[Çözüldü] Bilgisayarıma Linux Yükleyebilir miyim?

Başlatan 思南, 25 Nisan 2009 - 02:47:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

localhost

Bende denemedim ama yapiyordu sanirim. Yedeklerini al ve dene... bizde sonucu ögrenmis oluruz :)
Linux LPIC1 - MCSA

思南

Arkadaşlar ubuntu kuracağım ama harddiskimi bölmem için gereken programlar çalışmıyor bazıları ise istediğimi yapmama engel oluyor , çalışmıyor dediğim programlar şu hatayı veriyor " partition's drive letter cannot be identified " yani sürücülerimle alakalı bir problem bunun çözümü var mıdır ? biçimlendirme yapmadan bölümlendirme yapmak istiyorum diğer türlü yedekleme yapamam çünki yedekleme yapıcak durumda değilim malesef.Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler şimdiden.

localhost

Ayni basligi ikinci defa aciyorsun yanlis hatirlamiyorsam. En son hata bildirinde bu sekildeydi. Programlarin HDD leri tanimiyorsa acikcasi benim yapabilecegim birsey yok. Sorunun donanimsal yada HDD icin kullanilan SATA AHCI gibi modüllerden kaynaklaniyor olabilir. Bunun icin biosu güncelleyebilirsin. Bios ayarlarini degistirerek deneme yapabilirsin.
Linux LPIC1 - MCSA

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

思南

Vista'dan xp'ye geçerkende sata ahci yüzünden geçemedim modifiyeli xp cd'si buldum öyle xp'ye geçmiştim sata'yı bios'tan kapatmayı denemiştim olmamıştı

localhost

Partition Magic programida Windowsta HDDleri göremiyorsa. Donanimsal bir durum olabilir.
Linux LPIC1 - MCSA

思南

Partition manager 9.0 express adlı program sürücüleri görüyor ama istediğim gibi olmuyor c sürücüsünden partition yapabiliyo sadece buda bana uymuyo malesef

erratum

1-Partition Magic veya muadili uygulamalar ile sansinizi denersiniz..
Ama denildigi gibi "lisanssiz" uygulamalari sikinti yaratmaya gebe bir cogunun.
Zaten goremiyor demissiniz, sanirim lisanssiz bir uygulama ile sansinizi denemissiniz.
Bu bir tarafa, Bolumlerde genisleme/daralta ya da bolme islemi yaparken bolumleri ucurma riski var Partition Magic'in...

2-Anakartiniz ile birlikte gelen driver CD'si icerisinde chipset suruculerinizi kontrol edin.
O chipset suruculerinizde bulunan SATA suruculerinin icinde "Make A Disc" tarzinda bir uygulama goruceksiniz..
Bu uygulama ile SATA suruculerinizi iceren bir Floopy Disc yaratirsiniz.
Bu sizin chipsetiniz ile uyumlu bir SATA disketi yaratmanizi saglar...
Haliyle SATA surucusu sikintisi cekmezsiniz.
(ATI, Nvidia, Intel, Via, Sis vs vs.. chipsetli bir anakartiniz olsada bu uygulama SATA destegi olan anakart suruculerinde sabit olarak bulundurulur. )
Yoksa eger Anakart ureticinizin sitesinden guncel chipset suruculerini indirip, bu uygulamayi orda bulabilirsiniz.
Xp kurulum ekraninda SATA suruculerinizi Floopy Disc'den gosterir, bolumlerinizi ayarlarsiniz, Ubuntu icin 20 GB'lik bir alan ayirirsiniz...
(Tabi bu islem esnasinda bi Floopy surucu olmali PC'nizde, yoksa eger suruculeri google yardimi ile XP CD'nize entegre etmek zorundasiniz..)
Haliyle bolumleri yeniden olusturmus olursunuz, tabi oncesinde verilerinizide CD ya da DVD ile (imkanininiz varsa en kestirmesi harici bir HDD ye atarak.. ) yedeklemeniz gerekli hale gelir..
Ben zaten yedekleme yapmanizi bunlari yapmasaniz bile siddetle oneririm...
Windows'a sizin icin degerli olan bilgileri emanet etmek bence asiri iyimserlik :)

Sonra XP (* ya da win tarafindan baska ne istiyorsaniz kurarsiniz) pesinede Ubuntuyu kurar, Linux ile tanisir, kaynasirsiniz...
Ha bu tanisikligi yasamak isterseniz ilerdede sunu ogrenirsiniz ;
Windows'u bilmek sadece windows'u bilmektir...
Linux'u bilmek bilgisayari bilmektir..

Birde penguenler ucamaz derler!

localhost

Alıntı yapılan: 思南 - 29 Nisan 2009 - 02:02:29
Partition manager 9.0 express adlı program sürücüleri görüyor ama istediğim gibi olmuyor c sürücüsünden partition yapabiliyo sadece * bu da bana uymuyo * maalesef
O zaman sen HDD leri yeniden bölmeden Ubuntu filan kuramazsin.
Linux LPIC1 - MCSA

思南

Çözümü buldum arkadaşlar yeni harddisk alıyorum paraya kıyıp içine direk ubuntu kuruyorum :) kafa yormamak gerek fazla

localhost

Cözümün güzelmis.  ;D Diger kullanicilarada tavsiye edebiliriz.
Linux LPIC1 - MCSA

思南

Bilgisayar'ı benden başkası kullanmıyor olsaydı hiç düşünmeden silerdim windows'u yüklerdim ubuntu'yu biterdi olay en iyisi yeni harddisk almak onda takılmak :) linux yeni harddisk gönderiyor mu ubuntu kurmak için bizlere ya :)

bytan

Başlığa konu olan sorunun yanıtı bir süre önce verildiğine göre, konuyu kapatabiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST