[Nasıl] Remastersys ile sistem yedeği almak

Başlatan Tutunamayan, 20 Nisan 2009 - 16:36:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cemale

bende karmic koala da 5-6 kere iso oluşturmuş ve bu isolar la bir kaç bilgisayara kurulum yapmıştım.
fakat 10.04 te bir türlü iso oluşturamadım.komutlarla ve programın aryüzün den birden farklı şekilde iso oluşturmayı denedim.
sonuç hüsran.sanırım sürümle ilgili problem var.bu soruna bir el atsak.
not:hiç bir hata veya sorun vermiyor.yanlızca alttaki resimdeki gibi klasör oluşturuyor...
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

hasanaa

Daha önce 10.04de iso oluşturmuştum 5-6 kere. Remastersys i kaldırıp tekrar kurmayı düşünüyorum belki ise yarar.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2010 - 21:53:14

sanırım dendiği gibi 10.04 de problem var ubuntu software center de "sorry, 'remastersys' is not available for this type of computer (i386)." yazıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Ağustos 2010 - 23:42:21

Sanırım çözümünü buldum. Remastersys grafik arayüzden girip modify altinda sonradan girdiğim değerlerin hepsini sildim. Tekrar yedek almayı denediğimde iso dosyasını verdi.
Dropbox referansım

mhcakmak

Sanırım çözümünü buldum. Remastersys grafik arayüzden girip modify altinda sonradan girdiğim değerlerin hepsini sildim. Tekrar yedek almayı denediğimde iso dosyasını verdi.

senin çözümünü uyguladım. Fakat remastersys klasörünün içinde hala .iso dosyasını bulamadım.
Yedekleme sonrasında aşağıdaki uyarıyı aldım.

"The compressed filesystem is larger than the iso9660 specification allows for a single file.
You must try to reduce the amount of data you are backing up and try again."

heartsmagic

Yapmaya çalıştığın ISO dosyası çok büyüdüğünden ne yazık ki hata alıyorsun. Sistemin boyutunu buna göre ayarlaman lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mhcakmak

Sistemin boyutunu buna göre ayarlamam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim.
Ya da kullanabileceğim başka bir program varmıdır?
Tşk...

heartsmagic

Sistem boyutunu sen belirleyeceksin. Örneğin bazı dizinleri bu ISO'ya dahil etmemen lazım, /media gibi. Ayrıca sistem üzerinde film, şarkı, büyük dosyalar varsa haliyle bunları da başka bir yere taşı. Aksi takdirde boyut sorununun önüne geçemezsin.

divahome

Arkadaşlar merhaba önceliklegeçmiş bayramınızı kutlarım ben remastersys ile yedek aldım 3,8 gb boyutunda başka bilgisayara yüklemek istedim ama siyah ekran geldi isolinux diye başlayan bir satır geldi ölece kaldı yani yüklüyemiyorum çaresi nedir yardımcı olursanız sevinirim.

teşekkürler

heartsmagic

Kendi bilgisayarında yükleme başlıyor mu?

divahome

hayır kendi bilgisayarımda da denedim aynen kalıyor acaba yazmada sorun varmı diye virtualboxda da denedim onda da aynen kalıyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Kasım 2010 - 11:13:42

yada remastersys tarzı yüklediğim programlar belgelerim ve vb öğeleri kopyalamanın yöntemi varmıdır inanın yeni aldığım bilgisayar öle duruyor

heartsmagic

Muhtemelen kalıpta sorun var o zaman. Bir daha oluştur ISO'yu demekten başka bir şey gelmez elimden Remastersys için.
Diğer konuda ise belgelerini doğrudan aktarabilirsin, uygulamaların ayarlarını da. Ancak kurulu olan uygulamaları aktarman mümkün değil. Eğer silmediysen indirdiğin .deb dosyaları duruyordur, onları aktarıp kurulum yapman bir ihtimal iş görebilir. Fakat yeni bir sistemde bence yeni bir Ubuntu ile başlaman daha güzel olur.

divahome

peki alternatif program yokmu iso dosyası oluşturan

heartsmagic

Kurulu sistemi oluşturan bir başka uygulama daha vardı, ancak şu an ismini hatırlayamıyorum.

