Tek Disketlik İşletim Sistemi

Başlatan Artikozgurum, 25 Nisan 2009 - 11:51:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Artikozgurum

MenuetOS

Tek diskete sığan, eskimiş bilgisayarlara bile hayat verecek bir işletim sistemine ne dersiniz?

Şu günlerde işletim sistemi terfisi yapıp yapmamak bilgisayar kullanıcılarının kafalarındaki en büyük soru işaretlerinden biri. Windows Vista piyasaya çıktığından beri tartışmalar devam ediyor. Büyük bir çoğunluk Windows Vista'nın Xp işletim sisteminin makyajlı bir sürümünden ibaret olduğundan hem fikir. Windows Vista kurulum için sabit diskinizin 15GB'lık korkunç bir alanını kaplıyor ve bilgisayarınız ne kadar iyi olursa olsun Vista'dan 10 tam puan alamıyor. Ancak birileri bir yerlerde yeni işletim sistemleri geliştirme konusunda sürekli çalışmaya devam ediyor.

Yazımızda Assembly programlama dilinde yazılmış açık kaynak kodlu, sadece tek bir diskete sığan ve 64KB'lık bir belleğe sahip bir hurda bilgisayarlarda bile rahatlıkla çalışabilecek bir işletim sistemi olan MenuetOS hakkındaki tüm ayrıntıları bulacaksınız.

MenuetOS 32Bit Disket İmage ve Uyumlu Yazılım Sayfası
MenuetOS 64Bit CD İmajını İndirin

osmancan

açık kaynak kod işte bu.en eski bilgisayara bile bir işletim sistemi var açık kaynak kod dünyasında.
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

heartsmagic

@Artikozgurum, yazıların kaynaklarını verirsen seviniriz. Yazının kaynağını (asıl kaynağını) belirlemek güç olabilir zira bizdeki forumlar genelde kaynak gösterme yanlısı değiller. Bu nedenlerden ötürü yazıların asıl kaynakları kaybolmakta. Herşeye rağmen biz burada bir kaynak görmek isteriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ns

Alıntı yapılan: Artikozgurum - 25 Nisan 2009 - 11:51:42
Yazımızda Assembly programlama dilinde yazılmış açık kaynak kodlu, sadece tek bir diskete sığan ve 64KB'lık bir belleğe sahip bir hurda bilgisayarlarda bile rahatlıkla çalışabilecek bir işletim sistemi olan MenuetOS hakkındaki tüm ayrıntıları bulacaksınız.

hangi yazinizda?:D

yazinin kaynağı ve devami için : http://www.chip.com.tr/konu/Tek-Disketlik-isletim-Sistemi_3710.html
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

Sadalmelik

Birde hatırladığım kadarıyla 8mb lık bir işletim sistemi vardı. Sanırım adı CentOS idi. Evet bu işletim sistemi çok enteresan GUI tabanlı ve windows 95 ten hiç farkı yok arkadaşlar. Hatta 98 e daha çok benziyordu. Ve performans açısından (o zamanlar vvmwarede denemiştim.) da çok iyiydi. eğer böyle işletim sistemi denemeleriniz varsa ve denemediyseniz bi deneyin arkadaşlar.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

osmancan

Alıntı yapılan: Sadalmelik - 25 Nisan 2009 - 18:48:47
Birde hatırladığım kadarıyla 8mb lık bir işletim sistemi vardı. Sanırım adı CentOS idi. Evet bu işletim sistemi çok enteresan GUI tabanlı ve windows 95 ten hiç farkı yok arkadaşlar. Hatta 98 e daha çok benziyordu. Ve performans açısından (o zamanlar vvmwarede denemiştim.) da çok iyiydi. eğer böyle işletim sistemi denemeleriniz varsa ve denemediyseniz bi deneyin arkadaşlar.

ben 8 mb olan bir CentOs duymadım.livenı bile denediğimde yaklaşık 700 mb dı?
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

Sadalmelik

Alıntı yapılan: osmancan - 25 Nisan 2009 - 19:35:53
Alıntı yapılan: Sadalmelik - 25 Nisan 2009 - 18:48:47

ben 8 mb olan bir CentOs duymadım.livenı bile denediğimde yaklaşık 700 mb dı?

Arkadaşlar kusura bakmayın. isminden tam emin olmadığımı söylemiştim elbette CentOS değil karıştırdım. Bende ismini hatırlamak için cd lerimi karıştırdım ve buldum. Adı reactos boyutuda 15 mb ve inanamayacağınız şekilde özellikleri var. windows nt  çekirdeğini kullanıyor.eski bilgisayarlar için çok ideal.win98 ve 95 uygulamalarını dahi çalıştırabilen güzel bi işletim sistemi. hatta ben onda diablo 2 oynadığımı hatırlarım.
şimdi kurasım geldi biraz kurcalamak istedim. bu arada google dan downloadını bulabilirsiniz arkadaşlar.

zeitgeist

"Reactos" ilgimi çekti. Yükleme cd sini indiriyorum 32,6 Mb. Elimde 32 Mb edo ramli bir bilgisayar var onda çalışırsa pek keyifli olur. Bilgilendirme için teşekkürler.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Sadalmelik

Arkadaşlar en son versiyonunu indirdim. virtualbox imajını indirdim. indirmek isteyenler aşağıda vereceğim linkten indirebilirler. belki inanmayacaksınız ama reactosun boot hızı benim virtualboxta 6 saniyeden kısa sürdü :)

buyrun download linki :

http://sourceforge.net/project/downloading.php?groupname=virtualboximage&filename=ReactOS-0.3.8.7z&use_mirror=garr