce format attım ama sorunlardan kurtulmak yerine çözmek daha bana göre bi özellik..

Bu arada zeitgeist arkadaşın söylediği formülde soruna çare olmadı...* her şey başırılı bi şekilde tamamlanıyo gibi gönüyo ama sanki sistem yapılan hiçbir değişikliği kabullenmek istemiyo gibi...Neticede olması gereken yoldan bu sorunu çözmem mümkün olcak gibi görünmüyo...

Arkadaşlar lütfen bu linkle ilgilenin çünkü eminim benden ve bu linkteki arkadaşlar dışında başka birilerininde başına gelmiştir..

casberg

Az önce bide şu linkteki

https://answers.launchpad.net/ubuntu/+source/xorg/+question/63710

açıklamayı denedim

ama şu komutla

sudo aticonfig --initial -f

kullanılabilir driver bulunamadı manasında bi karşılık aldım :(

heartsmagic

Sen ATI sürücülerini kaldırdın da o nedenle işe yaramıyordur. @zeitgeist'in tavsiyesi ATI sürücülerini kaldırır ve mesa kullandırtır sana. @casberg ATI bölümünde sabit bir başlığımız var ATI ve 9.04 hakkında. Orada sorunlu kartlar ve sürücü meseleleri ele alınıyor. Göz atarsan yararlı olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

casberg

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mayıs 2009 - 17:18:10
Sen ATI sürücülerini kaldırdın da o nedenle işe yaramıyordur. @zeitgeist'in tavsiyesi ATI sürücülerini kaldırır ve mesa kullandırtır sana. @casberg ATI bölümünde sabit bir başlığımız var ATI ve 9.04 hakkında. Orada sorunlu kartlar ve sürücü meseleleri ele alınıyor. Göz atarsan yararlı olabilir.

Ama linkteki xorg-driver-fglrx ati için değilmi..diğer komutlarda bi kaç şey kurdu makinaya..

sudo apt-get update
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo aticonfig --initial -f
sudo reboot

Yani tam olarak böyle yazılmış ama..

zeitgeist

Ati sabit başlığına bir göz atmanda fayda var o vakit göreceksin ki ati sürücüleri olan fglrx ler 9.04 te şimdilik sorunlu. Daha doğrusu belli bir model öncesi sorunlu dolayısıyla senin internette araştırdığın ati sürücü bilgileriyle ilgili kurulumlar son sürüm olan 9.04 için geçerli olmayabilir. Ati sorunu 9.04 de has bir şekilde zorluyor kullanıcıları. Bu yüzden ısrarla ati başlığını incelemeni tavsiye ediyoruz. @Kırmızı bu hususta uzun süre uğraştı ve tecrübeli onun açtığı başlığı da incelemelisin. Son olarak şunu söyleyeyim; eğer ati sürücüleriyle istediğin neticeleri alamazsan Mesa sürücüleri kullanabilirsin çünkü Mesa ile stabil olarak çalışıyor sistem ve compiz de etkin. Ayrıca şu son 2 gündür Mesa sürücülerle ilgili güncellemeler oldu çok daha verimli hale gelmişi olabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

localhost

Alıntı yapılan: ta2mtf - 18 Mayıs 2009 - 00:17:27
arkadaşlar,daha önce bir başlığın altına daha yazmıştım ama bu başlık daha doğru olacağı için tekrar yazacağım;

Bir anormallikten doğan normallik:

Ekran kartım ATI radeon express 1100,ubuntuda o kadar yeniyim ki ekran kartı driveri nasıl kuruluyor bilmiyorum dolayısıyla kurmadım da AMA
maşaallah bilgisayarımda compiz çalışıyor,küpü döndürebiliyorum,alevle yazı yazabiliyorum,pencerelerim yanarak kapanıyor vs vs. hatta bugüne kadar bilgisayarım 512 mb ram di.(Şu an 1.5 gb) Yani sistemimde hiçbir sorun yok Ubuntu ile çok mutluyum.
Aslına bakarsanız yakınmıyorum ama bu durum bana tuhaf geliyor ve irdelemem gerektiğini düşünüyorum,sonuçta da üyelere faydalı birkaç ipuçu çıkarabiliriz diye umut ediyorum.
Saygılarımla

Senin kartin ATI X1100 serisi oldugu icin Ubuntu 9.04 altinda fglrx calistirman cok zor. Sen mesa veya radeon driverlerini kullaniyorsundur.
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Alıntı yapılan: casberg - 18 Mayıs 2009 - 12:39:08
Alıntı yapılan: Kirmizi - 17 Mayıs 2009 - 20:51:32
@casberg. Senin sorunun bastan basliyor. Live CD ile bilgisayari acarsin. Ubuntu nun /boot/grub/menu.Ist`e bakarsin. Ardindan Oradaki recovery bölümünü komple kopyalar En son hangi dagitimin grubu varsa onun icinde menu.Ist dosyasinin icine yapistirirsin. ve sistemi yeniden baslattiginda grub ekraninda ubuntunun recovery bölümü görünür. ATI kartin nedir bilmiyorum.