if

Alıntı yapılan: divahome - 24 Kasım 2010 - 14:07:06

Sanırım bu liste işinizi görür. Kullanabilecekleriniz: Ubuntu Customization Kit, Remastersys, Reconstructor, Builder, ulc-livcd-editor, Linux Live, Novo Builder.

guestwho

@divahome "Acronis" ya da "Norton Ghost" tarzında komple disk yedeğini alabileceğin bir araç arıyorsan "Redo Backup" ı deneyebilirsin. Bu araç canlı CD mantığıyla çalışıyor, ISO dosyasının boyutu 79 MB civarında, ISO 'yu CD ya da (Unetbootin kullanarak) flaş belleğe yazdırdıktan sonra sistemini "Redo Backup" ile başlatıp yedekleme işlemini görsel arayüzü üzerinden yapabiliyorsun. Tek olumsuz tarafı henüz "Beta" durumunda olması. Projenin anasayfası ve indirme bağlantıları:

http://redobackup.org/
http://sourceforge.net/projects/redobackup/

Not: "Redo Backup ISO" dosyasının MD5 özeti -- c4ae90b70f049aa13d333c52b7b15155
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

stef_q

Alıntı yapılan: if - 24 Kasım 2010 - 23:39:20
Alıntı yapılan: divahome - 24 Kasım 2010 - 14:07:06

Sanırım bu liste işinizi görür. Kullanabilecekleriniz: Ubuntu Customization Kit, Remastersys, Reconstructor, Builder, ulc-livcd-editor, Linux Live, Novo Builder.

Öneriler için teşekkürler faat bunlar remastersys gibi iso yaratıp anında live cd olarak yedeği kullanabilmemizi sağlamıyor. Remastersys ile %100 aynı işi yapan bir alternatif olsa iyi olur :( Remastersys henüz ubuntu 10.10 desteğini getirmedi. Resmi forumundan takip ettiğim kadarıyla deneyenler sorunlarla karşılaşmış.

divahome

divahome

acaba 10.10 desteği ne zaman gelecek bilgisi olan varmı

sema

Karmic deposuyla olan kullanılabiliyor 10.10'da sanırım. Lucid için de Karmic deposu kullanılıyordu. Konunun ilk mesajı.
susema

stef_q

Karmic deposu 10.10 için artık çalışıyor. Kendim denemedim. ISO gayet başarılı şekilde çalıştı. Mükemmle bir backup programı. Bundan ötesi düşünülemez. :)

tekir06

Merhaba,
# Remastersys
deb http://www.geekconnection.org/remastersys/repository karmic/

satırlarını sources listeme ekliyorum.Ancak günceleme yapmak istediğimde aşağıdaki uyarıyı alıyorum

E: Kaynak listesi /etc/apt/sources.list içinde hatalı satır 60 (dağıtım ayrıştırma)
E: Kaynak listesi okunamadı

Yanlış yaptığım nedir? Ya da ne yapabilirim?

sema

Güncellemeyi nasıl yapıyorsun, aptitude ile değil de apt-get ile yapıp tekrar hata çıktığında verdiği komutla birlikte buraya aktarabilirsin.
susema

tekir06

Güncellemeyi
sudo apt-get update
ile yapıyorum

sema

Çıktılarını alabilir miyim? Terminalden kopyalayıp yapıştırın buraya.

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get -f install && sudo dpkg --configure -a
susema

tekir06

/
bu simgeyi sildiğim için olmuyordu sanırım.Şimdi güncelledi.
İlginize teşekkür ederim.

ozgurozturk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2010 - 02:53:39
Sistem boyutunu sen belirleyeceksin. Örneğin bazı dizinleri bu ISO'ya dahil etmemen lazım, /media gibi. Ayrıca sistem üzerinde film, şarkı, büyük dosyalar varsa haliyle bunları da başka bir yere taşı. Aksi takdirde boyut sorununun önüne geçemezsin.

Kusura bakmayın yeni başlık açmadım, buradan devam etmek istedim. Benim sistemim wubi ile kurulu. Aklıma bir şey takıldı. "Sistem üzerinde film, şarkı, müzik varsa" derken ntfs ile bağladığımız disklerin üzerindekiler dahil değil sanırım yanılıyor muyum? Bahsettiğiniz kısım, wubi ile ayırdığımız ev dizini ve linux ile ilgili alanlar mı?