Ubuntu 9.04/9.10 Jaunty/Karmic üzerinde ATI kurulumu

Başlatan localhost, 25 Nisan 2009 - 13:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

ATI sürücüleri yeni kernelle uyumsuz bu yüzünden çalışmıyor eski kernellerden birini kullanan bir dağıtım kullanırsanız, örneğin Ubuntu'nun eski sürümlerinden birini, geçici olarak sorunu çözersiniz. Ati yeni sürücüyü çıkarınca da istediğiniz dağıtımı kullanabilirsiniz.

gio

samurai'nın dediği gibi eski sürümlerden birini de deneyebilirsiniz.
8.04.3 olarak geçen gün iyileştirmeler yapıldıydı.
Eğer yine aynı sorunu yaşarsanız demek farklı bir sorun var.
Sabırlıysanız denemekten zarar çıkmaz.
8.04'ün çok farklı olmadığını da görmüş olursunuz.(9.04'e göre)
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Contempt

Yakın bir zaman  için yeni sürücü çıkacağı söylentisi  başladı. Biraz daha beklemek te yarar var sanırım. Hem bu arada konuyla az alakalıda olsa Mesa 7.5 sürücüleri duyuruldu. Belki atiden önce mesa derdimize çare olur :D
Herşeye Rağmen...

maxi_rocker

yani arkadaşlar şimdi 9.04 yerine 8.04 kursam sorunu çözmüş olur muyum? bu efektler ve video sorununu orda yaşamadan kullanabilir miyim? ve 8.04 kullanırsam güncellemelerle yeni programlarla kullanabilir miyim? mesala firefox 3.5 gibi, birde son olarak niye 8.10 değilde 8.04ü öneriyorsunuz acaba 8.10 daha yeni bir sürüm değil mi? birde bu sorun acaba 9.10da gidirilmiş olur mu?

galot

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 22 Temmuz 2009 - 18:29:58
yani arkadaşlar şimdi 9.04 yerine 8.04 kursam sorunu çözmüş olur muyum? bu efektler ve video sorununu orda yaşamadan kullanabilir miyim? ve 8.04 kullanırsam güncellemelerle yeni programlarla kullanabilir miyim? mesala firefox 3.5 gibi, birde son olarak niye 8.10 değilde 8.04ü öneriyorsunuz acaba 8.10 daha yeni bir sürüm değil mi? birde bu sorun acaba 9.10da gidirilmiş olur mu?
Eski sürümlerde efektler aktifken pencere küçültüp açma sırasında seste kesilme gibi problemler yaşayabilirsiniz, benden söylemesi...

maxi_rocker

e bu atiye linux kullanımının başından beri hiç bir çözüm bulunamadı peki arkadaşlar ya? yeni sürüm ortada eski sürüm ortada, açıkçası cidden soğudum artık bu işten ya ve cidden ati allah belanı versin dicem bende, şu agresif fiyat politikası sayesinde işime yaramıştı ama bu sorunlar beni ubuntudanda atidende bir hayli soğuttu...

galot

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 22 Temmuz 2009 - 19:00:46
e bu atiye linux kullanımının başından beri hiç bir çözüm bulunamadı peki arkadaşlar ya? yeni sürüm ortada eski sürüm ortada, açıkçası cidden soğudum artık bu işten ya ve cidden ati allah belanı versin dicem bende, şu agresif fiyat politikası sayesinde işime yaramıştı ama bu sorunlar beni ubuntudanda atidende bir hayli soğuttu...
Seste kesilmeler bendeki donanımdan da olabilir, bilmiyorum yanlış bilgi vermeyeyim. Ama bir daha da ati almayacağım.

Şöyle bir şeyler var; http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1136172
http://www.linuxinsight.com/your-ati-radeon-very-slow-on-xorg-x-server-1.3.html
bir deneyin isterseniz. Bende işe yaramadı belki sizde işe yarar.
xorg.conf içinde;
Section "Device"
Identifier  "Configured Video Device"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
        Option "MigrationHeuristic" "greedy"
        Option "AccelMethod" "EXA"
        Option "AccelDFS" "true"
        Option "EnablePageFlip" "true"
        Option "EnableDepthMoves" "true"

Şunlar yoktu, ekledim ;
Option "MigrationHeuristic" "greedy"
        Option "AccelMethod" "EXA"
        Option "AccelDFS" "true"
        Option "EnablePageFlip" "true"
        Option "EnableDepthMoves" "true"

maxi_rocker

hocam peki nasıl ekliyoruz ben sadece "cat /etc/X11/xorg.conf" koduyal terminalden görüntüleyebiliyorum ama değiştiremiyorum, birde bunuda kurtarma modunda root olarak mı yapayım acaba?

galot

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 22 Temmuz 2009 - 19:26:04
hocam peki nasıl ekliyoruz ben sadece "cat /etc/X11/xorg.conf" koduyal terminalden görüntüleyebiliyorum ama değiştiremiyorum, birde bunuda kurtarma modunda root olarak mı yapayım acaba?
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
açıp ilgili yere ekleyin. Sonra yeniden başlatın.

maxi_rocker

yok hocam buda çare olmadı, teşekkürler ama ilginiz için. ben şimdi open suse mi deneyeyim 8.04 mü deneyeyim yoksa 9.10a kadar windowsa devam edip 9.10u mu kurayım? ne önerirsiniz?

