[Nasıl] Usb Destekli VirtualBox Kurulumu (Resimli)

Başlatan raskolnikov, 26 Nisan 2009 - 02:23:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Şu sorularıma cevap verebilir misiniz?
1. Kaldırmadan önce şu an kurulu sanal makinalarımızı nasıl yedekleyebiliriz?
2. deb paketini kurduğumuzda güncelleştirmeler otomatik alınacak mı yoksa vBox'ın yeni bir sürümü çıktığında tekrar deb paketini indirip kurmak mı gerekecek. Yoksa şu sayfada(http://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads) verilen debian depolarını mı kullanmak lazım?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

cemale

Alıntı yapılan: osmancık - 15 Şubat 2010 - 18:43:05
2. deb paketini kurduğumuzda güncelleştirmeler otomatik alınacak mı yoksa vBox'ın yeni bir sürümü çıktığında tekrar deb paketini indirip kurmak mı gerekecek. Yoksa şu sayfada(http://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads) verilen debian depolarını mı kullanmak lazım?
home klosöründeki virtualbox dosyasını aç hangi işletim sistemi kurulu ise (örnek xp.Vdi ) adlı dosyayı kopyala istediğin yere yapıştır.böylece işletim sistemini istediğin zaman kullan..
ben ubuntuya geçtikten sonra sanal da bir iki sisteme istediğim bütün programları kurdum ve yedekledim.böylece  sistemi usb de taşıyorum.gerektiğinde 2-3 dakikada virtualbox u kurup işlerimi hallediyorum.
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

heartsmagic

Diğer soruyu da ben cevaplayayım. Eğer .deb paketinden elle kurarsan güncellemeleri yine elle takip etmek zorunda kalırsın. Bir yerlerden depo eklersen güncellemeler kendiliğinden alınır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

conanait

Alıntı yapılan: cemale - 15 Şubat 2010 - 23:44:53
home klosöründeki virtualbox dosyasını aç hangi işletim sistemi kurulu ise (örnek xp.Vdi ) adlı dosyayı kopyala istediğin yere yapıştır.böylece işletim sistemini istediğin zaman kullan..
ben ubuntuya geçtikten sonra sanal da bir iki sisteme istediğim bütün programları kurdum ve yedekledim.böylece  sistemi usb de taşıyorum.gerektiğinde 2-3 dakikada virtualbox u kurup işlerimi hallediyorum.
çok teşekkür ederim. benim için yeni ve oldukça kullanışlı bir bilgi.

osmancık

Cevaplar için teşekkürler. Şu depoyu ekledim: deb http://download.virtualbox.org/virtualbox/debian karmic non-free
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

raskolnikov

Alıntı yapılan: osmancık - 15 Şubat 2010 - 18:43:05
Biraz geç bir yanıt olacak ama daha sonra bakacaklar için yazıyorum. Ben yedek almak için home klasöründeki .VirtualBox dizinini olduğu gibi kopyalıyorum. Tekrar kurulum yaptığımda ise ilk olarak virtualbox'ı yükleyip yedeği üzerine atıyorum. Bu şekilde en son ArchLinux'tan ubuntu'ya geçerken sorunsuz bir şekilde çalıştı.
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

Quemoy

Yönergeleri takip ettim yazıldığı üzere, amma velakin USB flash disk okutamadım..

Varmıdır başka bir yol acaba ??

heartsmagic

Açıkçası ben OSE sürümü yerine kendi sitesindeki paketten kurulum yapıp kullanıyorum. Buradaki yönergeleri de izlediğimi hatırlamıyorum. Diskleri takınca kendisi tanıyor misafir sistem.

andirinli

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Temmuz 2010 - 05:12:35
Açıkçası ben OSE sürümü yerine kendi sitesindeki paketten kurulum yapıp kullanıyorum. Buradaki yönergeleri de izlediğimi hatırlamıyorum. Diskleri takınca kendisi tanıyor misafir sistem.

bende aynı şekilde doğrudan sitesinden indirip kuruyorum. sadece kendimi vboxusers grubuna üye etmem yeterli oluyor. ondan sonra misafir sistemde bütün usb aygıtlarını kullanabiliyorum
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

raskolnikov

Ose sürümünün usb desteği hala yok. Kendi sitesindeki paketten kurulunca usb desteği aktif oluyor ama bende de ayar yapılmadan çalışmıyor. @Quemoy virtualbox'ı konsoldan çalıştırıp hata çıktısı varsa yazabilir misiniz?
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

heartsmagic

Ben kendimi elle bir gruba aldığımı da hatırlamıyorum ama kullandığım sistemi uzun süredir kullandığımdan ötürü yapmış olma ihtimalim de var :)

Not: Şimdi baktım da o gruba dahilmişim. Demek ki zamanında eklemişim kullanıcımı.

cagatayc

merhaba arkadaslar,
ben linuxmint 9 uzerine virtualbox kurdum. virtualbox uzerine yuklediğim windows xp'de flash diskleri gorebiliyor ve kullanabiliyorum ama xerox pe16 printer gorunmesine ragmen aktif değil yani diğer usb'leri kullanbilyorken bu printeri neden kullanamıyorumdur bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

heartsmagic

@cagatayc, ayrı bir başlık açmışsın. Karışıklık olmaması için oradan devam edilsin lütfen.