Kırmızı teşekkür ederim ama ubuntu'yu ilk kurduğumda menu.lst dosyasını yedeklemişim..onu buldum geri yükledim ve restart yap karşıma mavi bi ekran geldi...en altta grafik sorunlarını çözmek gibi bi seçenek vardı onu seçtim enter ladım..sonra bişeyler yaptı ve menu ye geri döndü bende üstten normal boot a devam et seçeneğini seçtim...ama düzelen bişey olmamış...yine aynı çizgili ekranda 3-4 defa ekranı yenileyip kaldı...Bu arada kartım ATI radeon x1300/1550

Ekran driver'ımda bi problem yoktu (compiz, video uygulamarı vs. normal çalışıyodu)..Sadece kardeşim World of Warcraft oyunun açılınca siyah bi ekran geldiğini söyledi bende ATI nin sitesinden driver'ı indirdim sonra tarife göre...yani şu pdf formatlı kurulum yardımından;
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_cat92-inst.pdf

sh ./ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run

ve kurulum hatasız tamamlandı..
Sonra yine tarife göre (bitişten sonra diyodu)...

/etc/bin/aticonfig --initial

Komutunu girdim..ama hedef bulunamadı gibi bi uyarı aldım..sonra pek önemsemedim birazda işim vardı kardeşime ben duna sonra bakarım deyim çıktım...

Velhasıl oda işi bitince bilgisayarı kapatıp çıkmış..geldiğimde böyle bi manzarayla karşılaştım...Halende durum aynı mümkünse bana basitçe konsol a nasıl girerim ondan sonra hangi komutla driver ı kaldırırım veya eski haline getiririm yazabilecek birisi varsa yani bi şekilde bu açmanın yolunu kesin değilsede tahmini olarak tarif edecek birisi varsa çok dua ederim..hem çözmüş olduğum için hemde öğrendiğim için..

Heartsmagic ;

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mayıs 2009 - 21:53:43
Ufak bir not düşeyim. Normal Ubuntu kernel satırının sonuna init=/bin/bash eklenip sistem açılırsa doğrudan konsola düşebilirsiniz.

Bunuda birazdan deniyorum sanada ayrıca teşekkür ederim..Bu arada konsoldan driver nasıl kaldırılır yukarda dediğim gibi bilmiyorum dinlemedeyim..kullanıcı kullanmıyorum direk root la giriyorum bilmeniz gerekebilir...
Sizin kartinizda Ubuntu 9.04 te fglrx driveri ile calismaz. Bosuna kafanizi patlatmayin.
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Mayıs 2009 - 14:00:23
Recovery modda root shell bölümünde, önce ati ye ait sürücüleri kaldır:

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

sorunun çözülecektir.

Bu kodla ATI sayfasindan inen sürücü kaldirilamiyor. Asagidaki kod uygulanmali.
sudo dkms remove -m fglrx -v 8.* --all
Linux LPIC1 - MCSA

casberg

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Mayıs 2009 - 18:36:14
Ati sabit başlığına bir göz atmanda fayda var o vakit göreceksin ki ati sürücüleri olan fglrx ler 9.04 te şimdilik sorunlu. Daha doğrusu belli bir model öncesi sorunlu dolayısıyla senin internette araştırdığın ati sürücü bilgileriyle ilgili kurulumlar son sürüm olan 9.04 için geçerli olmayabilir. Ati sorunu 9.04 de has bir şekilde zorluyor kullanıcıları. Bu yüzden ısrarla ati başlığını incelemeni tavsiye ediyoruz. @Kırmızı bu hususta uzun süre uğraştı ve tecrübeli onun açtığı başlığı da incelemelisin. Son olarak şunu söyleyeyim; eğer ati sürücüleriyle istediğin neticeleri alamazsan Mesa sürücüleri kullanabilirsin çünkü Mesa ile stabil olarak çalışıyor sistem ve compiz de etkin. Ayrıca şu son 2 gündür Mesa sürücülerle ilgili güncellemeler oldu çok daha verimli hale gelmişi olabilir.

