Ubuntu 9.04/9.10 Jaunty/Karmic üzerinde ATI kurulumu

Başlatan localhost, 25 Nisan 2009 - 13:07:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iyonyali

ATI HD2600 ekran kartım var.
Kubuntu 9.04 kurdum ve ATI sitesinde,

ati-driver-installer-9-4-x86.x86_64.run

adlı dosyayı indirdim ama kurulumu yapamadım. Örneğin Recovery Modda denedim ama beceremedim. Nasıl yapılacağını anlatabilir misiniz?

Bu arada Hardware Drivers menüsünden

ATI/AMD için sahipli FGLRX grafik sürücüsü

seçeneğini aktif edersem, HD2600 kartım doğru şekilde kurulmuş mu olacak acaba? Bunu yaptığımda HD2600 yerine başka bir model kart görünüyordu ve ben de tekrar pasif yaptım. Ne yapmalıyım?

Tutunamayan

Alıntı yapılan: iyonyali - 06 Mayıs 2009 - 21:22:58
ATI HD2600 ekran kartım var.
Kubuntu 9.04 kurdum ve ATI sitesinde,

ati-driver-installer-9-4-x86.x86_64.run

adlı dosyayı indirdim ama kurulumu yapamadım. Örneğin Recovery Modda denedim ama beceremedim. Nasıl yapılacağını anlatabilir misiniz?

@iyonyali, bu konuyu en başından okumaya başlarsan, fayadalı olacağı kanaatindeyim.
Sen de takdir edersin ki, herkese aynı şeyi defalarca tekrar tekrar anlatmak hem imkansız, hem de gereksiz. Bu konuyu baştan sona okuyacak olursan 9 sayfanın içinde zaten birçok kereler aynı şeylerin tekrar tekrar anlatılmak zorunda kaldığını göreceksin...

En iyisi sakin bir dimağ ile oturup konuyu baştan sona okuman ve hatta önemli yerlerini not alman. Zira arada bir sistemini yeniden başlatmak zorunda kalacaksın, Recovery modda açmak zorunda kalacaksın. Elinde kağıda yazılı bir haritan olması çok iyi olacaktır...
Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

esrama

Benim ekran kartını başlangıçta yüklememi istiyor. Sorunsuzca kurluyor fakat video izlerken kasılmalar oluyor. Ben sisteme format attım. Daha ekran kartını kurmadım. Bu konuda verilen taktiklemi kurmamı tavsiye edersiniz? Yoksa direk ubuntunun bana belirttiği şekilde mi kuruyum ?

localhost

Önce ubuntunun size önerdigi yöntemi deneyin. Daha sonra yazilanlari deneyin. Son birkez daha söyleyeyim. Sürücüler kurulduktan sonra sistemi yeniden baslatmandan önce /etc/X11/xorg.conf dosyasinin icine mutlaka bakin. O dosyada fglrx yazmiyorsa sistem yeniden baslatildiginda görüntü gelmeyecektir.
Linux LPIC1 - MCSA

esrama

Fakat ben ikinci kere 9.04 ü kurdum. Yani ben Ubuntunun yöntemini zaten denedim. Videolarda kasılmalar yaşıyordum, gnomenin başlaması 15 saniyeyi hatta daha fazlayı bulabiliyordu. Bunların hepsi ekran kartını yükledikten sonra olmaya başladı. Özellikle de conpiz aççıkken bu dediklerimin artması da zaten bunu gösteriyor.

localhost

Compiz kullanmiyorum. Dönen yanan seyleri sevmiyorum. Sorulariniz burada beni asiyor. Kullanan varsa cevaplar.
Linux LPIC1 - MCSA

esrama

Bana cevap gelmeyince ben de dayanamayıp tekrar ubuntun bana önerdiği şekilde driverleri kurdrum. Tekrar başıma aynı sorunlar geldi: Gnome masaüstüm açılması 15-20 saniye oldu. Tabi geç olması yine iyi!  Açıldığı zaman paneller ve masaüstü olmuyor. Başta açılan pidgin ve screenlets öyle * yalnız duruyorlar. Şu anda KDEden yazmak durumundayım. Gnome geçen seferki 9.04 e driver kuruşum ile de bu hale gelmişti... :'( Şu anda ne yapmamı önerirsiniz ? Gnome çalışmıyor. KDE yi de doğru dürüst kullanamıyorum.. Lütfen yardım edin!

localhost

Kurdugunuz dirveri kaldirirsiniz Gnome tekrar acilir. Tabiki xorg.conf dosyasini yeniden yapilandirmaniz gerekiyor.

sudo apt-get remove xorg-driver-fglrx

ve xorg.conf düzeltmek icin.
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Linux LPIC1 - MCSA

esrama

Alıntı yapılan: Kirmizi - 10 Mayıs 2009 - 19:31:04
Kurdugunuz dirveri kaldirirsiniz Gnome tekrar acilir. Tabiki xorg.conf dosyasini yeniden yapilandirmaniz gerekiyor.

