Taşınabilir Hdd Ext4 Dosya Sistemi

Başlatan ethem578, 01 Mayıs 2009 - 12:17:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ethem578

Sistemimde hem ubuntu hem de windows var.Arşivimi 500 gb lık taşınabilir harddiskte depoluyorum.Ntfs dosya biçimi ile biçimlendirmiştim.Ancak linux da bölüm ntfs olduğu için yetkilendirme yapamıyorum.Genelde yasal içerik bulunduruyorum.Orijinal satın alırım.Korsan'a karşıyım.Ancak arkadaşlarım geldikleri zaman bilgisayarımda ne var yok alıyorlar :D Onların erişmemelerini istiyorum.

Soru 1:Ubuntudan hdd ye erişimi istediğim zaman engelleme imkanım var mı
Soru 2:Ext4 ile biçimlendirsem Performans ve Güvenlik açısından yararları ve zararları ne olur
Soru 3:Ext4 dosya sistemini Windows tan açabilirmiyim.Yani başka bilgisayara taktığımda problem olabileceğini düşünüyorum

Biraz uzun oldu ama ;) Araştırmacı bir ruha sahibim soru sormayı severim.Mazur görün...  :D :D

garafatma

Birinci soru için aklımda birşeyler var ama yanıltmak istemiyorum.
ikinci soru ext4'ün performansını kullananlar beğenmiş.
son soru için halen araştırmalar var :)
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

aynshtein

Birinci soru için sisteminde 2. kullanıcı oluşturup arkadaşların geldiğinde bu kullanıcıyla sisteme giriş yapabilirsin. :) Asıl kullanıcı klasörlerini de diğer kullanıcıların erişimine kapatırsan kimse dosyalarını kurcalayamaz.

Ext4'ün Etx3'ten daha verimli olduğunu düşünüyorum. Henüz bir kararsızlık ya da hata görmedim. Ancak büyük boyutlu dosyalarda silinme hatası rapor edilmiş...

Benim bildiğim, Windows henüz Ext4'ü desteklemiyor... (Hoş ext3'ü de desteklemiyordu, ek yazılım kullanarak sorunu geçici olarak aşabiliyorduk)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ethem578

aynshtein problem de burada.Disk ntfs dosya sistemi.Üzerinde yetkilendirme yapamıyorum.Bunu başarabilsem herşey hallolacak

ethem578

Şu da var.Truecrypt yazılımıyla tüm hardiski ntfs ile biçimlendirsem? Windows a taktığımda ham disk olarak görüp biçimlendirme ister mi.Yani birinin dosyalarımı biçimlendirmesini istemem.
Yada ext3 ile biçimlendirip windows ta da çalışmam rahat olurmu?

aynshtein

Diski hele de 500gb boyutundaki bir alanı Truecrypt ile şifrelemeni pek tavsiye etmem. Diskin performansını düşürürsün. Üstelik en ufak bir hatada tüm arşivin gider. Yağmurdan kaçayım derken doluya tutulursun. Ext dosya sistemi Windows'ta ne kadar düzgün çalışıyor bilmiyorum. Daha önce denediğim bir şey değil. Bir buçuk yıldır da Windows'tan uzak olduğum için sana net bilgi veremiyorum, kusura bakma...

Tek önerebileceğim, birilerinin senin bilgisayarını kurcalaması ihtimaline karşı, kullanmadığında NTFS diskini sistemden ayırman (unmount) olacaktır...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ethem578

İyi fikir aynshtein.Windowstan da erişimi kapatırsam tam olacak.Onu araştırayım ben

heartsmagic

En güzel çözüm arkadaşlarınla paylaşmak istemiyorsan onlar geldiğinde diski ortadan kaldırmaktır :)
Şaka gibi gelebilir ancak en güzel çözüm bu. Çünkü sen ne yaparsan yap arkadaşlarının o diske fiziksel anlamda erişimler olduğu sürece hemen hemen istedikleri her şeyi yaparlar. Alırlar o diski kendi sistemlerine bağlarlar en kötüsü. Bu konuda TrueCrypt devreye girebilir, performans durumunu bilemem ancak onda da çoklu sistemlerde kullanacağından dolayı sorun yaşayabilirsin.

Bu arada sanırım ikinci kullanıcı da çare olmaz zira Ubuntu disk takıldığı anda kendisi bağlıyor. İptal etmenin bir yolu vardır ancak biraz araştırmak gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ebubekirs

Şöyle iki çözüm buldum;

1
gconftool-2 --type bool --set /apps/nautilus/preferences/media_automount false

2
Sistem >> Tercihler >> Yetkilendirme (ya da Authorizations olarak da gözükebilir) kısmında "storage" sekmesini bulun. Burada  "mount file systems for removable drivers" başlığını seçerek "edit" butonuna basın, Active console karşısındaki "yes"i "Authorization" olarak değiştirin.

Bu iki yöntem de usb aygıtlarının otomatik bağlanma özelliğini iptal ediyor.

Tabii ki tartışmasız en iyi çözüm @heartsmagic'in belirttiği diski ortadan kaldırma çözümü  ;)
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ceylandag

Windows üzerinden ext diskleri görüntülemek istitorsan aşağıdaki linki ziyaret et.Ext4 desteği varmı bilmiyorum.
http://www.diskinternals.com/linux-reader/
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------