9.04 açılmıyor ?

Başlatan obenobne, 27 Nisan 2009 - 18:05:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

obenobne

Merhaba arkadaşlar.3 gündür 3 farklı cd ile kurulum yaptım.Belki cd arızalıdır diye düşündüm.Bugün tekrar kurulum yaptım.Kurulumdan sonra makine açılıyor.Kurulumdan sonraki ilk açılışda Güncellemeleri yapıyorum.Daha sonra makine açılmıyor.Önceki sürümlerde ATİ ekran kartım için ufak bir uyarı veriyordu oradan kuruyordum.Bunda ise ekle kaldırdan ekledim.Aklıma gelen ekran kartı hatasıdır diye düşünüyorum.Buyrun resimler..

Malik

Ekran kartını yüklerken hata döndürüyor mu? veya güncellemelerde sorun yaşıyor musunuz?
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

obenobne

Güncelleme de yada farklı bir yerde hiçbir hata almadım.Dediğim gibi kurulumdan sonraki ilk açılış da açılıyor.Daha sonra hiç açılmıyor.

Malik

Recovery mode da açabiliyor musunuz? Benzer bir sorun arch da yaşamıştım ekran kartını tekrar yükleyerek sorunu aşmıştım. Sizde bir denerseniz siz de de işe yarayabilir.
Bir şey öğrenmek istediğimde dışarı çıkar ve benden daha çok bilen birisini bulur ona sorarım. Bazen çok kazık sorarım!!!

Linux bir felsefedir, felsefe öğretidir, öğreti bilim ve düşüncedir, bilim ve düşünce özgürlüktür, özgürlük ise linuxdur. Yani Linux herşeydir.

Artikozgurum

Compiz yükledinizmi eğer paket yöneticisinden compiz diye aratıp bulunan paketlerin hepsini yüklediseniz ola bilir bazılarını yüklememeniz gerek. Bide sizin ekran kartınızın markasıne hangi ekran kartı sürücüsünü yüklediniz.

obenobne

Alıntı yapılan: chilekesh - 27 Nisan 2009 - 18:35:25
Recovery mode da açabiliyor musunuz? Benzer bir sorun arch da yaşamıştım ekran kartını tekrar yükleyerek sorunu aşmıştım. Sizde bir denerseniz siz de de işe yarayabilir.
[/quot]

Malesef Recovery mode de açılmıyor.Oradan bazı (xorg) seçenekleri düzenle falan yaptım ama gene olmadı.

Alıntı yapılan: Artikozgurum - 27 Nisan 2009 - 18:41:21
Compiz yükledinizmi eğer paket yöneticisinden compiz diye aratıp bulunan paketlerin hepsini yüklediseniz ola bilir bazılarını yüklememeniz gerek. Bide sizin ekran kartınızın markasıne hangi ekran kartı sürücüsünü yüklediniz.

Compiz'i son kurulumda çalıştırdım.Paket yöneticisnden herhangi bir paketini kurmadım.ATİ X 1600 kullanıyorum.İlk defa ubuntuda böyle bir sorun yaşıyoru.Live CD ile ekran kartının driverini kaldırabilirmiyim? Yada ne yapmam lazım.anlamadım...Format çözüm değil.Bu 5. kurulum..

Artikozgurum

:( Sistemize ubuntu'yu kuryorsunuz içerisine hiçbir değişiklik yapmadığınız haldemi bu hatayı alıyorsunuz. Eğer birşeyler kurduğunuzda hata alıyorsanız mesela şöyle yapın compizi yükleyip tekrar başlatın çalışırsa ekran kartınız sürücüsünü yükleyin sisteminizi tekrar başlatın teker teker programları test edin böylelikle hatanın hangi programda olduğunu anlaya biriesiniz. Denemeler yapmak için virtualbox programını xp üzerine kurarak deneye bilirsiniz böylelikle eğer ubuntu çalışmazsa xp ve ubuntuya ayrı ayrı format atmanıza gerek kalmaz.

obenobne

Hiçbirşey kurmadan bu hatayı alıyorum.Ubuntuyu açmadan ati ekran kartımın driverini kaldırıp deneyeceğim.Fakat deneyimim yok.Şurada buna benzer bir sorun ve cevabını buldum.Fakat beceremedim.

