Ubuntu 9.04 VIA AC'97 Audio (WAVE) ses kartını tanımıyor

Başlatan maydin95, 28 Temmuz 2009 - 16:59:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

arkadaşlar ubuntu yükleyeli 3 gün falan oluyor hoparlörlerden ses gelmiyor aynı bilgisayarda windows xp var ondan ses geliyor ama ubuntudan gelmiyor güncelleme yöneticine girince hiç güncelleme görünmüyor nasıl halledebilirim ses kartı xp de  VIA AC'97 Audio (WAVE) görünüyor
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

maxxblade

Alıntı yapılan: maydin95 - 28 Temmuz 2009 - 16:59:19
arkadaşlar ubuntu yükleyeli 3 gün falan oluyor hoparlörlerden ses gelmiyor aynı bilgisayarda windows xp var ondan ses geliyor ama ubuntudan gelmiyor güncelleme yöneticine girince hiç güncelleme görünmüyor nasıl halledebilirim ses kartı xp de  VIA AC'97 Audio (WAVE) görünüyor
ac97 usb_audio hd_380 ve hd_330 için alsa derlemesi öneriyorum
ve kartının a97'nin hangi versiyonu olduğunu öğren(alc655 vb.)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Temmuz 2009 - 19:28:20
lspci ne diyor?

lspci ne diyor diyosunda  bu kodu uçbirimemi yazacaz anlayırmısın
ayrıca arkdaş vs. sini öğren diyorda AC97ninde ne gerek var ve nasıl öğrenebilirim yeniyimde ubuntuda  :'(
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: maydin95 - 17 Ağustos 2009 - 14:04:13
lspci ne diyor?

lspci ne diyor diyosunda  bu kodu uçbirimemi yazacaz anlayırmısın
ayrıca arkdaş vs. sini öğren diyorda AC97ninde ne gerek var ve nasıl öğrenebilirim yeniyimde ubuntuda  :'(

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0

maydin95

lspci ne diyor?

00:00.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. P4X333/P4X400/PT800 AGP Bridge (rev 82)
00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237/VX700 PCI Bridge
00:0f.0 RAID bus controller: VIA Technologies, Inc. VIA VT6420 SATA RAID Controller (rev 80)
00:0f.1 IDE interface: VIA Technologies, Inc. VT82C586A/B/VT82C686/A/B/VT823x/A/C PIPC Bus Master IDE (rev 06)
00:10.0 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.1 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.2 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev 81)
00:10.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 86)
00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237 ISA bridge [KT600/K8T800/K8T890 South]
00:11.5 Multimedia audio controller: VIA Technologies, Inc. VT8233/A/8235/8237 AC97 Audio Controller (rev 60)
00:11.6 Communication controller: VIA Technologies, Inc. AC'97 Modem Controller (rev 80)
00:12.0 Ethernet controller: VIA Technologies, Inc. VT6102 [Rhine-II] (rev 78)
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV18 [GeForce4 MX 4000] (rev a4)

bu diyor yani yine via teknoloji diyor yukarıdaki 9.04 teki ses yerinde ses denetiminde VIA 8237 alsa mixer diyor

Khan

Realtek'in sitesine girip, sürücüleri indirmeniz gerekiyor. Oradan kurun.
Nasıl kurulduğunu öğrenmek için, heartsmagic'in bir anlatımı vardı. Ona bakabilisiniz.

maydin95

maydin95

Alıntı yapılan: maydin95 - 18 Ağustos 2009 - 01:58:20
program yükleme http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1332.0 burayı okudum ve realtekin sitsindenhttp://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=23&PFid=23&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false linux site1 i seçerek indirdim ama kuramadım
realtekin sitesinden VIA '97 ini diriverını indirdim ama kuramıyorum .tarbz olarak geldi ,program kurma yöntemlerini okudum orada extrac here diyor .tar dosyaları için bu yok ama winedan kurduğum winrarla dosyayı klasör haline getirdim şimdi ne yapmalıyım yukarıda driverı indirdiğim link var

heartsmagic

Forumdaki ALSA derleme başlığına bak. Realtek sürücü diye ALSA kaynağını dağıtıyor.

maydin95

ardaşlar bir direver indirdim  .tar.bz dosyaysıydı  yukarıdaki program kurma yöntemlerinde extrack here ye basın diyor bunu sağ tıkladığımda göremedim onuda wineden kurduğum winrarlar extrck here yaptım sonra ne yapacam yukarıda sadece extrack hereye basın diyodu kod falan varsa gösterirseniz sevinirim ALSA ile ilgili yerlere baktım ama birşey bulamadım

bytan

Konularını birleştirdim @maydin95. Tek bir sorun için 3 farklı başlık açmana gerek yok.

Bu bölümdeki sabit başlıklara bakarsan, Alsa derlemesinin anlatımını göreceksin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

maydin95

Alıntı yapılan: bytan - 18 Ağustos 2009 - 21:00:56
Konularını birleştirdim @maydin95. Tek bir sorun için 3 farklı başlık açmana gerek yok.

