Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan ihtiyar said, 23 Nisan 2009 - 14:36:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

coni

Netbook remix ne oluyor acaba leptoplar için özel bir sürüm mü bu.

NuCLeuS

Alıntı yapılan: coni - 23 Nisan 2009 - 16:25:58
Netbook remix ne oluyor acaba leptoplar için özel bir sürüm mü bu.

Mini laptoplar ( netbook ) için üretilmiş versiyonu sanırım...

osmancan

www.ubuntu.com da suan 9.04 surumu indirilmeye hazir.netbooklar icinde bir surum cikarmislar gercekten hos olmus.
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

daron

arkadaşlar  güncellemek istedim bana bır uyarı verdi.uyarıda amd frlx sürücüsü kullanıyorsunuz ve bu sürümde bunu destekleyen sürücü desteği yok şeklinde uyarı verdi.benım ekran kartım ati 1650pro 512 mb .şimdi ben 9.04 ubuntuyu kullanamıyacakmıyım :(

Yiğit Ateş

canosayan

iniyor...
2 saat 10 dakika ile gidiyor.(1024 bağlantı ile malum öğrenciyiz) almanya bilmemne üniversitesini seçtim. 421 kişi var indiremezsiniz dedi ama sonra halloldu.

inşallah başka birini hattan düşürmemişimdir.

Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Yansılardan Hollanda'yı seçerseniz daha hızlı indirebilirsiniz. İnternet yurt dışı çıkışımızı Hollanda üzerinden aldığımızdan dolayı böyle imiş. :)

erhangulsum

sonunda cikti ya kac gundur bekliyordum, indikten sonra direk kurulum yapsam 8.10 daki tum dosyalar vs gider mi?

fortran

Yalnızca CD mi dağıtıma sunulmuş, DVD yok mu? Aşağıdaki kaynakta DVD de var. Ancak aşağıdaki DVD'lerin eklenme tarihlerine baktım, 21 Nisan idi. Gerçi ihtiyar Said'in ilk mesajda verdiği linkteki CD kalıplarının eklenme tarihi de 20 Nisan. 23 Nisan'ın duyurulduğu gün ve önceki birkaç günün de sürecin halkaları olduğu göz önüne alınırsa eklleme tarihlerini olağan karşılamak gerekir. Yukarda DVD kalıbı içeren bir seçenek göremediğim için bir haber de ben ekleyeyim diye düşündüm. Selamlar.

Kod adı "Jaunty Jackalope" olan Ubuntu 9.04 duyuruldu. Ubuntu ekibinin, Ubuntu 9.04 "Jaunty Jackalope" masaüstü ve sunucu sürümlerini duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade edildi. GNOME 2.26 masaüstü ortamına sahip olan Ubuntu 9.04 masaüstü sürümü; 25 saniyenin de altına inebilen daha hızlı bir açılış hızıyla geliyor. 2.6.28 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan Jaunty Jackalope; günlük bilgisayar deneyimini tam bir bilgi işlem ortamına çevirmeyi hedefliyor. Yeni sürüm, Skype ve Adobe Flash desteği de sunuyor. Sistem; Brasero 2.26.0, X.Org server 1.6 içeriyor ve ext4 dosya sistemi desteği sunuyor. Ubuntu 9.04; özellikleri tamamen Microsoft Office uyumlu bir ofis paketi olan OpenOffice.Org 3.0 ile birlikte geliyor.

Ubuntu 9.04 sunucu sürümü, Postfix ve Dovecot üzerinde gelişmiş bir e-posta sunucusu entegrasyonuna sahip.

Ubuntu 9.04 hakkında daha geniş bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz. Ubuntu 9.04 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

* İndirme sayfası  (MD5)
    * ubuntu-9.04-desktop-i386.iso (699MB)
    * ubuntu-9.04-desktop-amd64.iso (697MB)
    * Yansılar
    * ubuntu-9.04-dvd-i386.iso  MD5SUMS (Torent)
    * ubuntu-9.04-dvd-amd64.iso MD5SUMS  (Torent)
2dbilgisayar.com.tr
Özgür yazılım dergisi: eniXma

ihtiyar said

Teşekkürler @fortran. DVD versiyonları linki ilk mesaja eklendi.

erhangulsum

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 23 Nisan 2009 - 18:10:34

DVD versiyonlari ile digeri arasinda ne fark var acaba?

Ayrica eski surumun uzerine yeni cdden son surumu kurarsam herseyim gider mi?

Bastan mi formatlamak lazim acaba?

Bilgilendirirseniz sevinirim

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erhangulsum - 23 Nisan 2009 - 18:16:34

DVD versiyonunda, şu anda depoda bulunan birçok paket de inmiş olur. CD versiyonunu yükleyip, sadece gerekli gördüğünüz paketleri de yükleyebilirsiniz.