Artikozgurum

Bütüm diske format atın sadece ubuntu'yu kurun birde böyle deneyin eğer sizce bir mahsuru yoksa.

obenobne

Sistemi tekrar kurdum.Ve ATİ driverini kurmadım.Sorunun driverdan kaynaklı olduğunu anladım.Şuan sorunsuz çalışıyor.Alakanız için müteşekkirim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: obenobne - 27 Nisan 2009 - 21:08:47
Sistemi tekrar kurdum.Ve ATİ driverini kurmadım.Sorunun driverdan kaynaklı olduğunu anladım.Şuan sorunsuz çalışıyor.Alakanız için müteşekkirim.

Nasıl kurduğunuz hakkında bir bilgilendirme yaparsanız, benzer sorunu yaşayan arkadaşlara da faydalı olur.

obenobne

Normal kurulum yaptım.Fakat bu sefer ATİ driverini kurmadım.Önceki kurulumlarda ekran kartı driverini kurdum diye hata aldığımı düşünüyorum.Eğer ATİ ekran kartı olan varsa,ekle kaldır bölümünden driveri yüklemeden önce araştırma yapsın.Compiz kullanmak için driveri kurmuştum.Yani extra bir işlem yapmadım.

erginemr

Son sürüm Ubuntu olan Jaunty Jackalope'da ATI ekran kartlarıyla ilgili ciddi bir problem var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8630
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716

Yukarıdaki başlıklarda @Kirmizi'nin ATI ekran kartı kurulumu için anlatımı işe yarayabilir.

khramn

Ben ne yaptımsa ati 3650 ekran kartımı tanıtamadım. Birşekilde sürücüyü kuruyorum,  açılma sorunlarını çözüyorum bu kezde ekran kartı yerine sistem işlemci ve ram2ini kullanmaya başlıyor. Sorun  aynen sizdeki gibi.Ekran kartı sürücüsünü yükleyince login ekranı gelecek anda bu şekilde bulanık bir ekran çıkıp kalıyor. Bende sizin gibi ubuntuya ve diğer linux sürümlerine yabancıyım. Biraz araştırma bolca deneme yanılma kullanarak ubuntunun kendizinin önerdiği sürücüyü kurup combiziti (3D efektleri) açmayı başardım.  Gerekli yapılandırmayı anlatayım hiç yoktan iyidir.

Senaryo ATi ekran kartımız var ve UBUNTU donanım sürücüleri kısmında gözüken sürücüyü yükleyince sistem açılmıyor ve biz hem ubuntunun 3d efektlerini kullanmak istiyoruz hemde ubuntuya yabancıyız neyin ne olduğunu bilmiyoruz. (hemen belirteyim toplam linux kullanımım 5-6 saat, bende yabancıyım)

ÇÖZÜM:

1.) Ubuntuyu kurduktan sonra güncellemelerin yüklenip kurulmasına izin verelim ve sistemi yeniden başlatalım.

2.) Sistem tercihlerden görüntü tercihleri penceresini açarak ekran ayarını monitörümüzün desteklediği en iyi moda ayarlayııp etkinleştirelim ama  bu ayar penceresini kapatmayalım, sürekli açık kalsın. Örneğin benim ekranım 1280 x 1024  60 Hz destikliyor.

2.) Sistem- yönet seçeneğinden donanım sürücüleri  kısmından ekran kartı sürücümüzün kurulmasına izin verelim. Asla sistemikapatmayalım veya yeniden başlatmayalım.

4.) Üst panele sağ klik ekle seçeneği ile komut çalıştırıcısını ekleyelim.

