Netbeans ile Java Programlama

Başlatan efekan, 29 Nisan 2008 - 13:32:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efekan

Selam;
Ubuntuda Java programlama son sürümde özellikle netbeans kurulumu ile daha da basit hale geldi,
windows Xp de kurduğum netbeans ile oluşturduğum projeyi (.jar uzantılı dosyayı) üzerine sağ tıklayıp OpenJDK ile aç diyorum ve problemsiz bir şekilde çalışıyor.Diğer sürümlerde hep hata verirdi.

heartsmagic

Ubuntu'da şu an böyle değil mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

efekan

önceki sürümlerde böyle değildi

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sinakoca

openjdk degil de "sun"ın kendi jdksını kullanmanızı tavsiye ediyorum.
Gtalk: sinakoca

rutku

O hata sistemindeki java sürümündendir. Çalıştırmak istediğin uygulama 1.5 ile derlenmişse, sisteminde öntanımlı olarak 1.6 varsa doğal olarak çalışmayacaktır. Java 6 nın geriye uyumluluğu yok. O yüzden Hangi sürümle derlenmişse o sürümü kur onunla çalıştır.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

Burak

Netbeans'te Alt Gr tuşu çalışmıyor, ki Alt Gr çalışmayınca da malum hiç bir şey yapılamıyor. Java'da da Netbeans'de de yeniyim. Ayarlara filan baktım ama çözemedim. Netbeans haricinde Alt Gr çalışıyor. {}

erginemr

@cranbur,

Bu iş sizin Türkçe ölü tuşlu klavye ayarları ile ilgili olmasın?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3105.0

Bu klavye ayarı AltGr tuşunun düzgün çalışmasını engelliyor olabilir. Madem ölü tuşlar işe yaramıyor, standart ayarlara dönmek isterseniz, xorg.conf dosyasının ilgili kısmını şu şekilde değiştirmelisiniz:
Section "InputDevice"
    Identifier     "Generic Keyboard"
    Driver         "kbd"
    Option         "XkbRules" "xorg"
    Option         "XkbModel" "pc105"
    Option         "XkbLayout" "tr"
EndSection

Burak

Alıntı yapılan: erginemr - 01 Eylül 2008 - 19:05:16
@cranbur,

Bu iş sizin Türkçe ölü tuşlu klavye ayarları ile ilgili olmasın?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3105.0

Bu klavye ayarı AltGr tuşunun düzgün çalışmasını engelliyor olabilir. Madem ölü tuşlar işe yaramıyor, standart ayarlara dönmek isterseniz, xorg.conf dosyasının ilgili kısmını şu şekilde değiştirmelisiniz:
Section "InputDevice"
(...)
EndSection

Dediğiniz gibi yaptım, 'Denetim Merkezi > ... > Klavye'den de ölü tuşları kapadım fakat Netbeans'de Alt Gr yine de çalışmıyor.
Google'da biraz baktım, yaygın bir probemmiş anladığım kadarıyla.

matafleur

Net beans kendimi bildim bileli Türkçe ile sorunluydu.

Eclipse iyidir, güzeldir, reklamı yapılasıdır.Tavsiye ederim (:

Burak

Alıntı yapılan: matafleur - 01 Eylül 2008 - 23:42:14

biliyorum, hatta eclipse kullanıyordum önceden. Şimdi Netbeans deneyeyim dedim, ki aslında beğendim de ama...

asimetrik

ikisini de kullanmış biri olarak diyebilirim ki; netbeans ile güzel görsel tasarımlar çıkarılabiliyor, eclipse ile de güzel kodlanabiliyor :)
sen hangisini kullanıyorsun derseniz; nabze göre şerbet benimkisi bağımlılığım yok :) hangisi işime gelecekse.

iyi kodlamalar.

matafleur

Alıntı yapılan: asimetrik - 30 Ekim 2008 - 22:44:42
ikisini de kullanmış biri olarak diyebilirim ki; netbeans ile güzel görsel tasarımlar çıkarılabiliyor

İkiside altyapısında swing kullanmıyormu?

asimetrik

sorunu tam anlayamadım. swing kütüphanesini tabi ki ikisinde de kullanabilirsin sorun yok. sorunu tam açıklarsan sevinirim.

matafleur

Şöyleki.Eğer ikiside aynı kütüphaneyi kullanıyorsa görsel olarak sonuçta aynı tasarımlar yapılabilir.Yani şu cümle "netbeans ile güzel görsel tasarımlar çıkarılabiliyor," sonuç olarak swing kullanan herhangi bir ide içinde geçerli olmuyormu?

Yanlış anlaşılma olmasın netbeans çok uzun süreli kullanmadım ve pek sevmedim plugin desteği olmamasından dolayı ve o yüzden de bu görsellik konusunda fazladan birşeyleri varmı yokmu bilmiyorum.O yüzden sordum (:

caglar.dursun

Netbeans Windowsta hiç bir zaman sorunlu değildi ama ...Eclipse kullananlarada ben anlam veremiyorum.Çok kasıntı geliyor bana Netbeans ise daha sağde ve kullanışlı.

matafleur

Alıntı yapılan: caglar.dursun - 27 Kasım 2008 - 03:47:21

Netbeans Windowsta hiç bir zaman sorunlu değildi ama ...Eclipse kullananlarada ben anlam veremiyorum.Çok kasıntı geliyor bana Netbeans ise daha sağde ve kullanışlı.

Windowsta da sorunluydu.Her kurulumdan sonra konfigürasyon dosyasının yeniden düzenlenmesi gerekiyordu.

Ve tercih meselesi.Bir anlam verilmesi gerekmez.Uzun süredir java için eclipse kullanıyorum ve açıkçası pluginlerinin çok daha esnek ve kullanışlı olduğunu düşünüyorum.

asimetrik

ben de şunu demeye çalışmıştım o cümlem ile; netbeans ile sürükle-bırak sayesinde güzel işler yapabilirsiniz, eclipse de bu zor ama hard-core kod yazmak için eclipse i hiç bi şeye değişmem :)
netbeans ile sürükle-bırak bişiler yaparsanız, bi bakmışınız arkada bi ton kendi kafasına göre kod yazmış ve değiştirme imkanı da yok :)

iyi kodlamalar.

matafleur

Alıntı yapılan: asimetrik - 31 Aralık 2008 - 14:24:46
ben de şunu demeye çalışmıştım o cümlem ile; netbeans ile sürükle-bırak sayesinde güzel işler yapabilirsiniz, eclipse de bu zor ama hard-core kod yazmak için eclipse i hiç bi şeye değişmem :)
netbeans ile sürükle-bırak bişiler yaparsanız, bi bakmışınız arkada bi ton kendi kafasına göre kod yazmış ve değiştirme imkanı da yok :)

iyi kodlamalar.

Zor mu?

Daha önce eclipse içinde jigloo kullandın mı?

vampire

aynı sorunu yaşayan bir kullanıcı olarak aslında böyle sorunlar neden netbeansda fazlası ile var windows altında netbeans kurarken bölge ayarınız türkiye olursa proje oluşturamıyorsunuz

şimdi netbenas $½{[]}\ tuşlarını kullanamıyoruz fakat sistem dilinizi ingilizceye çevirdiğinizde sorun tamamen ortadan kalkıyor .
Ya Herşeyim Ya Hiçim !!!