[Çözüldü] usb bellek bölüm gizleme

Başlatan kuleyni, 18 Mayıs 2009 - 19:24:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kuleyni

arkadaşlar 2 GB lık usb belleğim var.Bu belleğin 790 MB lık bir kısmını ubuntuya ayırdım.Yani harddisk gibi bölümledim.Bilgisayara takınca her iki bölümde gözüküyor acaba ubuntunun içinde olduğu bölümü gizleyebilir miyim?

mozakca

Alıntı yapılan: kuleyni - 18 Mayıs 2009 - 19:24:58
arkadaşlar 2 GB lık usb belleğim var.Bu belleğin 790 MB lık bir kısmını ubuntuya ayırdım.Yani harddisk gibi bölümledim.Bilgisayara takınca her iki bölümde gözüküyor acaba ubuntunun içinde olduğu bölümü gizleyebilir miyim?

Bölümlediğin usb belleğin bu bölümünü ext4 şeklinde biçimlendirirsen sadece ubuntu ile çalıştığında görebilirsin.
sevgi, emek ister.

kuleyni

evet bunu biliyorum ama ext3 veya ext4 yaparsak boot eder mi bilgisayar?

mozakca

İşte onu hiç denemedim. Ama sanırım burada bu sözünü ettiğinizi deneyen vardır.
sevgi, emek ister.

kuleyni

Ben denedim.Zaten ubuntunun başlangıç diski oluşturma programı bile ext4 kabul etmiyor.

kuleyni

Evet arkadaşlar sonunda çözümü buldum :)İlk olarak usb belleğimizi güzelce ne var ne yok siliyoruz.Sonra gparted ile iki bölüme ayırıyoruz.Yalnız şuna dikkat etmek lazım.Bunu yapmamda ki amaç ubuntunun bulunduğu bölümün windows altında gözükmemesi.Windows,gparted ile bölümlediğimiz ilk bölümü görüyor sadece ubuntu bölümünün gözükmemesini istediğimiz için en son ubuntu bölümünü yapıyoruz.Örneğin;elimizde 2 GB'lık bir bellek var.İlk olarak gparted ile normal dosyaları içine koyabileceğimiz 1.3 GB'lık bir ksım yapıyoruz.Sonra 0.7 GB (710 MB ben verdim.) bir kısm yapıyoruz ubuntu için ve en son olarak ubuntu usb başlangıç diski oluşturma programını açıyoruz ve yüklemeyi 0.7 GB'lık yaptığımız bölüme yapıyoruz.Yaptığımız bölümler FAT32 formatında olmalıdır.Artık windows ubuntu bölümünü görmüyor.Bios ayarlarından önceliği usb diske verdiğiniz taktirde sorunsuz açılıyor hatta ubuntu kendi için yaptığımız ufak bölümü içinde kendi doya sistemi olduğu için girmemizi engelliyor usb'yi takınca sadece 1.3 GB'lık bölümü görüyor (ama sadece live kullanımda).Usb'yi arkadaşlarımıza verdiğimizde ubuntu dosyalarını göremedikleri için kazaylada olsa silemiyorlar  :)

heartsmagic

Farklı bir yol olmuş, ancak sorun çözülmüş :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.