Ubuntu 9.04/9.10 Jaunty/Karmic üzerinde ATI kurulumu

Başlatan localhost, 25 Nisan 2009 - 13:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

BusID       "PCI:4:0:0" bu sekilde olacak.
Linux LPIC1 - MCSA

SyS

Could not save the file /media/disk/etc/X11/xorg.conf.
You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
Simdide Kaydettirmiyor hocam

Section "Device"
   Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
   Driver      "fglrx"
   BusID       "PCI:4:0:0" 

localhost

Yanlis yazmisim kusura bakma. Kaydetme isini Live CD ile yapmayacaksin. Normal Sistemi grubtan recovery modunda acip root ile sisteme gireceksin. Ardindan sudo nano /etc/X11/xorg.conf komutu ile dosyayi acip ilgi yerdeki degisikligi asagidaki gibi olacak.
BusID       "PCI:1:0:0"  kaydetmek icin ctrl+x ve y harfi ile degisikligi kaydetip cikiyorsun. Sonra sistemi normal sekilde acacaksin.
Linux LPIC1 - MCSA

SyS

Hocam Bilgisayari yenden kurdum duzeldi sizin Soylediklerinizide uyguladim Benimle ilgilendiginiz icin tesekkur ederim

localhost

Elimden geldigi kadar herkese yardim ediyorum. Sorunlarinizi cözebiliyorsak ne mutlu bizlere...
Linux LPIC1 - MCSA

galot

Bu rehber Ubuntu'nun otomatik tanıdığı ati kartlar içind de geçerli mi?
pc@pc-laptop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 2400
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

Xorg.conf çıktısı;
Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
DefaultDepth 24
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "fglrx"
EndSection

heartsmagic

@galot sende sorun yok gibi görünmekte. Oyunlarda sorunun yoksa bence hiç kurcalama.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

galot

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Temmuz 2009 - 01:01:39
@galot sende sorun yok gibi görünmekte. Oyunlarda sorunun yoksa bence hiç kurcalama.
3D efektleri aktif yaptıktan sonra mesela küçülttüğüm firefox'u tekrar açarken bayağı bir zaman geçiyor, yani performanslı değil. Belki düzelir kurunca diye düşündüm ama kararsızım denesem mi denemesem mi diye.

Ek: Şimdi yapmazsam çatlarım, yorumunuzu olabilir diye algıladım. Deneyip sonucu bildiririm...

heartsmagic

Başlığı baştan sona okudun mu? Bazı kartlar için yeni sürümde sorun mevcut. Elindekinden de olabilirsin. Dikkatlice başlığı okumanı öneriyorum.

galot

Kurulum başarılı oldu. Bir tek xorg.conf'a BusID eklendi, başka da bir şey yok...

Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "Default Screen" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
Load  "glx"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "Configured Video Device"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Device     "Configured Video Device"
Monitor    "Configured Monitor"
DefaultDepth     24
EndSection

heartsmagic

Bu durumda şanslı kesimdensin demektir. direc rendering ne durumda?

galot

heartsmagic

maxi_rocker

arkadaşlar ben ati için driverları kurduktan sonra sistemde bir yavaşlama oldu nedense, tam ekran yapma olayları filan 1,2 sn bekletmeye başladı, ve linuxu hız yüzünden denemeye karar verdiğimden bu işde canımı sıktı açıkçası, linuxun genel durumu bu mu? yoksa benmi bişeyleri eksik yaptım

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Jaunty_Installation_Guide

şu siteden kurulum yaptım...

galot

fincan

Uzun konuyu baştan sona okudum ama acıkcası aklım karıştı. Aslında ati kullanıcısı değilim, lakin 4-4 ati erkan kartı kullanan arkadasa ubuntu kurmuslugum var. Son iki kurulumda birinin kartı 3650 diğerinin kartını hatırlamıyorum ama sanırım oda 3xxx serisinden bir karttı. Tüm kurulumlarda "Hardware Driver" ta listede sürücüyü gördü ve ordan kurdum. Konuyu okuyunca dediğim gibi aklım karıstı ve sormak istediğim bir kaç şey var;

1)İlk mesajdaki yol eğer "Hardware Drivers" da sürücü görünmezse mi izleniyor yoksa genel bir yol mu?

2)Eğer listede sürücü görünse dahi bu şekilde kurulumun ne farkı var?