sudo apt-get remove xorg-driver-fglrx

ve xorg.conf düzeltmek icin.
sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
Sistemimi mesajınızı almadan önce recovery mode ile açtım. Oradan fixgrafikmodeyi seçtim. Şimdi ise sistem hiç açılmıyor! :( Bunu live cd ile kurtarma şansım varmı ? Fixgrafikmode un yaptığı işlmeler sistemi tamamen yıktı :(

localhost

Fixgrafik mode ne is yapar bilmiyorum. Ekran kartiniz nedir? Hangi sürücüyü kullaniyorsunuz. SSH acma imkaniniz varmi?
Linux LPIC1 - MCSA

esrama

@Kirmizi  Ekran kartım ATI RAdeon HD 3800. SHH nedir acaba ? Şu anda Ubuntuya tekrar format attım. Fkat driveri 3. kez kurup aynı hatayı işlemeyi düşünmüyorum. ATI/AMD sitesinden catalist 9.4 ü kurmayı deniyim mi ?

localhost

SSH: http://tr.wikipedia.org/wiki/SSH
Ben senin PC ye müdahele edecem demek kisacasi. Sen modemin 22. Portunu Bilgisayarin aldigi IP ye yönlendireceksin. Sonra gerekli olan bilgileri bana vereceksin bende direk senin makineye baglanarak ATI driveri ile ilgili isleri yapmayi düsünüyorum. Tabiki bu size bagli isterseniz yapabiliriz. Böyle birseye niyetli iseniz sürücülerle ugrasmayin. Aksama yapabiliriz. SSH baglantisini istemiyorsaniz. ATI 9.4 Sürücüsünü kendiniz kurmayi deneyebilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA

Discover

Ben de ubuntu 9.04'de Ati 4830 ekran kartımla ilgili bir problem yaşadım. Buradaki yönergelerle olmasa da Ati'nin kendi hazırladığı kurulum kılavuzuna göre yaptığım kurulum sonrası  sürücü kurulumu başarılı oldu ancak Ati Kontrol Panelini açmaya çalışınca panel açılmıyor, sonrasında bilgisayarı yeniden başlattığımda görüntü olmuyor, bozuluyor. Çözümü şimdilik paneli kullanmamakta buldum ama ekran kartımdan da yeterli performans alamıyorum. Sorun ne olabilir, fikri olan var mı?
"Dünyada, hatta evrende mutlak olarak iyi denilebilecek tek bir şey vardır; o da iyi niyettir." Immanuel KANT

zeitgeist

Ati Catalyst'i aşağıdaki kodla açmayı deneyebilirsin.

env LANG="en_US.UTF-8" amdcccle

Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Discover

Alıntı YapSegmentation fault

Bu hatayı aldım.
"Dünyada, hatta evrende mutlak olarak iyi denilebilecek tek bir şey vardır; o da iyi niyettir." Immanuel KANT

gokhanyildiz

şöyle bir sorun alıyorum.Etkinleştir dediğim zaman herhangi bir işlem yapmıyor.
[IMG]http://img95.imageshack.us/img95/3240/ekran.th.png[/img]

Discover

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 10 Haziran 2009 - 10:14:36
şöyle bir sorun alıyorum.Etkinleştir dediğim zaman herhangi bir işlem yapmıyor.

Ben de ilk kurduğumda buna benzer bir durum yaşamıştım fakat gerçekte tepki vermiyor gibi görünmesine rağmen aslında ilgili sürücüyü indirip kurulum yapıyor, siz kurulduğunu en sonda işlem bittiğinde fark ediyorsunuz. Belki aynı sorun olabilir.

gokhanyildiz

yo hayır kurulum bitti zaten.herhangi bir işlem kaldığını zannetmiyorum.bilgisayar 50 defa yeniden başlatıldı ama hala tık yok :)

Discover

Tam olarak nasıl oldu bilmiyorum ama Driveri bir daha kurunca Ati Kontrol Panelin çalışması sorunu çözüldü. Alien Arena'yı oynayamıyordum onu da oynamaya başladım. Şimdilik Compiz efektlerinden pencereleri tam ekrandan koparıp alırken 1-2 saniyelik bekleme oluyor. Bir önceki Nvidia 8600 GT kartım bu açıdan daha performanslıydı. Ancak buna da şükür :P

kaansef

@canosayan seni biyerden tanıyorum.Sen PcNet veya Chip üyesimisin?
# 28065

canosayan

Alıntı yapılan: kaansef - 10 Haziran 2009 - 21:34:32
@canosayan seni biyerden tanıyorum.Sen PcNet veya Chip üyesimisin?

insanın tanıyanları olması ne güzelmiş
pcnet
Chmod bizim işimiz.

gokhanyildiz

zeitgeist

@MaTh1ens,

Kartın zaten kullanımda olduğunu söylüyor verdiğin resimde ve yeniden başlatmanı istiyor. Kartının sürücülerinin kurulu olmadığını hangi nedenle düşünmüştün?

glxinfo | grep render

Çıktısı ne diyor?

gokhanyildiz

yeniden başlattığım zaman tekrar etkinleştir yazısı geliyor.Birtürlü etkinleştiremedim.

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Mobility Radeon HD 2400
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color,

zeitgeist

Şu an senin sisteminde Ati sürücüleri kullanılıyor yani her şey normal görünüyor. Senin ekran kartınla ilgili ya da sistem genelinde ekran kartını ilgilendirecek herhangi bir sıkıntın var mı?