5.) Komut çalıştırıcısını tıklayıp    sudo passwd root komutunu yazalım  uçbirimde çalıştırıda tıklayıp komutu çalışştıralım. açılan pencere bizden şifre isteyecek, bir şifre oluşturalım  (enter) ve şifremizi tekrar yazıp (enter)onaylayalım.

6.) Komut çalıştırıcısına  su- yazıp, uçbirimde çalıştırıda tıklayıp  Yerler/Bilgisayar/dosya sistemi-/etc/X11/xorg.conf dosyasını açık olan bu komut çalıştırıcısının su- dan sonrasına sürükleyip bırakalım ve çalıştır diyelim.

7.) Açılan pencere bizen şifre isterse 5. seçenekte belirlediğimiz şifreyi girelim (enter) . Sonrasında bu pencereden yön oklarını kullanarak aşağı yazıların en sonuna inelim ve  en yukartaki (Sectiona dahil) sectiona kadar silelim.

8.) Aşağıdaki kodları ister kopyala yapıştırla istersenizde elle girelim. Küçük not koddaki 1280 1024 yazan yere sizin görüntünüzün şu anki çözünürlüğünü girmelisiniz.

Section ''Monitor''
Identifier ''Configured Monitor''
EndSection

Section ''Screen''
Identifier ''Default Screen''
Monitor ''Configured Monitor''
Device ''Configured Video Device''
DefaultDepth 24
SubSection ''Display''
Virtual 1280 1024
EndSubsection
EndSection

Section ''Module''
Load ''glx''
EndSection

Section ''Device''
Identifier ''Configured Video Device''
Driver ''fglx''
EndSection

Çözünürlüğü (Virtual 1280 1024 yazan yeri) kendi ekran değerimizle değiştirmeyi unutmayalım.

9.) Ctrl tuşuna basılı tutarak X tuşuna basalım ve uyarıya Y ile cevap verip çıkacak uyarıya enterle onay verip işlemi bitirelim.

10.) Tüm açık pencereleri kapatıp sistemi yeniden DUA ederek başlatalım.

Tekrar belirteyim;

1. Bu işlem ekran kartınızı tam manası ile kullanmak yerine en azında 3d efektlerin açılmasını sağlıyor, hiç yoktan iyidir.
2. Ubuntu ( ve toplam linux) deneyimin 16 defa çökermenin haricinde 4-5 saati geçmez. Kısacası yarırm doktor bile değilim, bende işe yaradı ama sizde yararmı garantisini veremem. Ubuntuuzu tekrar kurmak zorunda kalabilirsiniz.

DoGuKaN

Alıntı yapılan: erginemr - 27 Nisan 2009 - 22:20:20
Son sürüm Ubuntu olan Jaunty Jackalope'da ATI ekran kartlarıyla ilgili ciddi bir problem var:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8630
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8716

Yukarıdaki başlıklarda @Kirmizi'nin ATI ekran kartı kurulumu için anlatımı işe yarayabilir.

En iyisi sabredip sürücülerin güncellenmesini beklemek bence :) Arkadaşımız sürücü kurayım derken tekrar Ubuntu'yu kaybedebilir.

canosayan

aynı sorun bu gün bendede oldu.
kurtarmadaki araçları denedim. fakat boottan sonra taklıd. tekrar üzerine kurdum. neyseki paketlerin yedeği vardı
Chmod bizim işimiz.

casberg

Arkadaşlar daha önce ubuntumu sapasağlam herşeyi yüklenmiş tıkır tıkır işler vaziyette çökerttim...kesinlikle olmaz olası (nerden aldıysam) ATI ekran driver ını yükledikten sonra sistem çöküyo...Az önce ATI foruma girdim kaydolabilseydim ağzıma geleni söyliycektim...Kusuruma bakmayın tepemden duman çıkıyo...arkadaşın anlattığı Xconf değiştirme olayını kurtarma girişinden yapamıyorum...çünkü makinamda 6 tane işletim sistemi var..bilirsiniz bi sonraki işletim sistemi eskisinin fazla satırlarını boot'tan siliyo...aranızda bu yöntemle düzelebileceğini düşünen varsa bi zahmet söylesin veya başka yolu varsa yani bunun gibi manual olarak driver dosyalarını silmek (ben yerlerini bilmiyorum),herhangi başka bi geri yükleme/kaldırma veya vs. gibi..?

