NVIDIA 8400 ekran kartı driver kurulum sorunu

Başlatan kadiritu, 29 Nisan 2008 - 15:21:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kadiritu

Arkadaşlar, forumda belki onlarca kez bahsedilmiştir nvidia kurulum sorunları ama benim driver kurulumuna cevap bulamadım  >:( www.nvidia.com adresinden linux için olan driveri indirdim. alt+f2, telinit 1 (x serveri kapatiyorum) , .. driver kurulumu, telinit 3 şeklinde kurulumu gerçekleştiriyorum. Nvidia logosu da ekrana geliyor. Buraya kadar herşey güzel fakat bilgisayara restart attığım zaman low graphic modunda açılıyor diye bir ekran karşılıyor beni. Burada driver seçenekleri var. Ayarlamak istermisiniz diye soruyor fakat hiç bir şekilde restartda nvidia kartımın driveri aktif olarak çalışmıyor. Bu sorunla karşılaşan varsa yardımcı olabilir mi.

demir

Sistemin Gutsy değil mi?
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

kadiritu

demir

Şunu yapmış olabilir misin?

Kısıtlanmış Sürücüler'den Ekran Kartını kurmuş sonra bunun üzerine Nvidia'nın sitesinden ekran kartı kurulumu gerçekleştirmiş...

Eğer böyle ise... Nvidia'nın sitesinden yaptığnı kurulumun kaldır..  Kısıtlanmış Sürücüler'i bir kontrol et..

Ya da EnvyNG dene..

EnvyNG
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

heartsmagic

İyi de biz forumda hiç elle kurulum anlatmadık ki?
Neden forumda bahsedilen kısıtlanmış sürücüler ve hatta daha güzel olan Envy kurulumu denemedin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kadiritu

Aslinda elle kurulum sorunsuz gerceklesiyor. Nvidia kartim kurulumun yapildigi sessionda sorunsuz calisiyor. Ama restarttan sonra niye nvidia ekran kartim otomatik olarak algilanmiyor bunu merak ediyorum. Eger boyle bir sorunla karsilasan yoksa diger cozum yontemlerine basvuracagim tabiki. Envy kurdum ama calistirmayi basaramadim. Buna sanirim farkli bir forum basliginda cevap bulabilirim.

ozgun

Aynı sorun bende de mevcut.Her reset atışımda tekrar ayar yapmaktan gına geldi artık.Bi çözümü yok mudur bunun??

erginemr

Merhaba,

Öncelikle, elinizdeki seçenekleri değerlendirmek açısından; benzer bir (ne yazık ki başarısız) bir kurulum denemesinin yaşandığı aşağıdaki başlığı baştan sona okumanızı tavsiye ederim:
http://forum.ubuntu-tr.net/nvidia/nvidia-geforce-6200-turbo-cache-128-mb-4oomhz/15/

Sanırım, siz NVidia'nın kendi ikili (binary) sürücüsünü kursanız da, Ubuntu yine kendine ait sürücüye öncelik veriyor ve devreye sokuyor. Bu nu engellemek için:
gksudo gedit /etc/default/linux-restricted-modules-common
ya da vim'e aşina iseniz:
sudo vim /etc/default/linux-restricted-modules-common
ile ilgili dosyayı açın,
DISABLED_MODULES=""
satırını bulun ve:
DISABLED_MODULES="nv"
olarak değiştirin ve sistemi yeniden başlatın. Eğer bu işe yaramazsa:
DISABLED_MODULES="nv nvidia"
yı deneyin ve sistemi yeniden başlatın.

s1bernet1k

Alıntı yapılan: ozgun - 22 Mayıs 2008 - 16:44:36
Aynı sorun bende de mevcut.Her reset atışımda tekrar ayar yapmaktan gına geldi artık.Bi çözümü yok mudur bunun??

Sistemi yeniden başlattığınızda sistem>yönetim>hardware driver dan ekran kartının aktif olup olmadığına bakın bazen sistem açıldığında aktif olmuyor.
Bir parça dejavu yaşadım. Hepsi bu

kuhi

Benimde ekran kartım 8800 GTS ve ubuntu kurdugumda hiç birşey yapmadığımda normal çalışıyor ama ekran kartını kurayım dersem sorun yaşıyorum.
Kısıtlıda kursam nvidianın sitesindende indirsem sistemi kapatıp açtığımda uçmuş olduğunu görüyorum.
Benimde ubuntuda en çok yaşadığım sorun bu.
Aynı ekran kartı pardusda Nvidiayı kurunca babalar gibi çalışırken neden ubuntuda çalışmıyor.
Kafayı yiyecem bu yuzden 1.5 yıldır ubuntu kullanmıyorum.
Yeniden Ubuntu 8.04 indiryorum.
Ve tekrar deniyecem eğer bundada aynı sorunla karşılaşırsam Pardusumma devam edecem.