-Görüntü Karanlık- Aspire 5102 Webcam Sorunu (Orbicam)...

Başlatan thedeparted, 24 Nisan 2009 - 20:00:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thedeparted

İyi Forumlar Arkadaşlar;

Dünden beridir Ubuntu 9.04 64 bit sürümünü 5100 serisi notebook umda kullanmaya başladım.

Windows ile virus, trojan sorunu vs. derken kurduğum antiviruslar da sistemi iyice kasmıştı, Ubuntu nun hızından şu an gayet memnunum.

Benim sorunum;

5100 serisi notebook'umda (Athlon 64 X2) Orbicam olarak bilinen webkameramın ışığının sürekli yanık olması, hiç sönmüyor. Muhtemelen donanım da çalışmıyor ancak ubuntuda sistem bileşenlerini nereden görebileceğimi bile bulamadım.

Orbicam ile ilgili sitede araştırma yaptım ve sorunun çözüldüğünü okudum ancak yazılanlardan hiçbir şey anlamadım.

Webcam'imi nasıl çalıştırabileceğim hakkında ayrıntılı ve basit olarak anlatacak arkadaşa minnettar kalacağım.

Şimdiden Teşekkürler...
SİSTEM:

Emektar Dizüstü: Intel Pentium M (1.6 GHz) - 1 GB Ram - Intel 855GM
Ubuntu 10.10: Maverick Meerkat - i386

empax

بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

thedeparted

Hızlı yanıt için teşekkürler. Umarım becerebilirim, zira anlatılanlardan hiç anlamıyorum. :D

Beceremediğim yerlerde de buraya başvuracağım...
SİSTEM:

empax

Alıntı yapılan: thedeparted - 24 Nisan 2009 - 20:22:15
Hızlı yanıt için teşekkürler. Umarım becerebilirim, zira anlatılanlardan hiç anlamıyorum. :D

Beceremediğim yerlerde de buraya başvuracağım...

Rica ederim  :)
Takildigin yer olursa elimden geldigince yardimci olmaya calisirim, olamadigim yerlerde zaten bunlari bize ogreten dostlarimiz yardimci olacaktir  ;)
بسم الله الرحمن الرحيم

thedeparted

Alıntı yapılan: empax - 24 Nisan 2009 - 20:16:50
Buyuk ihtimal isnize yarayacaktir  :)

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4781.msg53554.html#msg53554
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8487.0.html

Bu linkte yazılanları uyguladım ve şu an webcam ışığı sürekli yanmıyor. amsn'de de görüntü alabiliyorum ancak görüntü oldukça karanlık, ayarlardan parlaklık dışındaki ayarlara hükmedemiyorum.

Ancak webcam'in sürekli çalışmasından iyidir, ısınma hissediyordum kamerada.
SİSTEM:

heartsmagic

Verim çok yüksek olmasa da sorun kısmen hallolduğundan dolayı başlığı kapatabiliriz. Ancak bir süre daha açık bırakarak bu parlaklık olayı için yorum gelecek mi diye beklersek sanırım bir şey kaybetmeyiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

empax

Bir arkadasimizda Kamera'nin(ayrintili) ayarlari ile nasil oynayabilecegimizi aciklarsa daha da guzel olacak  :) Amsn'de parlaklik ayari disinda hic bir ayar calismiyor. Cheese programinda da bu olay hic yok.
بسم الله الرحمن الرحيم

thedeparted

Bu şekilde kullanılabilir durumda değil  maalesef ancak en azından daha önce olduğu gibi webcam ışığı sürekli yanıt değil ve webcam ısınmıyor.

İpucu niteliğinde olur mu bilmem ama;
Camorama'da "unable to capture image" uyarısı alıyorum ve hiç görüntü gelmiyor, Cheese'de ise görüntü kapkaranlık ve hiçbir ayar yapılamıyor  maalesef.... :(

