Ubuntu 9.04/9.10 Jaunty/Karmic üzerinde ATI kurulumu

Başlatan localhost, 25 Nisan 2009 - 13:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mserkan

Dediğim gibi, envyNG kurdum fakat onda da ati sürücüsünü kuramadım. Onun dışında Kubuntuyu ilk kurduğumda otomatik olarak kurdu. Ben de oldu zannetmiştim ama bu kurduğu ati-driver-installer-10-0-x86.x86_64 değil, bu yüzden sistemde bi yavaşlık var. Bu 2 yöntem dışında da başka bi kurulum yöntemi yoksa, son çare format atıp tekrar kurucam Kubuntuyu, yine kuramazsam ati sürücüsünü Windows a mahkumuz gibi görünüyor.

maxi_rocker

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 00:50:30
Evet, Türkiye yerine Almanya yi secin. Almanya serverleri gayet hizli. Onun icin tavsiye etmistim. Yapmaniz gereken sadece Almanya yi secmek.

Hocam ordan iki tane server seçtim ve denedim sonuç yine aynı, konu için bilgilendirme amaçlı birde o andaki ekranın fotoğrafını çektim. Ne yapmam gerekiyor acaba?

_HapS_

altı üstü bir ekran kartı sürücüsü yüklenecek bu kadarda eziyet edilmezki kullanıcıya

localhost

@maxi_rocker: O server seciminde de.archive.ubuntu.com`u secip denermisiniz.

@mserkan; olusturdugumuz deb paketlerin icinde libamdxvba1_8.661-0ubuntu1_i386.deb seklinde bir paket varmi bak bakalim. Orada paket varsa. Paketin oldugu dizine gidip sudo dpkg -i libamdxvba1_8.661-0ubuntu1_i386.deb kodu ile paketi kurabilirsin. Sonra tekrar diger paketleri kurmayi dene. Hata aliyorsan ciktiyi buraya koy.
Linux LPIC1 - MCSA

mserkan

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 01:25:24

@mserkan; olusturdugumuz deb paketlerin icinde libamdxvba1_8.661-0ubuntu1_i386.deb seklinde bir paket varmi bak bakalim. Orada paket varsa. Paketin oldugu dizine gidip sudo dpkg -i libamdxvba1_8.661-0ubuntu1_i386.deb kodu ile paketi kurabilirsin. Sonra tekrar diger paketleri kurmayi dene. Hata aliyorsan ciktiyi buraya koy.

Yok hocam yine aynı hatayı veriyor. Paketi kurmuyor.

Unpacking replacement libamdxvba1 ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of libamdxvba1:
libamdxvba1 depends on libstdc++5; however:
 Package libstdc++5 is not installed.

Bu arada sistemimde bir tane de onboard ekran kartı var, acaba ilk yöntemde onu görme ihtimali var mı? yani xorg.conf onun çıktısını mı veriyor acaba.
dpkg: error processing libamdxvba1 (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
libamdxvba1

localhost

Ubuntu 9.10 da libstdc++5 paketi yokki kuralim. Sen nasil kuramiyorsun? ben nasil kurdum? Bu iki soruya bir cevap bulmak lazim  :D Bende de sudo apt-get -f install uygulamami söyledi. Not: düstügüm kisimdaki gibi paketleri kaldirmak istedi. Bunun disinda baska birsey yaptigimi hatirlamiyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Dediğiniz serverıda denedim fakat olmadı, sonra orada yazan "apt-get update" komutunu deneyincede zaten download yapılamadı gibi birşey dedi. Sorun serverdan değil heralde yada bende bir sorun var. Ayrıca birde ben üniversitenin yurdundan bana verdikleri ip ile bağlanıyorum, yani ip ayarları otomatik değil acaba bundan dolayı netle ilgili bir sorun olduğundan mı bağlanamıyorum hiçbir servera?

localhost

@maxi_rocker; burada konu degisiyor. Sen baska bir baslikta sorununu paylassan daha iyi olur. Yeni bir baslik acin. Buraya sorun hakkinda mesaj yazmayin.
Linux LPIC1 - MCSA

mserkan

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 01:35:40
Ubuntu 9.10 da libstdc++5 paketi yokki kuralim. Sen nasil kuramiyorsun? ben nasil kurdum? Bu iki soruya bir cevap bulmak lazim  :D Bende de sudo apt-get -f install uygulamami söyledi. Not: düstügüm kisimdaki gibi paketleri kaldirmak istedi. Bunun disinda baska birsey yaptigimi hatirlamiyorum.

Yarın Kubuntu nun 64 bit olanını indirip kurucam tekrar vakit bulabilirsem :) İlk defa linux kullanıyorum, 64 bit olanında da aynı sorunu yaşarsam kullanamayacağım gibi görünüyor. Yardımlar için teşekkür ederim, 64 bit kurduktan sonra sonucu buraya yazarım :)

maxi_rocker

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 01:39:55
@maxi_rocker; burada konu degisiyor. Sen baska bir baslikta sorununu paylassan daha iyi olur. Yeni bir baslik acin. Buraya sorun hakkinda mesaj yazmayin.