Korkmaz

10.04 ve 10.10 üzerinde, USB cihazlar anlatımdaki kadar uzun bir yol izlenmeden çalışabiliyor.
Kurulumun ardından; Sistem->Yönetim->Kullanıcılar ve Gruplar'dan, gelişmiş bölümünden istenen kullanıcının Virtualbox kullanmasına izin verip;
sudo gedit /etc/udev/rules.d/10-vboxdrv.rules
komutu ile açılan dosyada "664" olan iki değeri "666" yapıp kaydedip kapattıktan sonra sistem yeniden başlatılınca her şey sorunsuzca kullanılabiliyor. Son adımı uygulamayınca USB cihazlar görünüyor ama aktif olmuyor, seçilemiyor.

FıratikUS

---------------------------------------------------------------
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

ahmetturan

arkadaşlar  yukarıdaki işlemleri takip ederek ubuntu 11.04 üzerine virtualbox 4.0.6'ı kurdum.
misafir işletim sistemi windows 7'e usb yi takınca çalışıyor fakat aygıt sürücüsü yüklenemedi diye bir hata veriyor.
yardımcı olabilir misiniz?
boş zaman mahsûlleri
qtHesap
qtRehber

linuxchu

Arkadaşlar ben kurulumu aynen anlatıldığı gibi yapıyorum ama bir noktada sıkıntı var.

sudo gedit /etc/init.d/mountkernfs.sh
bu komutu çalıştırdığımda bende boş bi metin editörü açılıyor. Anlatan kişi sonuna ekle demiş ama bende o sayfanın içi boş yani sıfırdan oluşturuyor. Bunun nedeni ne olabilir. Yada  nasıl bir çözüm önerirsiniz.

Birde bende lisans sözleşmesi falanda çıkmıyor. Yazılım merkezinden kurulduktan sonra öylece kalıyor. Usb seçeneği var ama aktif değil. zaten + dediğimdede usb aygıtları görmüyor.

Teşekkürler kolay gelsin

heartsmagic

Kurulumu hangi paketten yaptın? VB'nin sitesinden dağıtılan son sürümlerde bunlar için uğraşmaya gerek olmayabilir. Yanlış hatırlamıyorsam USB desteği eklenti olarak edinilebiliyordu.

MrKowalski

virtualbox 4.0.10 kuruluydu aşagıdaki hatayı alıyodum.sildim burda anlatılan gibi tekrar kurdum ama degişen bişe olmadı acaba sorun nerden kaynaklanıyor ?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ÇÖZÜM

internette araştırmalarım sonucu aşağıdaki linkte bulunan Oracle VM VirtualBox Extension Pack 'i kurdugunuz zaman bütün sorun kalkıp tüm USB leri kullanabiliyorsunuz.

http://download.virtualbox.org/virtualbox/4.0.10/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-4.0.10-72436.vbox-extpack

burk

12.10 deposunda bulunan VBox 4.1.18 için çıkan yama sürümünü şuradan indirebilirsiniz;
http://dlc.sun.com.edgesuite.net/virtualbox/4.1.18/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-4.1.18-78361.vbox-extpack

Sürüm farkılılıklarında ise şu sayfayı takip ederek istediğiniz sürümdeki paketi indirebilirsiniz; http://download.virtualbox.org/virtualbox/

syagdiran

Usb'yi sanal makinada bağladım fakat bilgisayarı açarken /proc/bus/usb bağlanırken hata oluştu. Bağlantıyı atlamak için S'ye ya da elle kurtarmak için M tuşunu basın şeklinde bir ileti alıyorum.
Usb bilgisayarda takılı olmasa bile aynı ileti çıkıyor.

burk

Sadece ilgili eklentiyi mi kurdunuz yoksa anlatımı da denediniz mi?

syagdiran

burk

Alıntı yapılan: burk - 16 Mart 2013 - 09:46:43
12.10 deposunda bulunan VBox 4.1.18 için çıkan yama sürümünü şuradan indirebilirsiniz;
http://dlc.sun.com.edgesuite.net/virtualbox/4.1.18/Oracle_VM_VirtualBox_Extension_Pack-4.1.18-78361.vbox-extpack

Sürüm farkılılıklarında ise şu sayfayı takip ederek istediğiniz sürümdeki paketi indirebilirsiniz; http://download.virtualbox.org/virtualbox/

Eklentiden kastım bu.

syagdiran

1.6 sürümünü kurdum. Fakat Home dizinindeki Virtualbox dosyaları duruyordu.