Ubuntu 9.04/9.10 Jaunty/Karmic üzerinde ATI kurulumu

Başlatan localhost, 25 Nisan 2009 - 13:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mscelik

Selamlar,

Kurulum yaptım ama oldu mu tam olarak bilmiyorum(diğer mesajlardan anladığım kadarıyla olmuş ama olduysa bile hafif takılmalar olarak geçiyor mesela pencereler arası geçişte...)

serkan@serkan-desktop:~$ fglrxinfo
display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4800 Series
OpenGL version string: 2.1.8918

serkan@serkan-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 4800 Series
    GL_KTX_buffer_region, GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render,

serkan@serkan-desktop:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV770 [Radeon HD 4870]
serkan@serkan-desktop:~$

localhost

Seninle ayni karta sahibiz. Ekran kartin sürücüsü yüklenmis. Compiz aktiv oldugunda pencereler arasi gecislerde takilmalar arada bende de oluyor. Ama devamli degil bazen yapiyor bazen yapmiyor. Sorun nereden kaynaklaniyor bilmiyorum.
Linux LPIC1 - MCSA

mscelik

Anladım, daha iyisi olmuyor yani. Bir de şu catalyst e girememe ve 5.1 destekleme olaylarına bakacağım şimdi. İlk laptop'a kurmuştum şimdi masaüstüne de kurdum gerçekten çok hoş, stabil çalışıyor.
Neyse, teşekkürler yardımlar için, saygılar.

localhost

Ubuntu 9.10 da bu sürec atlatilmis gibi görünüyor. Suanda bu sorunu yasamiyorum. Compiz kapaliyken bu sekilde takilmalar olmuyor. 5+1 icin forumda ses bölümünde pulseaudio ile ilgili bir bölüm var. O belge isine yarar.
Linux LPIC1 - MCSA

emrerd

forumdaki ilk mesajım olmasından kaynaklı öncelikle herkese merhaba..

ubuntudan önce bir pardus kullanıcısı idim.yaşadığım sorunlar beni ubuntuya yönlendirdi.özellikle gnome masaüstünün kararlılığı ve hızı beni mutlu etmişken bu lanet ati sorunu(ati driver kurulumu sonrası açılmayan bilgisayar)  neyseki live cd ile internet ortamına ulaştım ve bu konuyu okudum.derhal konsolda ati driver ı kaldırdım ve sürücüsüz 9.04 üme tekrar kavuştum.

demem o ki:
  şu an nvidia ekran kartımın siparişini vermiş bulunmaktayım.madem bu düdükler(ATİ) adam gibi sürücü sağlamıyor linux dağılımlarına ben de ati yongasetli çin malı radyo bile almam olur biter(biraz abartılı oldu ama mazur görün).oyun zaten oynamıyorum 80 TL lik kart haydi haydi yeter.sizlerede yegane tavsiyem budur.
  herkese iyi çalışmalar..

mscelik

Alıntı yapılan: localhost - 15 Ekim 2009 - 14:42:17
Ubuntu 9.10 da bu sürec atlatilmis gibi görünüyor. Suanda bu sorunu yasamiyorum. Compiz kapaliyken bu sekilde takilmalar olmuyor. 5+1 icin forumda ses bölümünde pulseaudio ile ilgili bir bölüm var. O belge isine yarar.

Ben de denemek istiyorum, 9.10 full sürüm gelsin öyle yüklerim olmadı. 9.10 da kapalı değilken aynı tarzda takılmalar oluyor mu peki? Yoksa sadece disable ettiğiniz mi rahat kullanılıyor?

5+1 için forumda pulseaudio ile ilgili arama yapıp deneyeceğim, teşekkür ederim cevap için.

localhost

Suan BETA sürümü ve 2.6.31-14-generic kernelini kullaniyorum. fglrx sürümü 8.660. Bahsi gecen hatalar suanlik yok.
Linux LPIC1 - MCSA

sonusta

Arkadaşlar, Ubuntu 9.04 kurdum.  ekran kartım Ati mobility radeon hd 3650. ati sürücüsünü 9,10 indirip kurdum. fakat fglrxinfo komutunu verince aşağıdaki hatayı veriyor. yardımcı olurmusunuz ?

fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
  Major opcode of failed request:  135 (GLX)
  Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
  Serial number of failed request:  16
  Current serial number in output stream:  16

localhost

xorg.conf dosyasini buraya yapistirin. Bakalim fglrx sürücüsü xorg.conf eklenmismi?
Linux LPIC1 - MCSA

fcengiz

Ekran kartım Ati HD 4650. Ubuntu 9.04 ' te sorun yoktu (arada takılmalar hariç), fakat  9.10 da bir türlü açılmadı ekran. Ati'nin kendi driver'ı dahil hepsini denedim. Açılırken ekran siyahlaşıp kalıyor, klavye çalışmıyor. Diğer dağıtımlarda da durum aynı.

kuleyni

ubuntu 9.10 ve ati 9.10 sürücülerinde bu anlatım hala güncel mi?

wiper

Alıntı yapılan: kuleyni - 30 Ekim 2009 - 15:55:38
ubuntu 9.10 ve ati 9.10 sürücülerinde bu anlatım hala güncel mi?