localhost

Alıntı yapılan: khramn - 28 Nisan 2009 - 18:35:09
Ben ne yaptımsa ati 3650 ekran kartımı tanıtamadım. Birşekilde sürücüyü kuruyorum,  açılma sorunlarını çözüyorum bu kezde ekran kartı yerine sistem işlemci ve ram2ini kullanmaya başlıyor. Sorun  aynen sizdeki gibi.Ekran kartı sürücüsünü yükleyince login ekranı gelecek anda bu şekilde bulanık bir ekran çıkıp kalıyor. Bende sizin gibi ubuntuya ve diğer linux sürümlerine yabancıyım. Biraz araştırma bolca deneme yanılma kullanarak ubuntunun kendizinin önerdiği sürücüyü kurup combiziti (3D efektleri) açmayı başardım.  Gerekli yapılandırmayı anlatayım hiç yoktan iyidir.

Senaryo ATi ekran kartımız var ve UBUNTU donanım sürücüleri kısmında gözüken sürücüyü yükleyince sistem açılmıyor ve biz hem ubuntunun 3d efektlerini kullanmak istiyoruz hemde ubuntuya yabancıyız neyin ne olduğunu bilmiyoruz. (hemen belirteyim toplam linux kullanımım 5-6 saat, bende yabancıyım)

ÇÖZÜM:

1.) Ubuntuyu kurduktan sonra güncellemelerin yüklenip kurulmasına izin verelim ve sistemi yeniden başlatalım.

2.) Sistem tercihlerden görüntü tercihleri penceresini açarak ekran ayarını monitörümüzün desteklediği en iyi moda ayarlayııp etkinleştirelim ama  bu ayar penceresini kapatmayalım, sürekli açık kalsın. Örneğin benim ekranım 1280 x 1024  60 Hz destikliyor.

2.) Sistem- yönet seçeneğinden donanım sürücüleri  kısmından ekran kartı sürücümüzün kurulmasına izin verelim. Asla sistemikapatmayalım veya yeniden başlatmayalım.

4.) Üst panele sağ klik ekle seçeneği ile komut çalıştırıcısını ekleyelim.

5.) Komut çalıştırıcısını tıklayıp    sudo passwd root komutunu yazalım  uçbirimde çalıştırıda tıklayıp komutu çalışştıralım. açılan pencere bizden şifre isteyecek, bir şifre oluşturalım  (enter) ve şifremizi tekrar yazıp (enter)onaylayalım.

6.) Komut çalıştırıcısına  su- yazıp, uçbirimde çalıştırıda tıklayıp  Yerler/Bilgisayar/dosya sistemi-/etc/X11/xorg.conf dosyasını açık olan bu komut çalıştırıcısının su- dan sonrasına sürükleyip bırakalım ve çalıştır diyelim.

7.) Açılan pencere bizen şifre isterse 5. seçenekte belirlediğimiz şifreyi girelim (enter) . Sonrasında bu pencereden yön oklarını kullanarak aşağı yazıların en sonuna inelim ve  en yukartaki (Sectiona dahil) sectiona kadar silelim.

8.) Aşağıdaki kodları ister kopyala yapıştırla istersenizde elle girelim. Küçük not koddaki 1280 1024 yazan yere sizin görüntünüzün şu anki çözünürlüğünü girmelisiniz.

