erişim izinleri...

Başlatan logox, 25 Nisan 2009 - 13:44:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

logox

root olarak nautilusa giriyorum ama yarattığım kullanıcı icin dizine erişim izni veremiyorum... acıkcası webserver kurdum htdocs klasorunun izinlerini yarattığım kullanıcıa vermek istiyorum... okuma yazma klasor ve dosyalara full erişim... ama root bunları veremiyor neden acaba... 9.04 -64 bit ve ext4 kullanıyorum...

heartsmagic

Nasıl veremiyor? Örneğin ne denedin de veremedi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

logox

okuma ve yazma.. hem klasor hem de dosya izini... grub olarak da kullanıcı admı sectim.. grup erişimlerinde de klasor ve dosya ya okuma ve yazma izini verdim ..

AbkHaZiaN

Oluşturduğun kullanıcının seviyesi ile ilgili bir durum. Bağzı kullanıcı root olamıyorlar.
klasörün bulunduğu dizine gidip
sudo chmod 777 -R klasor_adi
Komutunu verip deneye bilir misiniz?
Not: herkes erişe bilir ve yazma hakkına sahip olur.

logox

AbkHaZiaN

Özellikler erişim hakları buradan Klasör erişimi: Dosyaları oluştur ve sil Dosya Erişimi Okuma ve Yazma yapıp denermisin. Diğerlerine bölümüne uygulamana gerek olmadığını düşünüyorum yinede sen orayada uygulayıp dener misin (yani hepsine)

By_Mihni

Alıntı yapılan: logox - 25 Nisan 2009 - 14:51:14
maalesef almadı... aynen duruyor özellikleri... chmodu yani..
[IMG]http://img222.imageshack.us/img222/1669/ekrangrntso.png[/img]

Forumda bununla ilgili çözülmüş konularmız mevcut Anahtaar kelime:Klasör izinleri
Örnek AbkHaZiaN  belirttiği gibi.
sudo chmod 777 -R /opt/lampp

AbkHaZiaN

Belirtmeyi unuttum chmod değişirse oradaki şeyler hatırladığım kadarıyla değişmiyordu.

logox

Şimdi arkadaşlar bir önceki ubuntu versiyonunda sadece htdocs a gerekli izinleri verip lampp ı da sudo ile çalıştırıyordum... kullanıcı olarak da htdocs da cirit atıyordum tabiri caizse.. bu sürümde ne hikmetse htdocs bana direniyor... velhasıl kelam

sudo chmod 777 -R /opt/lampp

kodumuz ile karşılaştığım problem ortadan kalktı... tümden dizinlere herkese hak tanıdık...

ama acıkcası karşılaştığım bu problemden ben bir şey öğrenemedim... sorun yok artık ama öğrenme de olmadı...

her şey için teşekkürler...

heartsmagic

Gerekli izinleri vermek için Nautilus'u nasıl açıyordun?

logox

sudo ile denedim gksu ile de denedim...

AbkHaZiaN

Alt+f2
gksudo nautilus
İle denemelisin.

heartsmagic

Ancak ilgili dizine erişim hakkı veremedin? Tam olarak doğru anlamış mıyım?

logox

nautilus ile yapınca konsolda şunlar yazıyor : Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: 'ağ kullanıcı paylaşımı' 255 hatası ile geri döndü: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error No such file or directory
Please ask your system administrator to enable user sharing.

AbkHaZiaN

Alıntı yapılan: logox - 25 Nisan 2009 - 16:00:07
nautilus ile yapınca konsolda şunlar yazıyor : Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: 'ağ kullanıcı paylaşımı' 255 hatası ile geri döndü: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error No such file or directory

Kullanıcı seviyesi ile alakalı bir durum bence.

heartsmagic

Onu yazması sorun değil, yine de açılır. sudo ile açtığın bu Nautilus'u hiç kapatmadan ilgili dizine gidince istediğin şeyi yapabiliyor olman lazım. Sen yapamıyorsan bir yerlerde sıkıntı var demektir.

By_Mihni

Alıntı yapılan: logox - 25 Nisan 2009 - 16:00:07

sudo apt-get install samba smbfs
Kurulumu yaptıktan sonra denermisin.

logox

haydaaa... phpmyadmin evrensel yazım izni veremezsin diyor...acmıyor kerata....
Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!

logox

samba da kurduk... değişen bir şey yok.. ben ubuntuyu baştan kuracağım... 1 saate hazır olur heralde... şimdilik hoşçakalın...

By_Mihni

Root olarak deniyormusunuz.
Tekrar kurulum yapmaya gerek yok.Kurulum yaptıktan sonra ne gibi değişiklik oldu * ya da olmadı. ?
Nautilus ile giriş yapabiliyormusnuz.?

logox

kurulum bitti bu seferde xampp ben çalışmam diyor 32 bit istiyorum diyor... malum ben 64 bit kullanıyorum.... önceden çalışan 32 bit şimdi neden çalışmaz ?

heartsmagic

32bitlik bir program 64bit üzerinde mi çalışıyordu?

logox

evet bugun 3. kez 64 bitlik son sürüm ubuntuyu kurdum .. yoruldum artık...  xampp son sürüm kullanıyordum... ilk iki kurulumda xampp çalışıyordu. izinleri ayarlayamamıştım. şimdide çalışmıyor...

XAMPP is currently only availably as 32 bit application. Please use a 32 bit compatibility library for your system. diyor...
yine mi kurucam ben bu ubuntuyu?

heartsmagic

Haliyle evet. 32bitlik bir programın 64bit desteğini veren paketi yoksa sana söylediği üzere 32bitlik bir işletim sistemi kurmalısın. Fakat benim bildiğim PHP+Apache+Mysql üçlüsünün 64bit desteği vardır. Neden elle kurmayı denemiyorsun? Wikimizde bir anlatımı bile mevcut.

logox

dün akşam bir daha kurdum ubuntuyu bu sefer çalıştı malum xampp... htdocs ın içine /home/user adım/site şeklinde dizin bağladım.. malum /home/useradı   benim oldugu için erişim izinlerini çok rahat verebiliyorum..bu şekilde hallettim... artık bir problemim yok. fakata htdocs un erişim izinlerinde zorluk çıkarmasını bir türlü anlayamıyorum... hadi kalın selametle... yardımlarınız için çok teşekkürler....