Bu bölümdeki sabit başlıklara bakarsan, Alsa derlemesinin anlatımını göreceksin.

bir şey diyecem o program kaldırmadakini tekrar açabilirmiyim böylece driverın kurulumunı anlatabilirde ALSA yerlerindeki komutlar benim ses kartımı da yapabilirmi bilmiyorum ben sadece tar lkı driverı yüklemek istiyorum

bytan

O sürücüyü nereden indirdin? @heartsmagic'in bahsettiği tar dosyası ise, Alsa derlemesine gitmen yeterli olur.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

maydin95

realtekin sitesinden indirdim .tar.bz dosyasıydı proogargram yüklerme yöntemlerini okudum ,nternette bir arama yapıca terminalden gireceksiniz dedi hadi bizde extrack here yapıp adını değiştirip çok uzundu girdik ./configure yazın dedi  hata verdi işte bu yola kurmya çalışıyorum ama şimdilik sorum yok bi deneyeyim yavaş yavaş öğreniyorum

heartsmagic

Son sorunu anlamadım, daha net sorarsan cevaplayabiliriz.
Tekrar söyleyeyim Realtek'in sürücü diye verdiği şey ALSA'nın ta kendisi. Bizim sabit başlıkta anlatılan yolla kuruluyor zaten. Bizim başlık daha günceldir yüksek ihtimalle.

maydin95

şimdi alsalarda yanlıoşlıkla 8.10 kini yapmışım 8.10u yaparken aynen uyguoladım kodları bir hata vermedi hiçbir değişiklik yapmadan  sonra 9.4 ünkini  yapınca bazı yerlerde belittiği kodlar çalıoşmadı  sudo gedit /etc/mplayer/mplayer.conf yaptıktan sona bir boş dosya açıldı

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2009 - 12:27:28

neye şimdi program kurarkenki configure komutları falan varya onları yaptım ama hata verdi o hataları ve driverdaki readme klasörünü ileteyim belki birşey söylersiniz

bytan

Sisteminde kurulu mplayer uygulaması yoksa normaldir. Bu adımda yapılan işlem bu uygulama ile ilgili. Mplayer kullanmıyorsan, bu adımı atlayabilirsin.

PF @ ST

heartsmagic

maydin95

Alıntı yapılan: heartsmagic - 20 Ağustos 2009 - 14:52:50
Takip edeceğin başlık şu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0

valla şimdi  sağ üstteki ses yerien gelince aygıt bulunamadı diyor eskiden VIA 8235 olarak görüyodu ama birde heartsın dediği alsa derlemesini bi yapayım kulaklık sorunu ama -neyse belki işe yarar

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Ağustos 2009 - 16:35:04

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Aralık 2008 - 01:49:50
############ Jaunty kullanıcıları için güncelleme ############

- Eğer Ubuntu 9.04 kullanıyorsanız bir ALSA derlemesine ihtiyaç duymayabilirsiniz. Sadece alsa-base.conf dosyasına girilecek parametreler sorununuzu çözebilir. Aşağıdaki yöntem Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex altında uygulanmıştır. Jaunty kullanıcıları ALSA derlemesi yapmadan doğrudan alsa-base.conf ile ilgili kısma gidebilirler.

- alsa-base.conf girişi yapılmadan sorun devam ediyor. Ancak ALSA derlemesi yapmamıza rağmen alsa-base.conf dosyasına yapılan giriş sonucunda kulaklık sorunu giderilebilmekte. Fakat Surround için Center kanalı açıldığında yine tekerrür etmekte ne yazık ki. ALSA derlemesi de sonuç vermiyor.

Not: Intrepid altındaki bu yöntemde ALSA derlemesinden önce alsa-base dosyasına ekleme denenmemişti. Kısacası muhtemelen Intrepid altında da ALSA derlemesine ihtiyaç duyulmayabilir. Intrepid kullanıcıları deneyip kendileri sonucu görebilirler.

##################################################

Başlıkta bahsi geçen bir Lenovo Y530 dizüstünde bulunan aşağıdaki çıktıda belirtilen karttır:

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)

Sorun: Ses hem hoparlörden hem de kulaklıktan geliyor.
Çözüm: ALSA'yı elle derlemek/kurmak ve bir alsa-base girdisi eklemek.

ALSA'yı elle derleyeceğimizden geliştirme paketlerine ve bazı kütüphanelere ihtiyacımız var:

sudo su
aptitude install build-essential libncurses-dev gettext linux-headers-`uname -r` xmlto

Bu aşamada bize gereken paketleri kurduk. Görüldüğü üzere şu an root ile işimize devam ediyoruz. Bu nedenle bir işlem yaparken iki defa kontrol edin.

