Ubuntu 9.04/9.10 Jaunty/Karmic üzerinde ATI kurulumu

Başlatan localhost, 25 Nisan 2009 - 13:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zeitgeist

@sonusta,

Sorununla ilgili olarak hem bu başlık altında hem diğer başlıklarda o denli çok konuşuldu ki eminim onları incelersen bir sonuca varacaksın.

Ekran kartı modelini yazmamışsın bu yüzden kabaca şunu söylemek gerekir ki; ait x serisi ekran kartlarında problem var, o yüzden mesa sürücüleri kullanmalısın (forumda anlatımı var), yeni nesil ati kartlar içinse sürücü kurulumunu "hardware dirvers" dan yapamıyorsan @localhost nasıl kurulacağı üzerine gayet açıklayıcı bir yazı yazmış. Bu noktadan sonra sana ve seninle aynı sorunu yaşayanlara şunu söyleyebilirim; sizlerden istenen bazı bilgiler var, her seferinde "şuların çıktısını alabilir miyiz" demeyelim, başlığı dikkatle okuyarak hangi çıktıların gerektiğini, hangi bilgilerin verilmesi gerektiğini düşünerek ve bunun yanı sıra sürücü yüklemek için yaptığınız/yapamadığınız yöntemlerle, nerede takıldığınızla ilgili bilgi verirseniz emin olun daha net çözüm önerileri alabilirsiniz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

zyrex

@sonusta,

Kardesim senin derdine care ubuntuforums'dan bir yigitten cikti,linki : http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1299188,

bende de hd 3650 / v5700 var, yaptim canavar gibi 64-bit karmic'den yaziyorum suan . yapacak oldugun sey cok basit aslinda, is arkadaslarina anlattigim gibi sana da oradan alinti yaparak yazayim;

1- System>Administration>Hardware Manager 'dan driver'i kurduktan sonra
reboot edin,
2- Acilista Ubuntu (Recovery Console)'u secin
3- Karsiniza gelen menu'den en altta olan, console without networking 'i
secin
4- sirasiyla su komutlari calistirin;
        4.1 # aticonfig --initial
        4.2 # aticonfig --acpi-services=off
5- Reboot edin ; # reboot
6- Bilgisayarinizi her zaman ki gibi baslatin...

sonusta

forumu baştan aşağı en az üç kere okudum. her yöntemi defalarca denedim. ama bir türlü ekran kartımı kuramadım. Toshiba A350-22Z kullandığım makina. ekran kartı Ati Mobility Radeon Hd 3650. yukadı fglrxinfo ve xorg.conf çıktılarını yazdım. yaptığım bütün denemelerde hep aynı sonuç. 2 aydır uğraşıyorum yok olmuyor. lanet olası makinayı kıracam. Buna ubuntu kurabilecek arkadaş varmı ? Teşekkürler...

localhost

Bu konunun basindaki tüm sürücüler benim anlattigim gibi denenerek yazilmistir. Gerekli belgelerdende yararlanilmistir. Sürücüyü kurmak isteyen kisiler lütfen adimlari dogru bir sekilde uygulasin. Toshiba ve HP notebooklarda bulunan ATI HD 3XXX serisi kartlarina ATI sürücüsünü 2. anlatimdaki gibi uygulandiginda kuruluyor.
Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Arkadaşlar Samsung R620-FS03 Laptop kullanıyorum ve ekran kartım Ati Mobility Radeon HD4650, acaba birinci mi yoksa ikinci mi yöntemi uygulamalıyım, hangisi daha sağlam sonuç verir. Dvd'yi takıp deneyince masaüstünde problem olmadı fakat masaüstü efektleri etkinleşmiyordu donanım sürücüleri kısmındada bana fglrx sürücülerini önermişti.

Şu an kopyalamaları yapıyorum yaklaşık yarım saat sonra kuracam heralde ne dersiniz acaba bu konuda?

Onoktake

Biraz deneyimin varsa birinci anlatımı yap. Yoksa ikincisinisini.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

sonusta

1. ve 2. yöntemle defalarca kurdum. hepsinde aynı sonuç. aşağıdaki sonuç çıkıyor. bunun sebebi nedir ?

Ubuntu 9.10 - 64 bit. - Toshiba a350-22z / Ati Mobility radeon hd 3560. (yukarıda xorg.conf dökümüde var)

fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  135 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  16
  Current serial number in output stream:  16

mserkan

Selam,  sistemimde Ati radeon HD 3650 ekran kartı var ve Kubuntu 9.10 kullanıyorum. Bu ilk linux denemem. Şu ana kadar bir sorun yok fakat efektleri açmaya kalktığımda ya da pencereleri sürüklediğimde ufak donmalar oluyor. Ekran kartını yüklemeyi denedim ama iki yöntemi denediğimde de şu problemle karşılaşıyorum:

xorg-driver fglrx is already the newest version. You might want to run 'apt-get -f install' to correct these:
The following packages have unmet dependencies:
liaamdxvba1 : Depends : libstdc ++5 but it is not installable.