Section ''Monitor''
Identifier ''Configured Monitor''
EndSection

Section ''Screen''
Identifier ''Default Screen''
Monitor ''Configured Monitor''
Device ''Configured Video Device''
DefaultDepth 24
SubSection ''Display''
Virtual 1280 1024
EndSubsection
EndSection

Section ''Module''
Load ''glx''
EndSection

Section ''Device''
Identifier ''Configured Video Device''
Driver ''fglx''
EndSection

Çözünürlüğü (Virtual 1280 1024 yazan yeri) kendi ekran değerimizle değiştirmeyi unutmayalım.

9.) Ctrl tuşuna basılı tutarak X tuşuna basalım ve uyarıya Y ile cevap verip çıkacak uyarıya enterle onay verip işlemi bitirelim.

10.) Tüm açık pencereleri kapatıp sistemi yeniden DUA ederek başlatalım.

Tekrar belirteyim;

1. Bu işlem ekran kartınızı tam manası ile kullanmak yerine en azında 3d efektlerin açılmasını sağlıyor, hiç yoktan iyidir.
2. Ubuntu ( ve toplam linux) deneyimin 16 defa çökermenin haricinde 4-5 saati geçmez. Kısacası yarırm doktor bile değilim, bende işe yaradı ama sizde yararmı garantisini veremem. Ubuntuuzu tekrar kurmak zorunda kalabilirsiniz.

Ben bu mesaji niye görmedim ? Neyse herkes öneri sunmusta kimse ATI Ekran kartini sormamis :) Sorunu anlatanda bastan söylememis. HD serileri ATI 9.4 sürücüsü Ubuntu 9.04 ile calisiyor. Ben bogazina yapisiyorum sonra calisiyor :) Önceki kartlar ve sürücüler icin birsey diyemiyorum.
@khramn senin xorg.conf dosyan anormal. sudo aticonfig --initial komutunu uygulaman gerekiyor. Sonra xorg.conf daki degisiklikleri ilgili basliklarda kontrol edip. Sistemi yeniden baslatabilirsin. Calisma ihtimali %99,99

@casberg. Senin sorunun bastan basliyor. Live CD ile bilgisayari acarsin. Ubuntu nun /boot/grub/menu.Ist`e bakarsin. Ardindan Oradaki recovery bölümünü komple kopyalar En son hangi dagitimin grubu varsa onun icinde menu.Ist dosyasinin icine yapistirirsin. ve sistemi yeniden baslattiginda grub ekraninda ubuntunun recovery bölümü görünür. ATI kartin nedir bilmiyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Ufak bir not düşeyim. Normal Ubuntu kernel satırının sonuna init=/bin/bash eklenip sistem açılırsa doğrudan konsola düşebilirsiniz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ta2mtf

arkadaşlar,daha önce bir başlığın altına daha yazmıştım ama bu başlık daha doğru olacağı için tekrar yazacağım;

Bir anormallikten doğan normallik:

Ekran kartım ATI radeon express 1100,ubuntuda o kadar yeniyim ki ekran kartı driveri nasıl kuruluyor bilmiyorum dolayısıyla kurmadım da AMA
maşaallah bilgisayarımda compiz çalışıyor,küpü döndürebiliyorum,alevle yazı yazabiliyorum,pencerelerim yanarak kapanıyor vs vs. hatta bugüne kadar bilgisayarım 512 mb ram di.(Şu an 1.5 gb) Yani sistemimde hiçbir sorun yok Ubuntu ile çok mutluyum.
Aslına bakarsanız yakınmıyorum ama bu durum bana tuhaf geliyor ve irdelemem gerektiğini düşünüyorum,sonuçta da üyelere faydalı birkaç ipuçu çıkarabiliriz diye umut ediyorum.
Saygılarımla

casberg

Alıntı yapılan: Kirmizi - 17 Mayıs 2009 - 20:51:32
@casberg. Senin sorunun bastan basliyor. Live CD ile bilgisayari acarsin. Ubuntu nun /boot/grub/menu.Ist`e bakarsin. Ardindan Oradaki recovery bölümünü komple kopyalar En son hangi dagitimin grubu varsa onun icinde menu.Ist dosyasinin icine yapistirirsin. ve sistemi yeniden baslattiginda grub ekraninda ubuntunun recovery bölümü görünür. ATI kartin nedir bilmiyorum.