Yükseltme yerine sıfırdan kurulum yaparsanız harddiskinizin aynı bölümüne, doğal olarak tüm bilgileriniz gider. Farklı bir bölüme kurarsanız bir şey olmaz, iki sisteminiz olur. Bu konudaki ilk mesaja bakarsanız, yükseltme hakkında da bilgi görebilirsiniz.

Örnek olarak 9.04 64bit DVD versiyon içeriği: liste
Nvidia sürücülerine kadar hepsi varmış. :)

özgürubuntu

Şimdi biz Beta deneyenler "update-manager -d" ile kararlı sürüme yükseltebiliyoruz değil mi?

eren

Hayırlı olsun. Ben dün gece güncellemiştim hala bende RC olarak görünüyor. Bugün içinse güncelleştirme yayınlanmadı.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erhangulsum

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 23 Nisan 2009 - 18:20:10
Alıntı yapılan: erhangulsum - 23 Nisan 2009 - 18:16:34

DVD versiyonunda, şu anda depoda bulunan birçok paket de inmiş olur. CD versiyonunu yükleyip, sadece gerekli gördüğünüz paketleri de yükleyebilirsiniz.

Yükseltme yerine sıfırdan kurulum yaparsanız harddiskinizin aynı bölümüne, doğal olarak tüm bilgileriniz gider. Farklı bir bölüme kurarsanız bir şey olmaz, iki sisteminiz olur. Bu konudaki ilk mesaja bakarsanız, yükseltme hakkında da bilgi görebilirsiniz.

Örnek olarak 9.04 64bit DVD versiyon içeriği: liste
Nvidia sürücülerine kadar hepsi varmış. :)

normal cd icerigi ile yukleyecegim, yukleme yaparken harddiski 2ye bolme islemi yapmak istiyorum ama ilk yukledigimde boyle bir secenek yoktu, bunda boyle bir sansimiz var mi?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 23 Nisan 2009 - 18:25:17
Şimdi biz Beta deneyenler "update-manager -d" ile kararlı sürüme yükseltebiliyoruz değil mi?

Beta deneyenler normal güncelleştirmeler ile geçiş yapıyor.

sudo aptitude update && upgrade

Yeterli olur.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: erhangulsum - 23 Nisan 2009 - 18:32:34
normal cd icerigi ile yukleyecegim, yukleme yaparken harddiski 2ye bolme islemi yapmak istiyorum ama ilk yukledigimde boyle bir secenek yoktu, bunda boyle bir sansimiz var mi?

Önceki sürümde de vardı, bu sürümde de var harddiskinizi bölümleme durumu. Sistemi CD'den başlattıktan sonra Kur'u seçersiniz, ilerleyen adımlarda "Elle Bölümleme" olması lazım. Oradan yapabilirsin.

Bedreddin

ext4'e geçiş, 9.04'e terfi ettikten sonra mümkün olur sanırım değil mi?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

özgürubuntu

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 23 Nisan 2009 - 18:25:17

az önce denedim 8.5 MB'lık çoğu firefox güncellemesi çıktı karşıma bu değildir herhalde :D Kararlı Sürüme geçtimi nasıl anlarım bir de?

erhangulsum

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 23 Nisan 2009 - 18:38:01
Alıntı yapılan: erhangulsum - 23 Nisan 2009 - 18:32:34

Önceki sürümde de vardı, bu sürümde de var harddiskinizi bölümleme durumu. Sistemi CD'den başlattıktan sonra Kur'u seçersiniz, ilerleyen adımlarda "Elle Bölümleme" olması lazım. Oradan yapabilirsin.

tesekkur ederim, 5 dk icinde yeniden formatliyorum :)

Yasasin UBUNTU :D

xxx3

Arkadaşlar ubuntu sürümünü öğrenmek için bir kod yazıyorduk ama bir türlü hatırlayamadım acaba neydi sitede yazıyordu ama bulamadım  :(

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: xxx3 - 23 Nisan 2009 - 19:29:29
Arkadaşlar ubuntu sürümünü öğrenmek için bir kod yazıyorduk ama bir türlü hatırlayamadım acaba neydi sitede yazıyordu ama bulamadım  :(

Anahtar kelime: sürüm öğrenme
Bulunan konu: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3205.0.html

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Eren - 23 Nisan 2009 - 19:55:58
http://www.ubuntu-tr.net/ubuntuindir/indir

Artık acemilerinde aklı karışmadan rahatlıkla Ubuntu indirebilecekler. :)

Çok güzel bir sayfa hazırlamışsın Eren, eline sağlık. Bir de sürüm özelliklerini de ekleyebilirsen, daha güzel olur. Viki'den de bağlantı verir canosayan böylece. ;)