LFS'de bir sorun

Başlatan cingılbels, 25 Nisan 2009 - 20:11:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cingılbels

Aşağıdaki komutlar nasıl girilecek?
Örneğin; ilk satırı yazdığımda yeni bir işaretli satır açıyor.
Düzgünce girdiğimde hiçbir çıktı vermiyor.
Bunu bir text dosyasından kaydedip mi yapmalıyım?

cat > ~/.bash_profile << "EOF"
exec env -i HOME=$HOME TERM=$TERM PS1='\u:\w\$ ' /bin/bash
EOF

cat > ~/.bashrc << "EOF"
set +h
umask 022
LFS=/mnt/lfs
LC_ALL=POSIX
PATH=/tools/bin:/bin:/usr/bin
export LFS LC_ALL PATH
EOF

[email]emretemelkuran@linuxmail.org[/email]

bytan

Zaten bir çıktı vermez bunlar. İster bash* dosyalarının içine EOF öncesi satırlara bunları ekle elle, istersen komut satırından anlatıldığı gibi yap.

Not: Konuyu da uygun bölüme taşıdım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

cingılbels

hocam bütün kodları tek satıra mı girmeliyim,yoksa bir satır ardından enter ve diğer satırlar mı?

bytan

Satır satır girmelisiniz. Ayrıca hocalık haddimiz değil. @bytan yeterli olur.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

Ben sana bir ipucu vereyim.

cat > falanca dosya << EOF
falan felan
falan felan
EOF

diyorsa bu demektir ki

falan felan
falan felan

bölümünü o dosyaya eklemen lazım. Eğer yukardaki komutları yaparsan eklemiş olursun. Ancak istersen dosyayı aç sadece eklemen gereken yerleri ekle.

Ancak ben de forumdaki bazı eleştirilere katılmadan edemiyorum. Temel Linux ve konsol bilgisi olmadan LFS içinde kaybolursunuz ne yazık ki. Cesaret kırmak istemem ancak bu bir gerçek.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cingılbels

Yok... gerçekten benimkisi onay alma,
Ben temel lfs işlemlerini bitirdim lakin tekrar yapıyorum ve mükemmel olmasını istiyorum.
Emin olmak için soruyorum.

Linux'la 2003'te bir pc vergisinin verdiği cd ile tanıştım.Mandrake kuramamıştım,
fakat Knoppix Live cd çalıştırmıştım.O dönemden bu döneme..
Güvenlik ile ve php&mysql ile ilgilendiğim zamanlarda da kullanıyordum.

Çok profesyonel değilim fakat ortalama bildiğimi varsayıyorum.

heartsmagic

İşte mesele orada başlıyor zaten :) Ortalama yeter mi bilinmez, biraz daha hakim olmak gerekebiliyor. Zamanında LFS/BLFS yaparken, sistemi oturtmaya çalışırken, yamaları uygularken birebir kitaba uymaya gayret etmiştim. Buna rağmen bir dünya hatayla boğuştuğumu hatırlıyorum. Çözemedim mi? Çözdüm ancak cidden yoğun uğraş ve tecrübe istiyor.

Eğer bol bol okuruk, Google'da hata takibi peşinde koşarım, böylece de öğrenirim diyorsan LFS'nin üzerine git elbette. Ancak hemen belirteyim ki LFS "boş" iş :) Bunu söylememek için zor tutuyorum kendimi fakat madem bir şeye inanıyorum, söylemek zorundayım. Nedenini de açıklayayım.

LFS yapmak aslında işin aslı değil. Bir şekilde LFS yapılıyor. İşin aslı ondan sonra başlıyor. Örneğin ben LFS yaptıktan sonra düşündüm. Canım A programını görmek istedi, kurdum. Bir süre sonra beğenmedim, kaldırmam gerekiyor. Kurulum paketini mi saklayayım? Ya kaldırma betiği yoksa? Peki ne yapılmalı? O aşamada aklıma bir betikle kontrol ettirmek geldi. Baktım birileri yapmış ama çok verimsiz. Kendiminkini yapayım diye düşünürken, "madem böyle olacak neden normal bir dağıtım kullanmıyorum" dedim. Zira zaman kaybıydı bu. Bir başka mesele de kritik güncellemelerde sistemi tekrar yapmak. Örneğin bir gcc, libgc paketleri gibi. Velhasılı kelam LFS bana göre "boş" :)

cingılbels

bana görede boş, maksat tatmin.

Peki; RedHat,Ubuntu,Gentoo ne yapıyor?
Zaten emek olmadan iş olmaz?

heartsmagic

Hangi anlamda ne yapıyor?