[Nasıl] Remastersys ile sistem yedeği almak

Başlatan Tutunamayan, 20 Nisan 2009 - 16:36:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

screenshot

Sürekli bilgisayar değiştirdiğim için sürekli aynı kurulumu aynı update aynı yapılandırmaları yapmak canımı sıkıyordu. Araştırdım ve bu paylaşıma denk geldim. Öncelikle yardımı esirgemediğiniz ve paylaştığınız için çok teşekkürler.

Peki ben bir şey sormak istiyorum. Sorunsuz bir iso dosyası oluşturduk. Bunu farklı bir bilgisayara kurduk. Asıl merak ettiğim mesela terminalde yazdığımız komutların history si yada atıyorum firefoxdeki geçmiş bilgileride bu yeni kurduğumuz bilgisayara aktarılıyormu?

Benim hazırladığım kurulum iso dosyasını bir arkadaşıma kuracağım. Terminalde geçmiş kayıtlarım ve bilgisayardaki geçmiş kayıtlarımda bu bilgisayarda görünecekse hiç işime gelmez doğrusu.

"Zihin Fukara Olunca , Fikir Ukala Olur"

localhost

Terminaldeki komutlari bilmiyorum ama firefox taki kayitlar silinmezse görünür.
Linux LPIC1 - MCSA

eribol

firefox kayıtları aktarılıyorsa komutlarda aktarılır. Sonuçta ikiside gizli dosya.

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@screenshot'ın sorusu benim de merakımı celbetti. Remastersys, sıfır kurulum mu yapıyor yoksa yedekleme yapılan sistemi birebir mi kuruyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xwes

Arkadadaşlar iki farkli seçenek var. Distro seçenegini seçerseniz hiçbir kişisel veriyi yani home dosyasini yedeklemez. ama komple backup seçerseniz bu kez arama geçmişinden akşam yediginiz yemege kadar her şeyî yedekler :)
Zamaninda her iki seçenegi de denedim kullandim.

screenshot

Alıntı yapılan: xwes - 30 Mart 2010 - 23:45:14
Arkadadaşlar iki farkli seçenek var. Distro seçenegini seçerseniz hiçbir kişisel veriyi yani home dosyasini yedeklemez. ama komple backup seçerseniz bu kez arama geçmişinden akşam yediginiz yemege kadar her şeyî yedekler :)
Zamaninda her iki seçenegi de denedim kullandim.
Çok teşekkürler cevabınız için.
Büyük bir yükten kurtulmuş oldum.
I love you ubuntu :)

divahome

merhaba arkadaşlar ben kurudktan sonra kernal hatası verdiş ubuntu açamıyorum ne yapmam lazım

ironic

Yedeği kurduktan sonra mı aldın bu hatayı? Hangi ubuntu sürümünü kullanıyorsun? Aldığın hata içeriğini de buraya geçermisin.

divahome

yedeği kurduktan sonra değil yedek aldıktan sonra kapatıp açtığım zaman VPN: Kernel panic hatası verdi

screenshot

Ubuntu Lucid sürümünü kullanmaktayım. Az önce kurulum yapmak istedim. Kurulum esnasında grub-pc kaldırıp grub kurmak istiyor. Hata yapmamak adına sorayım istedim.

ironic

Henüz Lucid sürümü çıkmadı. Karmic sürümü hatalara yol açabilir. Lucid' de ayrıca yeni bir grub sürümü geliyor. (1.98) Hata bu nedenden kaynaklanabilir.

xwes

Alıntı yapılan: screenshot - 18 Nisan 2010 - 10:00:31
Ubuntu Lucid sürümünü kullanmaktayım. Az önce kurulum yapmak istedim. Kurulum esnasında grub-pc kaldırıp grub kurmak istiyor. Hata yapmamak adına sorayım istedim.
Sorun oluşturmuyor bu durum. Grub 2 yerine grub kullanmiş oluyorsun bu kadar.

boss2

Arkadaşlar sizlere bir faydası olur diye ve bu konuyla ilgili diye bu başlığın altına yazıyorum.

Ubuntunun çiçeği burnunda 10.04 versiyonunda Remastersys programında hata veriyor. Neresi mi Wikide anlatılan kısmında listenin sonuna eklenen adres.  Ben şahsen bizzat sorun yaşadım. Neyse fazla uzatmadan yapmanız gereken şeyi benim yaptığımı söyliyorum.