Anlatım güncel. Sadece;

--buildpkg Ubuntu/jaunty

satırını

--buildpkg Ubuntu/karmic

Şeklinde değiştirmeniz yeterli.

kuleyni

teşekkürler başlığa ufak bi el atılsa fena olmaz sanırım :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Ekim 2009 - 16:26:22

sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++5 dkms

bu kodun sonucunda

sudo apt-get install build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++5 dkms
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
debconf zaten en yeni sürümde.
libstdc++5 paketi mevcut değil, ancak başka paket içerisinden işaret edilmiş.
Bunun anlamı paket kayıp, eskimiş olabilir ya da
başka bir yazılım kaynağında mevcut olabilir.
E: libstdc++5 paketinin kurulum adayı yok

böyle diyor bazı paketler var bazı paketler yok deneme yapmak istemiyorum kesin cevap nedir acaba?

localhost

Biraz sonra Ubuntu 9.10 kurulumu yapacagim. Basligi düzenlerim.
Linux LPIC1 - MCSA

kuleyni

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

kuleyni

sonusta

Arkadaşlar, ubuntu 9.04 'de denedim. şimdi 9.10 denedim. yine aynı sonuç. ekran kartımı bir türlü kuramadım. herşeyi kurduktan sonra reset atınca ekran bir daha gelmiyor. grafik kartım Ati Mobility radeon Hd 3650. Ben bir yerde ipin ucunu kaçırıyorum bir türlü ekran kartını kuramadım lütfen yardımıcı olurmusunuz.

fglrxinfo
X Error of failed request:  BadRequest (invalid request code or no such operation)
 Major opcode of failed request:  135 (GLX)
 Minor opcode of failed request:  19 (X_GLXQueryServerString)
 Serial number of failed request:  16
 Current serial number in output stream:  16
xorg.conf
Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option    "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option    "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option    "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "Configured Video Device"
Driver      "vesa"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device     "Configured Video Device"
Monitor    "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

Onoktake

@Sonusta,
Bir de şu söylediklerimi yap (Ati'nin sitesinden alıntıdır)
1- http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx sitesinden Linux x86 (32 bit ) veya x86_64 (64 bit) sürücülerinden birini indirin. (Masaüstüne indirdiğinizi varsayalım.)
2- Uygulamalar > Donatılar > Uçbirim'i çalıştırın.
3- cd Masaüstü komutunu kullanarak masaüstüne geçin.
4- Şu komutu uygulayın:

sudo sh ./ati-driver-installer-9-10-x86.x86_64.run
5- Şifrenizi soracaktır, girip enter'a basın.
6- Gelen kurulum arayüzünden kurulumu yapın.
7- Tekrar uçbirime şu kodu girin:
/usr/bin/aticonfig --initial
8- Sisteminizi yeniden başlatın.
Sorunsuz bir şekilde kurulmuş olması gerekiyor.
Bu maskenin altında bir yüz var... Ancak benim değil.
Ne  altındaki kaslardan daha "ben"dir o yüz...
Ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında
etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..

sonusta

@anonymtrk

Dediklerini harfiyyen yaptım. sonuç yine hüsran. sebebi Posix Shared memory olabilirmi ?

ozan

ben de konunun başında anlatılan iki yöntem de işe yaramayınca https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI burayı araştırırken 9.04 de Ati sürücülerinde hata olduğunu öğrendim ve http://tan-com.com/posts/technology/fix-ubuntu-904-ati-driver-issue burada anlatılanlara göre depomu intrebit e çevirip tüm x.org ve fxglr sürücülerini eski sürüme indirgedim ve o paketleri güncellenmemeleri için eski versiyonlarına kilitledim. sonuç olarak sürücüler yüklendi ve donanım sürücülerinden aktif hale getirdim 3B desteğide sorunsuz olarak geldi. hala 9,04 kullanan ve sorun yaşayan arkadaşlar bu yöntemide deneyebilirler.

ancaak masaüstü efektleri kayboldu. görünüm tercihlerinden aktif hale getirmeye çalıştığımda 'Masaüstü efektleri etkinleştirilemedi' diyor. masaüstü efektlerini nasıl tekrar kullanılabilir hale getirebilirim?

xxx3

arkadaşlar arkdaşımın x serisi bir kartı var onu tanıtmak için sanırım mesa sürücüleriyle ilgileniyorduk değil mi ?  ati sanırım arkadaşımın kartına desteği çekti 

sonusta

Arkadaşlar, En son 2 saat önce Ubuntu 9,10 - 64 bit kurdum. kurarken F4 seçeneği ile Güvenli Ekran Kipin de kurulum yaptım. (Başka türlü kurulmuyor) Sistemi başlattığımda garip şekiller çıkararak açılsada sonuçta 1024X768 piksel ekran olarak açılıyor. Kurulum yaptığım bilgisayar Toshiba A350-22Z model notebook. Ekran kartını her türlü denememe rağmen (başka dağıtımlar dahil) bir türlü tanıtamadım. Ati Catalyst, Ati Ekran kartı kurulmadı yada düzgün çalışmıyor şeklinde hata veriyor. fglrx sürücülerini yükleyip reset atınca ya ekran gidiyor. yada siyah ekranda "hda-intel: no codecs initialized" hatası ekranda yanıp sönüyor. bu durum bana özel bir durummu ? Lütfen yardım ?

Arkadaşlar ilginize şimdiden teşekkür ederim...

setare

Ati HD serisine sahip olup driveri yüklemiş olan kullanıcılardan bir ricam var.  sistem-tercihler-görüntü yolunu takip edip "Görüntü Tercihleri" penceresinin resmini ekleyebilirler mi? Bir değişiklik oluyor mu merak ediyorum. Ben kendiminkini resim olarak ekledim driver yüklenmemiş hali.

sonusta