3)Ati'nin sitesinden indirilip kurulan sürücü ile "Hardware Drivers" tan kurulan sürücü arasında sadece sürüm farkı mı var yoksa farklı elden çıkma sürücüler mi?

Bunlar dışında "Hardware Drivers" tan kurduğum sürücü sonrasında compiz ve oyun konusunda açıkcası son 2 sistemdeki denemelerimde pek memnun kalmadım. Nvidia'ya kartlara göre konusuyorum(6600gt, 8800gt olmak üzere 2 kart kullandım 6.10'dan bügüne) performans hissedilir derecede düşük. Örnek olarak yeni bir pencere açıldığında eğer efektler aktifse 1-2 saniye gecikme ile geliyor pencereler. Ayrıca oyunlarda fps genelde görece düşük oluyor. Tabi bu deneyimlerim dediğim gibi "Hardware Drivers" dan kurduğum sürücüler için geçerli. Ati'nin sürücü sayfasından sürücüyü indirip kurmayı hiç denemedim.

Birde kulaktan dolma bilgi de olabilir, ati nin açık kaynak sürücülerini duymustum bu sürücülerin özellikleri nedir?

maxi_rocker

Alıntı yapılan: galot - 21 Temmuz 2009 - 03:42:45
@maxi_rocker bende de öyle...

e peki nolcak sırf ati ekran kartımız yüzünden kullanamayacak mıyız yani şimdi ubuntuyu tamda bu kadar heveslenmişken.
ayrıca yerimi bilmiyorum ama ubuntuda bu sorunlar baş gösterince hazır yenide çıkmışken birde pardus 2009u deneyeyim dedim ve kde'den midir yoksa sistemden midir bilmiyorum ama hiçte kullanışlı gelmedi, birde şimdi linux minti deniyecem o zaten ubuntunun modifiyeli haliymiş sanorsam belki onda sorun çözülür ama ben edubuntu kullanmak istediğimden bu seferde ondan feragat etcem maalesef  :-\

localhost

Alıntı yapılan: fincan - 21 Temmuz 2009 - 04:36:46
Uzun konuyu baştan sona okudum ama acıkcası aklım karıştı. Aslında ati kullanıcısı değilim, lakin 4-4 ati erkan kartı kullanan arkadasa ubuntu kurmuslugum var. Son iki kurulumda birinin kartı 3650 diğerinin kartını hatırlamıyorum ama sanırım oda 3xxx serisinden bir karttı. Tüm kurulumlarda "Hardware Driver" ta listede sürücüyü gördü ve ordan kurdum. Konuyu okuyunca dediğim gibi aklım karıstı ve sormak istediğim bir kaç şey var;

1)İlk mesajdaki yol eğer "Hardware Drivers" da sürücü görünmezse mi izleniyor yoksa genel bir yol mu?

2)Eğer listede sürücü görünse dahi bu şekilde kurulumun ne farkı var?

3)Ati'nin sitesinden indirilip kurulan sürücü ile "Hardware Drivers" tan kurulan sürücü arasında sadece sürüm farkı mı var yoksa farklı elden çıkma sürücüler mi?

Bunlar dışında "Hardware Drivers" tan kurduğum sürücü sonrasında compiz ve oyun konusunda açıkcası son 2 sistemdeki denemelerimde pek memnun kalmadım. Nvidia'ya kartlara göre konusuyorum(6600gt, 8800gt olmak üzere 2 kart kullandım 6.10'dan bügüne) performans hissedilir derecede düşük. Örnek olarak yeni bir pencere açıldığında eğer efektler aktifse 1-2 saniye gecikme ile geliyor pencereler. Ayrıca oyunlarda fps genelde görece düşük oluyor. Tabi bu deneyimlerim dediğim gibi "Hardware Drivers" dan kurduğum sürücüler için geçerli. Ati'nin sürücü sayfasından sürücüyü indirip kurmayı hiç denemedim.

Birde kulaktan dolma bilgi de olabilir, ati nin açık kaynak sürücülerini duymustum bu sürücülerin özellikleri nedir?