BU ADRESTEN
http://sourceforge.net/projects/remastersys/files/remastersys-ubuntu-karmic-lucid/remastersys_2.0.16-1_all.deb/download
REMASTERSYS PROGRAMINI İNDİRİP ÖNTANIMLI OLARAK KURUYORSUNUZ. BU KADAR...:)

xwes

@Boss2 verdiğiniz sürüm lucid'te sorun çıkarıyor. Bunu başka başlıkta da dile getirmiştim. Netekim siz bu yukarıdaki mesajınızı yazarken yeni sürüm yayınlandı: http://sourceforge.net/projects/remastersys/files/remastersys-ubuntu-karmic-lucid/remastersys_2.0.17-1_all.deb/download :)

heartsmagic

Başlığın ilk iletisine ve Wiki'ye ufak bir ekleme yaptım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

scankurban

Merhaba arkadaşlar,
Ubuntunun 10.04 versiyonuna teni yeni göz atabiliyorum.Netbook versiyonundaki menü sistemi bir öncekinden daha güzel gözüküyor.Netbook sürümünü güncellemeleri ve türkçe dil desteği ile birlikte tekrar hazırlamak için resmastersys kullandım.Çok güzel oldu ve çalışıyor.Yanlız iki tane bana tuhaf gelen durumla karşılaştım.
1.Açılışta kullanıcı adı soruyor,yazıp geçiyorsunuz da otomatik açılsa daha iyi olur.Sanıyorum remastersys ile alakalı bir durum.Çözüm bulamadım
2.Orjinal halinde gelen "ubuntuyu dene veya kur" penceresi olmadığı için kurulum yapamıyorum. :) Konsoldan ubiquity komutu ise birkaç saniye bekleyip tekrar başa dönüyor(livecd den deniyorum).Orjinalinde (live cd) ise bu komut çalışıyor.Sorunların genel sebebi remastersys gibi gözüküyor.
Güncellemeleri almadan sadece dil desteğini ekleyip iso hazırladım,malesef sonuç aynı.Önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkür ederim

umityakup

Merhaba arkadaşlar.Öncelikle şunu belirteyim Linux dünyası ile tanışalı henüz 1 ay oldu.Sistemime Ubuntu 10.04 ve Mint 9 Isadora kurdum ve düne kadar her ikisini de sorunsuzca kullanabiliyordum.Remastersys ile yedeklerini aldım..Her iki sistemde canlı cd'den kuruluyor ve çalışıyor ekran kartı dışında da sorun yok onuda kurup yedekleme öncesi tüm program ve ayarları kullanabiliyorum..Ancak şöyle bir sorun yaşıyorum.İkisini birden kurmaya çalıştığımda grub ekranında hem Ubuntu hem de Mint görünmesine rağmen yalnızca son kurduğum sisteme giriş yapabiliyorum..Diğer sistemde kurulu görünüyor ve dosya sistemini görebiliyorum ancak girmeye çalıştığımda kernel'i yüklemem gerektiğini söylüyor.Her iki sistemi de kullanmak içi ne yapmalıyım ? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

bytan

Grub.cfg dosyası, açmak istediğin sistemdeki çekirdek ayarlarına göre yapılandırılmış olmalı. Grub2 kurulumu ve düzenleme ile ilgili örnekleri takip edebilirsin. Şayet takıldığın yer olursa, karşına gelen grub menüsüne ait grub.cfg dosyasını, açılmayan sistemin boot klasörünün altındaki dosya listesini ve alttaki diğer çıktıları buraya aktar. Ayrıca işlemlere başlamadan önce açmaya çalıştığında verdiği hatanın alabiliyorsan tam metnini alıp iletine iliştir:

ls /açılmayan.sistemin.bağlantı.noktası/boot
sudo fdisk -l
sudo blkid
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

umityakup

İlginize ve hızlı yanıtınıza  çok teşekkür ederim..2 gündür internete giremediğim için göremememiştim..Bakalım sizin önerililerinizi uygulayabilecekmiyim.Henüz Linux'da çok yeniyim çünkü..Ancak böylesine ilgili ve destek veren bir topluluğun üyesi olduğum için  bir çok şeyi kısa sürede öğrenebileceğimi düşünüyorum. Bir kez daha teşekkürler....

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Haziran 2010 - 00:31:30

Bu kadar kolay olamazdı..Sadece update grub2 komutu ile direkt olarak tanıdı diğer sistemi..Şimdi hem Ubuntu hem de Mint'i kullanabiliyorum.Çok teşekkürler..

divahome

arkadaşlar merhaba ben yedek almaya çalıştıktan sonra eskiden olduğu gibi baya bir işlem yaptı home klosörün altındaki temastersys klasörünün içinde yalnız iso yani dvd ye yazacak herhangi bir şey bulamadım. klasörün boyutuda 5 gb ne yapmalıyım

eribol

O iso dosyasını "Kalıbı yazdır" diyerek dvd'ye yazdırmalısınız.

divahome

stratovarius

uçbirimden ;

nautilus /home

Yani home klasörünü aç, burada remastersys adlı bir klasör olması lazım onun içinde iso dosyan.

divahome

işte orda yok iso dosya  onu soruyorum yedekleme almama rağmen çıkmıyor