Ok..Anladım orayıda dün inceledim...yapılabiliecek bütün yenemeleride yaptım ama sorunu çözemedim önemli olan zaten sorunun hallolmasıydı bi önceki mesajımda da söylemiştim...Şu an yeni ubuntumdan yazıyorum (hazırda bi image ım vardı ondan geri yükledim yani bişey kaybetmedim..malum aynı şey insanın başına birden fazla gelince bazı şeyleri anlıyo) fakat yinede sorunun herkesde olmasından bahsetmiyorum, olabilir..Ama neden sorunu bildiğim halde eski haline getiremedim..yani driver ları kaldırdım(güya), xorg yükledim, onu kaldırdım Mesa yükledim, olmadı compiz i kaldırdım, olmadı kurtarma bölümünden denedim, olmadı manual olarak xorg.conf dosyasını failsafe le değiştirdim, olmadı elimdeki yedekten ubuntunun bütün eski dosyalarını başka bi linux kullanarak üstüne geri yükledim...Bi türlü anlamadım bunları senin dediğin yerede yazardım ama bence bu çok farketmez konu aynı ve netice değişmedi..Mizacımdan dolayı sorundan kurtulmak bana her zaman için ters düşüyo çözmem lazımdı...Ve eminim bu başıma daha sonraları tekrar gelecek...Ve o zamanda elim kolan bağlı düşüneceğim :(

casberg

Alıntı yapılan: Kirmizi - 18 Mayıs 2009 - 22:26:44

sorunun çözülecektir.

Keşke bunu dün söyleseydin...Bi önceki mesajda söylediğim gibi artık deneme şansım yok ama ne olacağını öğrenmeyi isterdim...Yinede not alıyorum bu başıma tekrar geldiğinde deniycem :)

casberg

Senden bişey isteyebilirmiyim...

Bana bu komutun parametrelerini açıklayabilirmisin...mesela -m, -v --all nedir ve 8.* ın burdaki görevi nedir..?

heartsmagic

localhost

sudo : Root yetkilerini kisa sürelik kullanici olarak almak icin kullanilir.
dkms: Dynamic Kernel Module Support: DKMS her kernel yükseltmesinde ise yarar. Örnegin kernel 2.6.28-11 sürümünü kullaniyorsunuz. Ubuntu kernel de güncelleme yapti ve kernel sürümünüz 2.6.28.-12 oldu. DKMS burada devreye giriyor. Yüklediginiz ekstra kernel modülleri 2.6.28-12 icin kendisi otomatik tanimliyor ve 2.6.28-12 icin düzenliyor. 
remove: Yüklü olan modülleri kaldirmak icin kullanilir. "apt-get remove"
-m : Burada belirtilen modülü tanimliyor yani fglrx modülü.
fglrx: ATI tarafindan kernel icin tanimlanmis ATI Sürücüsü. Siz sürücü adi olarakta düsünebilirsiniz.
- v: Versiyonu bildirir. Yani versiyon 8.XXX
8.*: Burasi kernel sürüm nonun basi. Örnekle aciklayayim. Yükledigimiz fglrx sürüsücünün bir nosu var. Buda 8.512-4 gibi. Burada 8.* dedigimizde 8 den sonra ne olursa olsun anlaminda yani hepsi.
-- all: Fglrx sürücüsü nereye hangi klasöre yüklendiyse ne var ne yok hepsini kapsiyor.

Özetlersek bu komut; fglrx adini iceren ne varsa hepsini kaldiriyor.

Terminalden man dkms dediginizde daha fazla detay alirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

casberg

Teşekkür ederim..!

man komutu pek yardımcı olmadı..

root@fake:~# man dkms
No manual entry for dkms

Bunu dedi..yani zaten denemiştim

Çökertmeden önce bendeki driver ati-driver-installer-9-4-x86.x86_64.run idi..yani 8.* yerine 9.* mı yazmam gerekiyordu..?

localhost

Hayir. ATI sürücüleri suanda 8.XX ile gidiyor. Bunu ögrenmeniz icin yol var. Tam yerini hatirlamiyorum ama /usr/src/2.6.28-11-generic/fglrx olmasi gerekiyor. Dosya yolu yanlista olabilir. Buradan ögrenebilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

zeitgeist

Alıntı yapılan: Kirmizi - 18 Mayıs 2009 - 22:26:44

sorunun çözülecektir.