galot

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 22 Temmuz 2009 - 19:37:18
yok hocam buda çare olmadı, teşekkürler ama ilginiz için. ben şimdi open suse mi deneyeyim 8.04 mü deneyeyim yoksa 9.10a kadar windowsa devam edip 9.10u mu kurayım? ne önerirsiniz?
Bana sorarsanız efektsiz 9.04 kullanın  :P

maxi_rocker

walla bende artık ona razıydım ama dediğim gibi sorunlar efektlerler bitmiyor video olayıda sorun e sonuçta film dizide izleyemeyeceksek, gerçekten artık kullanmanın bir anlamı kalmıyor...

ironic

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 22 Temmuz 2009 - 19:37:18

Sorun yeni kernel uyumsuzluğu olduğuna göre 8.04 denenebilir. Ubuntu da dağıtımlar 6 ayda bir çıkar. 8.04, LTS yani uzun dönem (3 yıl)     desteklenen bir sürüm olduğu için, 8.10 a (lts olmayanlar 18 ay desteklenir)  göre daha fazla desteğe sahiptir. Firefox 3.5 ve diğer yazılımların güncel sürümlerini - 8.04 için - bulabilirsin.

maxi_rocker

ya biraz başınızı ağrıttım kusuruma bakmayın ama ben en baştan beri tüm formatlarda hep 64 bit kurmuştum, acaba sorun ondan kaynaklanmış olabilir mi? şimdi ben 8.04 yerine acaba 9.04ün 32bit olanını mı denesem? forumda okudumda 32 bit daha sorunsuzmuş ben sırf daha performans die 64bit kurmuştum ama şu an için gereksizmiş heralde...

galot

Alıntı yapılan: maxi_rocker - 22 Temmuz 2009 - 20:31:57
ya biraz başınızı ağrıttım kusuruma bakmayın ama ben en baştan beri tüm formatlarda hep 64 bit kurmuştum, acaba sorun ondan kaynaklanmış olabilir mi? şimdi ben 8.04 yerine acaba 9.04ün 32bit olanını mı denesem? forumda okudumda 32 bit daha sorunsuzmuş ben sırf daha performans die 64bit kurmuştum ama şu an için gereksizmiş heralde...
Ben de 64 bit mi kursam acaba diye düşünüyordum xD Galiba ikimiz de cevabı aldık :)

maxi_rocker

ya walla ben masaüstüne kurduğumda canon için yazıcı tanıtma sornu olmuştu 64 bitte, ama ekran kartı sorunu onla alakalı mı bilmiyorum hocam? keşke ondan olsada bir 32 bit kursam çözsem sorunu...

kaarci

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 25 Nisan 2009 - 14:41:39
Kurulumdan sonra ATI sürücüm yoktu ama açılış sorunum da yoktu,
ATI sürücüsü yükledikten sonra sistem açılmıyor,veya açılıyor ama siyah ekran ve hiçbir klavye tuşu çalışmıyor,
ilk mesajda söylenenleri kısmen uyguladım,
sudo apt-get install xorg-driver-fglrx komutuna,
the newest version diyor ,yeni bir şey yüklemiyor,
sudo aticonfig --initial komutuna,
no supported adapters detected diyor

bende de aynısı olmuştu.mecburen tekrar kurdum...
Dostu da severim düsmani da. Çünki dost gücümü, düsman ise ödevimi gösterir.

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

pwl

ikinci kurulum yöntemi ile birazdan VMWare üzerinde kurmaya çalışacağım ekran kartımı.

localhost

Vmware üzerinde Ubuntu yüklü ise ATI ekran karti sürücüsü calismaz. Cünkü Vmware bildigim kadari ile kendi sanal ekran kartini kullaniyor.
Linux LPIC1 - MCSA

Dixie

İnsan 15 sayfa okur da birşey anlamaz mı? Ben anlamadım şahsen.

wiper

ATI HD 3200 ekran kartı desteği Ubuntu için ne durumda acaba? 3B sürücü desteği mevcut mu?

setare

Bende ati hd 3200 var. Ekran kartı sürücüsünü yüklediğim anda bir sonraki açılışta ekran kararıyor. Bu yüzden defalarca format atıp yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım 3B de kullanamadım compiz'i de hiç kullanamadım  :(

wiper

Alıntı yapılan: setare - 07 Eylül 2009 - 20:01:44
Bende ati hd 3200 var. Ekran kartı sürücüsünü yüklediğim anda bir sonraki açılışta ekran kararıyor. Bu yüzden defalarca format atıp yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım 3B de kullanamadım compiz'i de hiç kullanamadım  :(

Güzel bir makine var almayı düşünüyordum ama bu yorumdan sonra vazgeçtim. Harici (paylaşımsız) HD serisinde bu sorunlar hala devam ediyor mu? Cevap için teşekkürler.

setare

Alıntı yapılan: wiper - 08 Eylül 2009 - 01:06:51
Alıntı yapılan: setare - 07 Eylül 2009 - 20:01:44

Güzel bir makine var almayı düşünüyordum ama bu yorumdan sonra vazgeçtim. Harici (paylaşımsız) HD serisinde bu sorunlar hala devam ediyor mu? Cevap için teşekkürler.
@Eren
Bilgisayar iyiyse satın almanızın önüne geçmek istemem ekran kartı sürücüsünü ben yüklemeyi başaramadım, fakat durum sizde değişebilir. Zaten ati hd 3200 on board bir ekran kartı yani anakartın pci -e slotuna başka bir ekran kartı da takabilirsiniz.
ben karamsar bir insanım yazılarım ve yorumlarım fazla ağır oluyor :)