ubuntu boot sorunu

Başlatan inteus, 22 Nisan 2009 - 00:30:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

inteus

Pardon konuyu tam olarak nereye açacağımı bilmiyorm.Ubuntu 8.10 kurdum üstüne windows xp kurdum ancak açılışta ubuntu yada window'u seçemiyorm?160gb hard diskim 30 ubuntuda var 130 ne yapmalıyım?

bytan

Yeniden grub kurulumu yapmanız ve sonrasında gerekirse menu.lst içerisine windows girdisi eklemeniz yeterli.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

inteus

Teşekkürler...Birde ubuntuyu ilk kurarken takas alanı vemelimiyim?

bytan

Ram'iniz kadar bir takas alanı ayırın sisteme. Ubuntu Wiki'lerinde ise ram x 2 olarak öneriliyor.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

inteus

yönlendirdiğiniz yerden komutları yazdım find /boot/grub/stage1 komutundan sonra bende hd 0,0 çıkıyor?

bytan

O halde aşağıdaki ile devam edin:

root (hd0,0)

PF @ ST

inteus

Teşekkürler..Ben şimdide windows2u kaybettim :) alternatif yolu deniyeyim olmazsa komutlarla tekrar yapsam düzelir dimi?

bytan

Windows'u menu.lst içerisine ekleyeceksiniz. Eklemediğiniz sürece göremezsiniz. Onu yapmak içinde forumda bilgiler mevcut. Aşağıdaki çıktıdan da faydalanacaksınız:

sudo fdisk -l

PF @ ST

inteus

inteus

ben bir soru daha sorsam alakası yok konu ile ama xp üstüne ubuntumu yoksa önce ubuntu sonra xp mi kurmak lazım.ben önce ubuntu sonra xp kuruyorumda bir sorun olmasın?

xxx3

Alıntı yapılan: inteus - 22 Nisan 2009 - 01:58:16
ben bir soru daha sorsam alakası yok konu ile ama xp üstüne ubuntumu yoksa önce ubuntu sonra xp mi kurmak lazım.ben önce ubuntu sonra xp kuruyorumda bir sorun olmasın?

Aslında ubuntuyu ikinci kurmak daha iyi sebebi grub kendiliğinden xp'yi görüyor fakat ubuntuyu önce xp yi sonra kurarsan mbr'ye öncelikle xp yazılıyor ubuntu devre dışı kalıyor sonra tekrar grub kurmak zorunda kalıyorsun bu yüzden ubuntuyu ikinci kur derim rahatlık açısından onun dışında hangisini önce kurduğunun bir önemi olmasa gerek yani ben pek bir sorun yaşamadım şimdiye kadar  :D

inteus

xxx3

heartsmagic

Sorun çözüldü mü? Windows'u da ekleyebildin mi menu.lst dosyasına?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

inteus

komple format attım takas alanı vermemiştim önce xp yi kurduktan sonra oldu.yanlız başlandıçta 2 şer tane ubuntu çıkıyor 2 tane recovery var mesela bi sorun teşkil etmez dimi?

xxx3

Alıntı yapılan: inteus - 23 Nisan 2009 - 20:39:56
komple format attım takas alanı vermemiştim önce xp yi kurduktan sonra oldu.* yalnız başlandıçta 2 şer tane ubuntu çıkıyor 2 tane recovery var mesela bi sorun teşkil etmez dimi?

şimdi sanırım sistemini güncellemişsin bu sebebten yeni kernel gelmiş o yüzden iki tane farklı ubuntu çıkıyor bir sorun olmaz ama fazla yer teşkil ederler eğer sen  bir sorun yaşamıyorsan diyerini kaldırabilirsin bu adreste bir temizlik yazılımı var arkadaşımız anlatmış kur çalıştır grub menüsünde tek ubuntu olucaktır olmazsa bizler burdayız  :D

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4605.0.html

By_Mihni

sudo gedit /boot/grub/menu.lst komutu ile menu.lst dosyasını açın alt tarafa gelin fazlalık olan recovery modnun başına # işareti koyunuz.
Fazlalık ubuntu içinde geçerli :)