Hocam yeni bir başlık açtım bununla ilgili ama belki şu an yardım alamayabilirim, ekran kartını şu an tanıtıp denemek istediğimden bu komutları oturum açıkken terminalden girsem, yada ikinci yöntemi uygulasam acaba ilk yöntemin yerini tutar mı? Bu konuda ne dersiniz, bir fark eder mi acaba?

localhost

2. anlatim icinde internetten program kuracaginiz icin sizin sorunuz suanlik burada tikanmis bulunmakta. Deneme yapabilirsiniz ama apt-get veya synaptic internete cikamiyorsa, Internet cikisinda bir sorun var demektir.
Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 01:53:59
2. anlatim icinde internetten program kuracaginiz icin sizin sorunuz suanlik burada tikanmis bulunmakta. Deneme yapabilirsiniz ama apt-get veya synaptic internete cikamiyorsa, Internet cikisinda bir sorun var demektir.

Benim net ile ilgili olduğunu tahmin ettiğim sorun sadece recovery modda oluyor hocam, onun harici size şu an mu mesajıda ubuntudan yazıyorum ve bazı programları,türkçe desteğini,güncellemeleride internetten kurdum. O konuda bir sıkıntım yok yani. Ama ne yazıkki root shellde sorun yaşıyorum. O yüzden zaten öteki yolları sormuştum.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

2.yi denedim efektleri açtığımdaki o yavaşlama sorunu biraz bundada var heralde, ama öteki HD 3650 kadar olmadı. Ekstra görsellikte biraz kasma oluyor gibiydi sadece bende pekte gerekli değil diye şu an normalde kullanıyorum ve pencereleri açarken, ayrıca tam ekran yaparken 1 sn'den az bir süre bekletiyor. Birde şunu belirtmek gerekirke bunlar sadece görsel efektler açıkken oluyor, eğer efektsiz kullanırska bunlar yaşanmıyor.Şu an için bunların dışında bir sorun yok, umarım olmazda.

Şu bahsettiğim yavaşlama meseleside heralde 2. yöntemi uygulamamla alakalı bir durum değil heralde dimi? Ayrıca bu anlattığım yavaşlama ile ilgili bir çözüm bulunabildimi acaba?

localhost

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 11 Kasım 2009 - 02:33:39
2.yi denedim efektleri açtığımdaki o yavaşlama sorunu biraz bundada var heralde, ama öteki HD 3650 kadar olmadı. Ekstra görsellikte biraz kasma oluyor gibiydi sadece bende pekte gerekli değil diye şu an normalde kullanıyorum ve pencereleri açarken, ayrıca tam ekran yaparken 1 sn'den az bir süre bekletiyor. Birde şunu belirtmek gerekirke bunlar sadece görsel efektler açıkken oluyor, eğer efektsiz kullanırska bunlar yaşanmıyor.Şu an için bunların dışında bir sorun yok, umarım olmazda.

Şu bahsettiğim yavaşlama meseleside heralde 2. yöntemi uygulamamla alakalı bir durum değil heralde dimi? Ayrıca bu anlattığım yavaşlama ile ilgili bir çözüm bulunabildimi acaba?
Bahsettiginiz konu hakkinda ara ara böyle sorunlar cikiyor. Sonuc itibari ile bunlar nasil düzelir bilmiyorum. Belki xorg.conf dosyasina bir kac ekleme ile giderilebilir ama ne eklenecegi hakkinda ufak bir bilgim yok.
Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 02:35:36
Alıntı yapılan: maxi_rocker - 11 Kasım 2009 - 02:33:39

Bahsettiginiz konu hakkinda ara ara böyle sorunlar cikiyor. Sonuc itibari ile bunlar nasil düzelir bilmiyorum. Belki xorg.conf dosyasina bir kac ekleme ile giderilebilir ama ne eklenecegi hakkinda ufak bir bilgim yok.

Bu sorununu çözen oldu mu acaba? Ya da çözümü hakkında yardımcı olabilecek kimse var mı? Ben en son HD3650 kullanırken bir çözüm bulunamamıştı malesef, sonradan çözüldü mü acaba? Ayrıca bununla ilgili ayrı bir başlık açayım mı, nasıl yardım alabilirim?

mserkan

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 01:35:40
Ubuntu 9.10 da libstdc++5 paketi yokki kuralim. Sen nasil kuramiyorsun? ben nasil kurdum? Bu iki soruya bir cevap bulmak lazim  :D Bende de sudo apt-get -f install uygulamami söyledi. Not: düstügüm kisimdaki gibi paketleri kaldirmak istedi. Bunun disinda baska birsey yaptigimi hatirlamiyorum.

