Ubuntu 9.04 ve S3 Chrome

Başlatan blauzahn, 26 Nisan 2009 - 17:55:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blauzahn

Benim S3 Unichrome Pro IGP (Notebook) ekran kartım var ve biraz önce ubuntu 9.04 versiyonunu kurmaya çalıştım, normal kurulum ekranı ekran çözünürlüğümden fazla bir çözünürlükle geldiği için kurulumu gerçekleştiremedim ve kısıtlı grafik modunda kurulum gerçekleştirdim. Kurulum bittiğinde ise ubuntu açılamıyor ve low graphis mode açılmaya çalışıyor fakat bundan ilerisinede geçemiyorum. Sadece console a düşebiliyorum. Acaba durum ile ilgili ne yapmam gerekir??

bytan

S3 sürücüsü için aşağıdaki anlatım kullanılabilirsiniz. X'i kullanmak için xorg.conf dosyasına vesa işlenerek kısa süreli çözüm sağlanabilir.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7103.0.html
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

blauzahn

Bunları inceledim yapabileceklerim arasında bulunmaktalar fakat daha network ayarları vs. hiç birşeyi yapamadan bu hatayı almaktayım. Yani hiç masaüstünü bile göremedim... Ayrıca xorg.conf dosyasında vesa ayarlı durumda hiç dokunmadım bile...

bytan

Vesa ayarlı olsa en azından görüntü alabilirdiniz diye düşünüyorum. Terminal üzerinde oturum açıp aşağıdakinin çıktısını verin:

cat /etc/X11/xorg.conf | grep -i vesa

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

blauzahn

Driver                    "vesa"

diye bir sonuç geliyor

bytan

Yapabiliyorsan aşağıdaki ile yeniden yapılandıralım:

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Eğer olmazsa elle aşağıdaki değerleri girin xorg.conf dosyası içine:

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Configured Video Device"
Monitor "Configured Monitor"
Defaultdepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768"  "800x600"  "800x600"  "640x480"
EndSubSection
EndSection

Dosyanın bir yedeğini almayı unutmayın.

PF @ ST

blauzahn

İlk seçenek yine aynı sonuçları verdi... İkinci seçeneği deneyeceğim şimdi...

blauzahn

İkinci seçenekte olmadı maalesef...

blauzahn

Özür dilerim ama yarın notebook um ile katılmam gereken önemli bir toplantım var o yüzden eski işletim sistemime dönmem gerekiyor...

bytan

Siz bunları sabit disk üzerindeki dosyalar üzerinde yapıyorsunuz değil mi? Canlı cd ile açmadınız sanırım sistemi?

Aşağıda daha önceki xorg.conf dosyanız görünüyor:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5282.msg59661.html#msg59661

Not: Estağfurullah. İyi çalışmalar.

PF @ ST

blauzahn

Evet sabit disk üzerindeki dosyalar üzerinde yapıyorum. Beni tanıyor olsaydınız başlangıçta yaşanan ufak hatalar ile ilgili soruları atlardınız :) Eski sistemimin dosyasıydı o evet fakat o config dosyasını koyduğumda hiç açılmadı * maalesef... Bir sonraki hafta sonu tekrar deneyeceğim bir kaç şey daha ama şu anda makinamı ayağa kaldırmam gerekiyor yarın için...

bytan

Eski mesajlarınızı araştırmak sonradan aklıma geldiği için standart sorularla başladım. Haklısınız. :)

Hafta sonu görüşmek üzere..

PF @ ST

blauzahn

64bit versiyonunu Pc'mde kullanıyorum fazlasıyla memnunum hiç bir donanım problemim yok fakat notebook um için aynını söyleyemiyorum  :-[ inşallah hafta sonu yüzümü kara çıkarmaz... görüşmek üzere

aks

Benim ekran kartımda via chrome9 Ubuntu 8.10 kullanıyorum. 8.10 kurulumunda openchrome derlemesi yapmam gerekmişti.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7707.msg93718.html#msg93718

Ubuntu 9.04'e geçmek istiyorum. Fakat forumlardan araştırdığım kadarıyla 9.04'e geçişte yine ekran kartımdan dolayı sorunlar yaşayacağım sonucuna vardım. Hafta sonu eğer blauzahn sorunu aşarsa bende 9.04 e geçmeyi deneyeceğim.