Ati sürücüsü kaldırılıyor mu bilmiyorum ama Xorg'a işlenmiş sürücüleri kaldırılıyor ve Ubuntu tekrar açıldığında Vesa sürücüleri devreye giriyor aksi halde Ati ile olan kısa maceramda sonuç elde edemezdim.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

taskin

Herkese merhaba.
Dun ati sitesinden 9.5 surumunu yukleyim dedim fakat benim ekran da gitti. Daha once de ayni sorun olmustu fakat verilen kodlarla duzeltmistim.Simdi ise yukaridaki kodlari yazdigimda fglrx surucusu yok dolayisiyla da kaldirilamadi diyor onerisi olan arkadas var mi acaba
sudo dkms remove -m fglrx -v 8.* --all  uyguladigim komutlar bunlardi

heartsmagic

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri ile mesa'ya dönmeyi denedin mi?

taskin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 22 Mayıs 2009 - 21:25:54
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri ile mesa'ya dönmeyi denedin mi?
evet denedim ancak onunda bir yarari olmadi
ustelik onceden yedegini de almistim yedegini yukledim ama acilmadi yine

heartsmagic

Bilmiyorum ATI'de bir uninstall olayı var mı? @Kirmizi bu konuda tecrübelidir, verdiği komutla aslında kurduklarını kaldırman gerekiyor. Eğer kurulu değil diyorsa kurulumda sorun olmuş olabilir.

taskin

Anladim tesekkur ederim
yine tekrar kurulum yapacagiz herhalde :'(

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

AguilaNegra

Alıntı yapılan: Kirmizi - 23 Mayıs 2009 - 13:01:50
Linki inceleyebilirsin.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Jaunty_Installation_Guide

Link te açıkça belirtilmiş olduğu üzere,ekli listedeki kartlara sahip kullanıcıların Ubuntu 8.10 sürümünden daha yukarısını hayal bile etmemeleri gerekiyor.
Tabii ki 3.veya 4. parti açık kaynak sürücü yazılımı çıkmazsa ki bu da çok kolay değil.

Liste şöyle :
Alıntı YapATI Catalyst Linux 9.4 driver
Release date: April 17, 2009

The following products have been moved to the legacy software support structure (including Mobile and All-in-Wonder Variants):
ATI Radeon 9500 Series
ATI Radeon 9550 Series
ATI Radeon 9600 Series
ATI Radeon 9700 Series
ATI Radeon 9800 Series
ATI Radeon X300 Series
ATI Radeon X550 Series
ATI Radeon X600 Series
ATI Radeon X700 Series
ATI Radeon X800 Series
ATI Radeon X850 Series
ATI Radeon X1050 Series
ATI Radeon X1300 Series
ATI Radeon X1550 Series
ATI Radeon X1600 Series
ATI Radeon X1650 Series
ATI Radeon X1800 Series
ATI Radeon X1900 Series
ATI Radeon Xpress Series
ATI Radeon X1200 Series
ATI Radeon X1250 Series
ATI Radeon X2100 Series
Ben bu listedeki X1600 karta sahip olduğum için maalesef sistemimden Ubuntuyu kaldırdım,sadece pardus 2008.2 kullanıyorum,yeni sürümde pardus da kartımı desteklemezse onu da kaldırırım.
Donanım üreticilerinin kaprislerine boyun eğip kart değiştirecek halim yok,
Olsa da ATI&AMD artık zor aldırırlar bana.

kaansef

bence cdden başlat pcyi sonra sürücüleri bul yükle archives klasörünün içinde deb uzantılı olarak sürücüyü görürsün at flash belleğe sonra harddsikten başlat deb paketini yükle büyük bi ihtimalle problem düzelecektir.
# 28065

heartsmagic

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 19:02:59
bence cdden başlat pcyi sonra sürücüleri bul yükle archives klasörünün içinde deb uzantılı olarak sürücüyü görürsün at flash belleğe sonra harddsikten başlat deb paketini yükle büyük bi ihtimalle problem düzelecektir.

Desteklenmeyen kartlar için bile mi? Lütfen daha dikkatli yorum yapmaya çalışalım zira bazı kartlarla ne kadar uğraşılsa da 9.04 ile ATI kullanılamıyor.