Kırmızı teşekkür ederim ama ubuntu'yu ilk kurduğumda menu.lst dosyasını yedeklemişim..onu buldum geri yükledim ve restart yap karşıma mavi bi ekran geldi...en altta grafik sorunlarını çözmek gibi bi seçenek vardı onu seçtim enter ladım..sonra bişeyler yaptı ve menu ye geri döndü bende üstten normal boot a devam et seçeneğini seçtim...ama düzelen bişey olmamış...yine aynı çizgili ekranda 3-4 defa ekranı yenileyip kaldı...Bu arada kartım ATI radeon x1300/1550

Ekran driver'ımda bi problem yoktu (compiz, video uygulamarı vs. normal çalışıyodu)..Sadece kardeşim World of Warcraft oyunun açılınca siyah bi ekran geldiğini söyledi bende ATI nin sitesinden driver'ı indirdim sonra tarife göre...yani şu pdf formatlı kurulum yardımından;
https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/linux_cat92-inst.pdf

sh ./ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run

ve kurulum hatasız tamamlandı..
Sonra yine tarife göre (bitişten sonra diyodu)...

/etc/bin/aticonfig --initial

Komutunu girdim..ama hedef bulunamadı gibi bi uyarı aldım..sonra pek önemsemedim birazda işim vardı kardeşime ben duna sonra bakarım deyim çıktım...

Velhasıl oda işi bitince bilgisayarı kapatıp çıkmış..geldiğimde böyle bi manzarayla karşılaştım...Halende durum aynı mümkünse bana basitçe konsol a nasıl girerim ondan sonra hangi komutla driver ı kaldırırım veya eski haline getiririm yazabilecek birisi varsa yani bi şekilde bu açmanın yolunu kesin değilsede tahmini olarak tarif edecek birisi varsa çok dua ederim..hem çözmüş olduğum için hemde öğrendiğim için..

Heartsmagic ;

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mayıs 2009 - 21:53:43
Ufak bir not düşeyim. Normal Ubuntu kernel satırının sonuna init=/bin/bash eklenip sistem açılırsa doğrudan konsola düşebilirsiniz.

Bunuda birazdan deniyorum sanada ayrıca teşekkür ederim..Bu arada konsoldan driver nasıl kaldırılır yukarda dediğim gibi bilmiyorum dinlemedeyim..kullanıcı kullanmıyorum direk root la giriyorum bilmeniz gerekebilir...

zeitgeist

Recovery modda root shell bölümünde, önce ati ye ait sürücüleri kaldır:

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

Ardından Mesa sürücülerini kur:

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri

sorunun çözülecektir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

casberg

Alıntı yapılan: zeitgeist - 18 Mayıs 2009 - 14:00:23
Recovery modda roor shell bölümünde, önce ati ye ait sürücüleri kaldır:

sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

Ardından Mesa sürücülerini kur:

sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri

sorunun çözülecektir.

T.E. Hemen deniyorum

casberg

Şimdi merak ettiğim bişey daha var ben düzgün bi ati driver'ı tekrardan yüklemek için apt-get mi, donanım menusunumu yoksa ekle/kaldır'ımı kullanmalıyım....?

heartsmagic

Alıntı yapılan: casberg - 18 Mayıs 2009 - 14:26:37
Şimdi merak ettiğim bişey daha var ben düzgün bi ati driver'ı tekrardan yüklemek için apt-get mi, donanım menusunumu yoksa ekle/kaldır'ımı kullanmalıyım....?

Hepsi aynı kapıya çıkar. Önemli olan senin grafik kartının 9.04 ile sorunlu olup olmadığı.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.