Bu kısımda apt-get -f install la dosyayı sildim. Ancak sudo aticonfig --initial komutunu kullandığımda yine de aşağıdaki hatayı alıyorum.

Found fglrx primary devices section
Unable to find any supported screen sections

Ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevirim.

localhost

cat /etc/X11/xorg.conf
bu komut ciktisini buraya yapistirirmisiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

mserkan

Alıntı yapılan: localhost - 10 Kasım 2009 - 22:26:46
cat /etc/X11/xorg.conf
bu komut ciktisini buraya yapistirirmisiniz.

Section "Screen"
        Identifier      "Default Screen"
        DefaultDepth    24
EndSection

Section "Module"
        Load    "glx"
        Disable "dri2"
EndSection

Section "Device"
        Identifier      "Default Device"
        Driver  "fglrx"
EndSection

localhost

Senin xorg.conf dosyan biraz eksik gibi. Dosya tam asagidaki gibi olmasi gerekiyor. Örnegin benim xorg.conf dosyasi asagidaki gibi... Notebook mu kullaniyorsun?
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:5:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
Linux LPIC1 - MCSA

mserkan

Hayır notebook kullanmıyorum. Çıktı aynen böyle.
Uzun süredir uğraşıyorum ama bir türlü kuramadım driver ı, forumda biraz araştırdım envy adlı programı buldum fakat onla da kurulmuyor hata veriyor.
İlk yöntemle kurmayı denediğimde xorg.conf un çıktısı bu geliyor başka bişey yapamıyorum. 2.yöntemi denediğimde libamdxvba1 i kurarken hata veriyor.

Nası kurucam bilmiyorum.

localhost

Hata ciktisini bizimle paylasirsan daha iyi yardimci olabiliriz. xorg.conf dosyan aynen benimki gibi ise, sorunu baska yerlerde de aramak lazim.
Linux LPIC1 - MCSA

mserkan

sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++6 dkms sonrası:

build-essential zaten en yeni sürümde.
cdbs zaten en yeni sürümde.
fakeroot zaten en yeni sürümde.
dh-make zaten en yeni sürümde.
debhelper zaten en yeni sürümde.
debconf zaten en yeni sürümde.
libstdc++6 zaten en yeni sürümde.
dkms zaten en yeni sürümde.
Aşağıdakileri düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu kullanabilirsiniz:
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
  libamdxvba1: Bağımlılıklar: libstdc++5 ama kurulabilir değil
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt-get -f install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (veya bir çözüm belirterek).

sh ati-driver-installer-9-8-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/karmic sonrası:

Package /home/serkan/xorg-driver-fglrx_8.661-0ubuntu1_i386.deb has been successfully generated
Package /home/serkan/xorg-driver-fglrx-dev_8.661-0ubuntu1_i386.deb has been successfully generated
Package /home/serkan/fglrx-kernel-source_8.661-0ubuntu1_i386.deb has been successfully generated
Package /home/serkan/fglrx-amdcccle_8.661-0ubuntu1_i386.deb has been successfully generated
Package /home/serkan/fglrx-modaliases_8.661-0ubuntu1_i386.deb has been successfully generated
Package /home/serkan/libamdxvba1_8.661-0ubuntu1_i386.deb has been successfully generated
Removing temporary directory: fglrx-install.Awp7aY

sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_*.deb fglrx-kernel-source_*.deb fglrx-amdcccle_*.deb fglrx-modaliases_*.deb libamdxvba1_*.deb sonrası diğerlerini kurdu ama burda hata veriyor.

fglrx-modaliases (2:8.661-0ubuntu1) kuruluyor...
dpkg: dependency problems prevent configuration of libamdxvba1:
libamdxvba1 depends on libstdc++5; however:
  Package libstdc++5 is not installed.
dpkg: error processing libamdxvba1 (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
xorg-driver-fglrx (2:8.661-0ubuntu1) kuruluyor...

Processing triggers for man-db ...
Processing triggers for sreadahead ...
sreadahead will be reprofiled on next reboot
fglrx-amdcccle (2:8.661-0ubuntu1) kuruluyor...
Processing triggers for libc-bin ...
ldconfig deferred processing now taking place
Errors were encountered while processing:
libamdxvba1

sudo aticonfig --initial sonrası
Parse error on line 9 of section Module in file xorg.conf
        "Disable" is not a valid keyword in this section.

localhost

bakin size burada uyari veriyor. Paketlerde bir sorun olustu bunun icin su komutu uygulayin diyor. Bu sorunu cözmeden bir sonraki asamaya gecmeyin. Bu sorunu cozmeden bir sonraki asamaya gectiginiz icin diger adimlarda sizde hatali oluyor. Konunun en sonunda en altta ben bir not var. Orayi okudunuzmu?

Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Arkadaşlar ben ubuntuyu kurdum ilk yöntemi uygulayarak ati ekran kartını kuracam fakat recovery modda root shell with networking olarak açıyorum ve ilk komutu giriyorum karşıma gelen soruya y diyerek onaylıyorum, sonrasında archive.ubuntu......... tarzı bir yere bağlanıyor heralde indirmek için ama bağlaamıyor ve indirilmiyor bende driver yükleyemiyorum. Acaba o root shell modunda internet etkin şekilde yükleyebilmem içinne yapmam gerekir? Acil yardım ederseniz çok sevinirim...

localhost

Depo yu degistirebilirsiniz. Bu konuda forumda bilgiler mevcut. Arama yaparak soruna cözüm bulabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 00:26:33
Depo yu degistirebilirsiniz. Bu konuda forumda bilgiler mevcut. Arama yaparak soruna cözüm bulabilirsiniz.

Biraz acemiyim kusura bakmayında forumda depo değiştirme şeklinde arattım pek işe yarayacak sonuç bulamadım. Tam olarak nasıl aratmalıyım yada sizde linki varsa onu koyabilir misiniz acaba buraya? Ayrıca sorunun internet ile alakası yok dimi eminsiniz?

Edit: Hocam depo nasıl ekleneceğini buldum acemiler için ilk durak forumunda, acaba hangi depoyu eklemeliyim o adresi verseniz yeterli sadece şu heralde?

mserkan

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 00:22:43
bakin size burada uyari veriyor. Paketlerde bir sorun olustu bunun icin su komutu uygulayin diyor. Bu sorunu cözmeden bir sonraki asamaya gecmeyin. Bu sorunu cozmeden bir sonraki asamaya gectiginiz icin diger adimlarda sizde hatali oluyor. Konunun en sonunda en altta ben bir not var. Orayi okudunuzmu?

apt-get -f install komutunu uyguladığımda, aşağıdaki soru çıkıyor.
E: /var/lib/dpkg/lock dosyası kilitli açılamıyor - open (13: Permission denied)
E: (/var/lib/dpkg/) yönetim dizinini kilitlenemiyor, yönetici misin?

Bunu aşmak için dosyayı buldum ama yazma izni veremedim, bunun dışında paketlerin hepsine yazma ve çalıştırma izni verdim. Bu kısımda ne yapmam gerekiyor bilmiyorum açıkçası.

Konunun sonunda 2.yöntemi şu anlık kullanmayın demişsiniz ama, 32 bit kubuntu kullanıyorum. İlk yöntemde de cat/etc/X11/xorg.conf komutunun çıktısı önceden yazdığım gibi çıkıyor, devamında bişey yapamıyorum.

localhost

Size kurayimmi diye sorduguna göre internet baglantinizda sorun yok. Benim sistemim almanca oldugu icin tam yolu size söyleyemem. Bu yüzden sudo software-properties-gtk
Bu komutu uyguladiginizda bir pencere aciliyor. Download veya Server gibi bir secenek var. Ilk sekmede. Orada diger> tiklayip adresi almanya yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Komut kullandiginizda komutlar apt-get ile basliyorsa mutlaka sudo ile calistirmalisiniz. Yani asagidaki gibi uygulayacaksiniz.

sudo apt-get -f install
Linux LPIC1 - MCSA

maxi_rocker

Orada Almanya'nın altındaki serverlardan herhangi birini seçebilirim değilmi farketmez? Ayrıca depo değiştirden kastınız, o Türkiye yerine Almanya'yı seçmem miydi? Herhangi bir depo adresi eklemem gerekmiyor değil mi hocam? Biraz başınızı ağrıtıyorum ama kusura bakmayın yanlış bir şey yapmamak için sadece.

localhost

Evet, Türkiye yerine Almanya yi secin. Almanya serverleri gayet hizli. Onun icin tavsiye etmistim. Yapmaniz gereken sadece Almanya yi secmek.
Linux LPIC1 - MCSA

mserkan

Alıntı yapılan: localhost - 11 Kasım 2009 - 00:41:53
Komut kullandiginizda komutlar apt-get ile basliyorsa mutlaka sudo ile calistirmalisiniz. Yani asagidaki gibi uygulayacaksiniz.

sudo apt-get -f install

Yok hocam olmuyor. Paketi apt-get -f install la sildim, ama tekrar aynı hatalarla karşılaşıyorum.

glrx-modaliases (2:8.661-0ubuntu1) kuruluyor...
dpkg: dependency problems prevent configuration of libamdxvba1:
libamdxvba1 depends on libstdc++5; however:
  Package libstdc++5 is not installed.
dpkg: error processing libamdxvba1 (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
xorg-driver-fglrx (2:8.661-0ubuntu1) kuruluyor...

libstdc++5 paketini kurmuyor tam olarak sanırım. Yüklemek için bu iki yöntem dışında başka bişey de yok sanırım. İşin kötüsü hadi Kubuntu dan Gnome a geçeyim diyecem, ama onda da aynı sorun vardı.

localhost

Sende garip bir durum var ama cözemedim. Normalde xorg-driver-fglrx Bu paket kurulurken bir bagimlilik istemiyor. Cünkü Ubuntu 9.10 da libstdc++5 yerine libstdc++6 var. Bu paketinde libamdxvba1 Bununla bir baglantisi yok. Daha dorusu bu paket bende simdik kurulu degil.
Linux LPIC1 - MCSA