Ubuntu 9.04 ilk ciktiginda ATI sürücüleri  "Hardware Drivers" bölümünde görünmüyordu. Bu yüzden ATI/AMD sayfasindan indirdigim sürücüleri kullaniyordum. Acik söylemek gerekirse hic Ubuntunun kendi paketledigi sürücüleri kullanmadim. Hep ATI/AMD nin kendi sayfasindan indirip kurdum. Bu sekilde güncel sürücüyü kullanmis oluyordum. Ubuntu tarafindan paketlenen sürücü hakkinda bildigim tek bir sürücü paketlenip bir dahaki sürüme kadar ayni sürücü ile devam etmesiydi. Bu durum ne kadar dogru yanlis bilmiyorum. Sadece bir yerde okumustum.
1. Sorunun cevabina gelirsek kismen evet diyebiliriz. Eger güncel sürücü kullanmak isteyen olursa bu yöntemle kurulabilir.
2. Arada bir fark yok. Sadece sürüm farki olabilir.
3. Temelde sürücüler aynidir. Ubuntu sadece paketlerken belki xorg yapisina göre paketliyor olabilir.

Son cümlene gelirsek, compiz kullanmiyorum bu yüzden durum nasil bilmem ama arada kullandigimda bende gözle görülür bir yavaslik yok.  Sürücüler bazindan performans farki varmi yokmu bunu gözle görülür bir sekilde aynlayamayiz. Bu FPS icinde gecerli. Cünkü her oyunda FPS degisebilir. Bunu ancak söyle anlayabiliriz. Bir oyunu hem windowsta hemde linuxte oynayarak aradaki farki görebiliriz.
ATI nin acik kaynak sürücülerini denemedim. Deneyen olursa bilgilendirebilir. radeon ve radeonhd sürücüleri var.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

@maxi_rocker, ATI meselesi hemen her dağıtımda aynı durumda. Bu işi düzeltecek olan da yine AMD olmalı. Pardus'ta da ATI sorunu mevcut ve Mint ile farklı olacağını da sanmıyorum.

maxi_rocker

arkadaşlar şimdi bu benim kaçıncı kere format atışım sırf bu ati için hatırlamıyorum ama bu sefer formatı attım tüm güncelleştirmeleri yükledim, sistemi yeniden başlatıp recovery modda açtım ve şu an terminaldede roota geçiş yaptım bekliyorum, konuyu okudum ama yinede karar veremedim bu ilk mesajda anlatılan adımlarımı uygulayayım "sudo apt-get install xorg-driver-fglrx ve sudo aticonfig --initial" kodlarından oluşan, yoksa siteden 9.6 driverini indirip onu mu kurayım veya donanım sürücüleri kısmından etkinleştir mi diyeyim?

not: ekran kartım mobility hd 3650 ve siteden daha önce 9.6 indirip "http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Jaunty_Installation_Guide" bu adresteki kurulumu sistemi normal yoldan açarak ve root olayını gerçekleştirmeden yine ilk açıldığı şekilde terminalden yapmıştım ve efektleri açtığım zaman gözle görülür yavaşlama olmuştu tam ekran yaparken yada simge drumuna alırken 1-2 sn gecikme gibi

cevap gelmeden laptop açık vaziyette mesajın başında belirttiğim halde uykum gelinceye kadar bekleyeceğim, artık hevesle deneyip aynı sonuca ulaşmaktan bıktığım için bu son umudum belki olur diye cevaplarınızı bekliyorum her adımımı yardımlarınızla yapacağım bu sefer, yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler...

heartsmagic

Başlıkta senin kartın için mutlaka yorum yapılmıştır. Onları okuyabildin mi?
Bir de şu an sürücü kurmadan Compiz çalışıyor mu?

maxi_rocker

compiz çalışıp çalışmadığına nasıl bakabilirim? ekle kaldırda compiz yazınca birden çok paket çıkıyorda hangisini kurayım acaba? forumda bi arkadaş hd3650 ile ilgili bazı şeyler yazmış ama tam açık bilgiler olmadı bende artık denemekten sıkıldığımdan cevaba göre hareket edeyim dedim, ayrıca benim kart mobility serisi laptop için olanlardan...

edit:dayanamayıp forumdaki anlatımı denedim sürücü indirmek yerine ve aşağıdaki kodlara aldığım cevap sonucu heralde kurulmuş olduğunu görüyorum sürücülerin

fglrxinfo

display: :0.0  screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3650
OpenGL version string: 2.1.8575