Envy programı ile, sürücülerin tamamını sildim. Daha sonra xorg.conf dosyası bu hale geldi. Yalnız 2.yöntemdeki paketleri hala yükleyemiyorum. ilk yönteme göre nası yapmam gerekiyor?

Not: Sistemde hem onboard hem de HD 3650 var, o yüzden 2 tane gösteriyor sanırım, ben tabii ki HD3650 yi kullanıyorum. Bios tan onboard olan ati ekran kartı iptal olmuyor.

Section "ServerLayout"                        
       Identifier     "aticonfig Layout"      
       Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection                                        

Section "Files"
EndSection    

Section "Module"
       Load  "dri"
       Load  "GLcore"
EndSection            

Section "Monitor"
       Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
       Option      "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
       Option      "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
       Option      "DPMS" "true"                              
EndSection                                                    

Section "Monitor"
       Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
       Option      "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
       Option      "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
       Option      "DPMS" "true"                              
EndSection                                                    

Section "Device"
       Identifier  "Default Device"
       Driver      "vesa"          
EndSection                          

Section "Device"
       Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
       Driver      "vesa"                
       BusID       "PCI:2:0:0"            
EndSection

Section "Device"
       Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
       Driver      "fglrx"
       BusID       "PCI:2:0:0"
EndSection

Section "Screen"
       Identifier "Default Screen"
       DefaultDepth     24
EndSection

Section "Screen"
       Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
       Device     "aticonfig-Device[0]-0"
       Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
       DefaultDepth     24
       SubSection "Display"
               Viewport   0 0
               Depth     24
       EndSubSection
EndSection

Section "Screen"
       Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
       Device     "aticonfig-Device[0]-0"
       Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
       DefaultDepth     24
       SubSection "Display"
               Viewport   0 0
               Depth     24
       EndSubSection
EndSection

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

sonusta

Arkadaşlar, Ekran kartımı kurup (2.Anlatıma göre kurdum) yeniden başatınca, aşağıdaki hatayı verip, ekran yanıp sönüyor. bu hatanın sebebi nedir . (Ekran Kartı : Ati Mobility Radeon Hd 3650)
"hda_intel: azx_get_response timeout, switching to single_cmd mode: last cmd=0x000f0001"

mserkan

Alıntı yapılan: sonusta - 18 Kasım 2009 - 23:07:36
Arkadaşlar, Ekran kartımı kurup (2.Anlatıma göre kurdum) yeniden başatınca, aşağıdaki hatayı verip, ekran yanıp sönüyor. bu hatanın sebebi nedir . (Ekran Kartı : Ati Mobility Radeon Hd 3650)
"hda_intel: azx_get_response timeout, switching to single_cmd mode: last cmd=0x000f0001"

Bende de aynı ekran kartı var ve hala tanıtabilmiş değilim. Mecburen Windows'a döndüm. Tamam her şey iyi güzel de en azından şu driver lar tıkla çalıştır mantığıyla çalışsaydı süper olacaktı.

tab

@Sonusta,
Bir de şu söylediklerimi yap (Ati'nin sitesinden alıntıdır)
1- http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx sitesinden Linux x86 (32 bit ) veya x86_64 (64 bit) sürücülerinden birini indirin. (Masaüstüne indirdiğinizi varsayalım.)
2- Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim'i çalıştırın.
3- cd Masaüstü komutunu kullanarak masaüstüne geçin.
4- Şu komutu uygulayın:

sudo sh ./ati-driver-installer-9-10-x86.x86_64.run
5- Şifrenizi soracaktır, girip enter'a basın.
6- Gelen kurulum arayüzünden kurulumu yapın.
7- Tekrar uçbirime şu kodu girin:
/usr/bin/aticonfig --initial
8- Sisteminizi yeniden başlatın.
Sorunsuz bir şekilde kurulmuş olması gerekiyor.

localhost

hda_intel... dedigine göre ses karti olabilir. Hatta ses karti :) http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=501195&page=13  Yeni bir baslik acarsan sevinirim. Bu baslik altinda devam etmeyelim.
Linux LPIC1 - MCSA

sonusta

@tolga ali

dediklerini daha önce defalarca yaptım. ama sonuç değişmedi.

tab

Alıntı yapılan: sonusta - 18 Kasım 2009 - 23:13:44
@tolga ali

dediklerini daha önce defalarca yaptım. ama sonuç değişmedi.

ilginç çünkü ben bu yontemle hemen kurmustum

bu komutları uyguladıktan sonra baska birsey denedin mi mesela ben sole yaptım:

8.adımdan sonra sistem>yönetim>donanım suruculeri
bolumunde gorunen kartımı etkinlestir dediğimde surucuyu indirip kurdu sonra bir daha restart ve bitti

bole birsey yaptın mı

TriNitroToluene

sh: Can't open ati-driver-installer-9-8-x86.x86_64.run

bu hatayı alıyorum uçbirimde. yardımcı olursanız sevinirim...