Şimdi ihtiyacımız olan ALSA paketlerini indirelim. Ben gerekli işlemleri /usr/src/alsa dizini altında yaptıracağım. Bir sonraki kernel güncellemesinden sonra muhtemelen bu işlemleri tekrar yapmak zorunda kalabiliriz. Bu nedenden ötürü paketlerin bu dizinde bulunması fena olmayacaktır.

mkdir /usr/src/alsa
cd /usr/src/alsa
wget -c ftp://ftp.task.gda.pl/pub/linux/misc/alsa/driver/alsa-driver-1.0.20.tar.bz2
wget -c ftp://ftp.task.gda.pl/pub/linux/misc/alsa/lib/alsa-lib-1.0.20.tar.bz2
wget -c ftp://ftp.task.gda.pl/pub/linux/misc/alsa/utils/alsa-utils-1.0.20.tar.bz2

Böylece paketlerimiz /usr/src/alsa dizini altına inmiş oldu. Şimdi işlemlere devam edelim ve derlemeye başlayalım.

tar xvf alsa-driver-1.0.20.tar.bz2
cd alsa-driver-1.0.20
./configure --with-cards=hda-intel
make
make install

Eğer işlem tüm aşamalardan "Error" yani hata vermeden geçtiyse kurulum tamamlanmıştır. Diğer paketleri de benzer şekilde derleyelim.

cd ..
tar xvf alsa-lib-1.0.20.tar.bz2
cd alsa-lib-1.0.20
./configure
make
make install

Ve son paket:

cd ..
tar xvf alsa-utils-1.0.20.tar.bz2
cd alsa-utils-1.0.20
./configure
make
make install

Böylece ALSA'yı derlemiş olduk. Şimdi sıra geldi alsa-base'e ne ekleyeceğimizi bulmaya.

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

komutu size bir çıktı döndürecektir. Örneğin benim için çıktıda şu vardı:

Alıntı Yap
Codec: Realtek ALC888

Buna göre ufak bir araştırma yapacağız.

NOT: 1.0.19 sürümü ile beraber ALSA-Configuration.txt dosyası gerekli bilgileri içermemektedir. Eski dosya için şu bağlantıyı kullanabilir ve ilgili aramayı yapabilirsiniz:
http://paste.ubuntu.com/238572/

gedit /usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.20/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt

komutu ile yapılandırma belgesini açalım ve çıktıdan elde ettiğimiz sonucu aratıp gerekli bölümleri bulalım. Örneğin ben kendi çıktım için olan 888 için arama yapınca şöyle bir bölüm çıktı karşıma:

Alıntı YapALC883/888
     3stack-dig   3-jack with SPDIF I/O
     6stack-dig   6-jack digital with SPDIF I/O
.....................
...................
...................
     lenovo-101e   Lenovo 101E
     lenovo-nb0763   Lenovo NB0763
     lenovo-ms7195-dig Lenovo MS7195
     lenovo-sky   Lenovo Sky
......................
.....................
.....................

Ben bunların içinden edindiğim bilgiye göre lenovo-ms7195-dig seçeneğini kullandım. Bu dosyada değişiklik yapmıyoruz. Sadece seçenekleri görüp gerekli araştırmadan sonra doğru olanı seçiyoruz. Bunun için dosyayı gerekli bölümü gördükten sonra kapatın.

Şimdi seçtiğimizi alsa-base.conf dosyasına eklemeye sıra geldi.

gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

ile açtığımız dosyanın sonuna yeni bir satır olacak şekilde ekliyoruz. Kendi örneğimi gösterecek olursak şöyle ekliyoruz:

options snd-hda-intel model=lenovo-ms7195-dig

Bundan sonra sistemi yeniden başlatıyoruz. Eğer her şey yolunda gittiyse başlığa konu olan sorun ortadan kalkmış oluyor.

Eğer sistemi yeniden başlattıktan sonra ses çıkmıyorsa ses kanallarına göz atın. Kısılmış olabilirler.
Eğer kulaklıktan ses gelmiyorsa Ses simgesini çift tıklatın ve Switches bölümünden Headphones kısmını işaretleyin.

Kaynak: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=687663&page=2

cd ..
tar xvf alsa-utils-1.0.20.tar.bz2
cd alsa-utils-1.0.20
./configure
make
make install

buradaki make installe kadar hiç değişiklik yapmadanyaptım hiç sorun olmadı make install yapınca bir hata verdi sonra ben make yaptım atlamış olabilirim diye hata vardi ne yapmalıyım ayrıca bir yerde intel yazıyodu oraya intelmi yazacaz

heartsmagic

Hatanın ne olduğunu bize aktarmazsan yardımcı olamayız ne yazık ki.

maydin95

NOT: 1.0.19 sürümü ile beraber ALSA-Configuration.txt dosyası gerekli bilgileri içermemektedir. Eski dosya için şu bağlantıyı kullanabilir ve ilgili aramayı yapabilirsiniz:
http://paste.ubuntu.com/238572/

gedit /usr/src/alsa/alsa-driver-1.0.20/alsa-kernel/Documentation/ALSA-Configuration.txt

demişsin heartmagicte ben orayı anlamadığım için yazmadım üstü çizili olduğundan bilmiyorum yani orayı atladım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 23 Ağustos 2009 - 19:15:05

ayrıca o hgatayı gösterecektim ama aynı yere gelemedim önceden kurduğum iiçin hatalr veriyor galiba

heartsmagic

@maydin95, üzerini çizdiğim dosya artık geçerli değil. Anlatımda geçen arama işini verdiğim bağlantıyı açıp, orada yapacaksın.