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 3650
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_colo

cat /etc/X11/xorg.conf

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "ServerLayout"
Identifier     "aticonfig Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "Configured Video Device"
EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
Driver      "fglrx"
BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
Device     "Configured Video Device"
Monitor    "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
Device     "aticonfig-Device[0]-0"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
EndSubSection
EndSection

acaba şu an başarılı şekilde kurulmuş mu oluyor benimde tahmin ettiğim gibi?

ve başarılı şekilde kurulmasına rağmen niye hale görsel efektleri normal seviyede tuttuğum halde ciddi şekilde yavaşlık var daha öncede belirttiğim gibi, yani şu simge durumuna küçültürken o dikdörtgen olayı olmasa ben aslında görsel efektleri kapatmaktan yanada olurum ama neyse artık heralde bundan daha başarılı bir durum elde edilmesi olanıksız anladığım kadarıyla?

eğer varsa bir yol denemek isterim bunun çözümü için, birde umarım video performansında sorun yaşamam birazdanda önu deneyeceğim...

ebubekirs

Ati ekran kartınızın kurulumunu doğru şekilde yapmışsınız. İlk mesajda anlatıldığı gibi aynı çıktılar sizde mevcut. Ati kullanmadığım için daha ileri yorum yapamayacağım ancak dediğiniz gibi video performansını da bir deneyin.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

maxi_rocker

anladım hocam sorunsuz kurulduğuna sevindim ama sorunsuz kurulmasına rağmen efektleri normale bile getirsem bi yavaşlık oluyor çok can sıkıcı bir şekilde ve tamamını kapatıncada bu sefer görsel olarak çok kötü bir duruma geliyor acaba buna yapılacak birşey yokmudur ya?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Temmuz 2009 - 11:12:29

ya video içinde izlerken tam kaliteli görüntü sunmamakla beraber arada kesik kesik gelme gicide oluyor, forumda compiz icon kurup compizin kapatılması söyleniyor ama yinede fayda yok. yani o kadar uğraştım uğraştım ama maalesef olmadı ne kadarda hevesliydim oysaki o kadar çok sıkılmıştım windowstan ama maalesef linux başlamadan bitcek gibi duruyor benim için.

o kadar ekran kartı için uğraş sonra kur ama efketleri açama açınca saçmasapan bir yavaşlık olsun ki efektler kapalıyken bile o kaba görüntüye ve efektlere rağmen hala tam bir performans durumu yok. e birde bunların üstüne videoda izleyemeyeceksem artık bir anlamı kalmadı ubuntunun maalesef umarım ati bir an önce bu saçmalığa bir çözüm üretirde biz ati kullanıcılarıda kullanabiliriz şu ubuntuyu, forumda biri allahbelanı versn amd yazınca bu öfkenin sebebi nedir dediydim ama şimdi anlıyorum resmen 48-50 saattir uğraş uğraş ama elinde koca bir sıfır. acaba bana ati ile sürücülerde sorun çıkartmayacak bir linux dağıtımı eğer varsa söylermisiniz yoksa artık cuma günkü windows7nin ftmsini kurup ona devam etcem mecburen üzülerekte olsa bu atinin verdiği saçma sürüc desteği yüzünden???

gio

@maxi,

ATI ekran kartları sadece Ubuntuda değil, diğer birçok dağıtımda problem. NVIDIA kullandığım için ATI konusunda cebelleşmedim hiç o yüzden ben de sağlıklı bir fikir veremeyecem. Ubunbuforums.org'tan da baksanız belki farklı bir yol vardır -zahmetlice olacak ama maalesef aklıma * bir şey gelmiyor.

ATI ekran kartlarının sorun çıkarmayacağı dağıtım sormuşsunuz. Çoğu NVIDIA gibi sorunsuz çalışıtırmasa da AMD OpenSuse'nın sponsorlarından biri olduğundan belki onlara farklı bir kıyak geçmişlerdir beraber çalışarak. Novell bu belli olmaz :) OpenSuse YAST gibi güzel, gelişmiş bir yapılandırma sistemi var. İsterseniz onu deneyin. Benim OpenSuse keşfim hep kısa sürdü. Sadece kendisini kullandırmak istiyor ve bir sürü baş ağrısı çektiydim. Pardus'u da KDE dolayısıyla tercih dışına itmişsiniz zaten.

Can sıkıcı bir durum olduğunu biliyorum. Başıma gelse ben de çıldırırdım, haklısınız ama..