Yine ipucu niteliğinde olması amacıyla; konsolda  lsusb komutunda aldığım yanıt;

thedeparted@thedeparted64bit:~$ lsusb
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 045e:00d2 Microsoft Corp.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 0402:5602 ALi Corp. Video Camera Controller

lspci komutunda aldığım yanıt;

thedeparted@thedeparted64bit:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RS480 Host Bridge (rev 10)
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:04.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:05.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller (rev 80)
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 83)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 IDE Controller (rev 80)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge (rev 80)
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge (rev 80)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS482 [Radeon Xpress 200M]
06:01.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
06:02.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR2413 802.11bg NIC (rev 01)
06:04.0 CardBus bridge: ENE Technology Inc CB-712/4 Cardbus Controller (rev 10)
06:04.1 FLASH memory: ENE Technology Inc ENE PCI Memory Stick Card Reader Controller (rev 01)
06:04.2 SD Host controller: ENE Technology Inc ENE PCI Secure Digital Card Reader Controller (rev 01)
06:04.3 FLASH memory: ENE Technology Inc FLASH memory: ENE Technology Inc: (rev 01)
06:04.4 FLASH memory: ENE Technology Inc SD/MMC Card Reader Controller (rev 01)

SİSTEM:

bytan

@thedeparted, kameranız çok sorunlu bir kamera. En iyi sürücü size verilen linklerde mevcut. Maalesef daha iyisi olmayacak.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

thedeparted

Alıntı yapılan: bytan - 25 Nisan 2009 - 21:42:45
@thedeparted, kameranız çok sorunlu bir kamera. En iyi sürücü size verilen linklerde mevcut. Maalesef daha iyisi olmayacak.

Teşekkür ederim baytan, buna da şükür diyelim.

Peki bir sorum daha olacak; konsola lspci komutunu yazdığımda çıkan donanımlarda;

01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS482 [Radeon Xpress 200M] olarak görünüyor. Benim ekran kartım Radeon Xpress 1100, acaba yanlış sürücü mü yüklü sistemde. Mesela Facebook'ta video izlerken tam ekranda görüntü de çok bariz olmasa da akıcılık problemi oluyor. Bunun sebebi olabilir mi?
SİSTEM:

ironic

Ekran sorunu flaştan kaynaklanıyor. Bazı sitelerde tam ekran video seyrederken işlemci değerleri tavan yapabiliyor.

heartsmagic

lspci çıktısı sürücü göstermez, kartı nasıl algıladığını gösterir. Senin kartı da 200M olarak algılamış. ATI kart serilerini bilmiyorum ancak Ubuntu 200M diyorsa vardır bie hikmeti.

thedeparted

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Nisan 2009 - 23:11:56
lspci çıktısı sürücü göstermez, kartı nasıl algıladığını gösterir. Senin kartı da 200M olarak algılamış. ATI kart serilerini bilmiyorum ancak Ubuntu 200M diyorsa vardır bie hikmeti.

Yani benim sürücülerde problem yoktur mu diyorsunuz? Ayrıca Sistem / Yönetim / Donanım Sürücüleri'ne girdiğimde ise sadece Wifi adaptörünü görebiliyorum ve etkinleştirme seçeneği çıkıyor. Pardus gibi sistem bileşenlerini görebileceğim bir uygulama yok mu?

Forumda Ati Catalyst kurulumundan bahsedilmiş ayrıca. Ati'nin sitesinden baktım Xpress 1100 Linux sürücüsü mecut değilken Xpress 200 sürücüsü mevcut. Yukarıda bahsettiğim gibi Ubuntu'nun kartı Xpress 200 görmesinin bir bağlantısı olabilir mi acaba?
Ati'nin sitesinden Xpress 200 sürücüsü indirip kursam sorun çıkar mı?
Ati'nin sitesinden Xpress 200'ün Linux x86_64 sürücüsünü indirdim ve .run uzantılı dosya çıktı, .run uzantılı dosya nasıl yüklenir?

Çok mu soru cümlesi kurdum ne???
SİSTEM:

heartsmagic

Şimdi, başlık kamera başlığı ama biz grafik kartına kaydık. Kısacası verimsiz bir durum söz konusu.

Eğer sürücü kurmadıysan grafik kartın algılanmış olsa bile 3B desteğinden mahrum kalırsın. Forumda ATI için anlatımlar mevcut, istersen Envy başlığını bulup dene. .run uzantılı dosyaların da nasıl kurulacağı forumda mevcut. Yükleme-Kaldırma bölümünde.

Ancak hemen belirteyim eğer 9.04 sürümü kurduysan ATI ile sorunlar yaşanabiliyor. Hararetle tartışılan bir iki başlık var, onlara bakmanı öneriyorum.

Eğer grafik kartı sorularına devam edeceksem mutlaka başka bir başlıktan devam edelim.