[Nasıl] Remastersys ile sistem yedeği almak

Başlatan Tutunamayan, 20 Nisan 2009 - 16:36:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erkuserdem

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 04 Ağustos 2009 - 20:27:06
Alıntı yapılan: erkuserdem - 04 Ağustos 2009 - 20:20:06
Her şeyi sorunsuz bir şekilde yaptım. .ISO kalıbı oluşturdum ve DVD'ye image olarak yaktım. Fakat  bilgisayara takıp cd ile başladığımda

Disk error 80, 4200 , 9F  tarzında hata iletisiyle karşılaştım.

Google'da biraz araştırdım ama işe yarar bi çözüm bulamadım. Kimileri CD'yi sil tekrar dene bile yazmışlar :)

Sizin fikriniz var mı arkadaşlar?

"CD'yi sil" tavsiyesine benzer olarak iso'yu daha düşük bir hızda -2x gibi- başka bir DVD'ye yazdırıp deneyin.

Bütün boş DVD'leri tükettim, en kısa zamanda deneyip sonucu buraya da yazacağım, teşekkürler

setare

Remastersys ile aldığım yedeği geri yüklemek istedim ama

[Errno 2] No Such file or directory

şeklinde hata verip yüklenmiyor

ubuntumey

Çok teşekkür ederim
eline sağlık

bir MCSE olarak  ::)
i love Ubuntu  8)

superjax

remastersys grup2 ekranını düzeltme işi yapabiliyor mu?öyle okuduğumu hatırlıyorum

xwes

Alıntı yapılan: superjax - 19 Kasım 2009 - 22:25:15
remastersys grup2 ekranını düzeltme işi yapabiliyor mu?öyle okuduğumu hatırlıyorum
ilk defa duydum.

superjax

arkadaşıma ubuntu 9.10 yüklerken remastersys kurdum ve artık hangi depoyu eklediysem remastersys nin altında grup ekranı düzeltme yazıyordu sonra tekrar aradım bulamadım

161620

aynen süper olmuş bende yalnız 9.10 vardı 9.04 ün kini bi deneyeyim dedim oldu valla :))

ırmak

5. adıma gelip evde hiç DVD kalmadığını fark etmek..
Cümleyi bitirmek bile istemedim :)

tanerim

Ubuntu 9.10 da kuramayanlar
kaynak adresini

# Remastersys
deb http://www.geekconnection.org/remastersys/repository karmic/

olarak değiştirsin....

kalender

arkadaşlar remastersys ile yedek almak istiyorsanız ubuntuda halihazırda kurulu olan grub sürümü sonradan sorun çıkmaması açısından önemli şöyleki: eğer ubuntu 9.10 kullanıyorsanız ve kurulumdan sonra grub 2 yi kaldırıp grub kurduysanız remastersys ile yedek alırsanız yeniden yüklemede sorunla karşılaşırsınız(ki karşılaştım :)) yüzde 94 de takılıyor alt tarafta grub2 kuruluyor yazıyor ama hata verip kuramıyor kurulumun son aşamasında gelişmiş seçeneğinden grub u kurma seçeneğini pasif yapınca sorunsuz kuruldu ama bu seferde live cd ile açıp yeniden grub2 kurulumunu denedim ondada sorun verdi :( çok uğraşmadım yeniden sistem kurdum

yani remastersys kullandığınız ubuntu sürümü hangi sürüm ise o sürüm ile gelen grub kurulmunu kurmaya çalışıyor eğer siz yedeği almadan önce grub sürümünü değiştirirseniz sorunla karşılaşırsınız
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

redrighthand

Merhaba arkadaşlar, aklıma bir şey takıldı. Bir bilgisayardan alınan yedeği başka bir bir bilgisayara kurduğumuzda Swap (takas) alanı olarak gösterdiğimiz alan otomatik olarak oluşturuluyor mu yoksa biz bunu elle mi yapmalıyız?

xwes

Alıntı yapılan: redrighthand - 02 Şubat 2010 - 17:15:59
Merhaba arkadaşlar, aklıma bir şey takıldı. Bir bilgisayardan alınan yedeği başka bir bir bilgisayara kurduğumuzda Swap (takas) alanı olarak gösterdiğimiz alan otomatik olarak oluşturuluyor mu yoksa biz bunu elle mi yapmalıyız?
takas alani oluşmaz, tum disk işlemlerini siz yaparsiniz kurulumda. Aynen normal ubuntu kurulumu gibidir. Aslinda bu şekilde kendi işletim sisteminiz yapmiş oluyorsunuz, boyle duşunebilirsiniz.

redrighthand

Yanıt için teşekkürler xwes. Remastersys ve yaptığı şey kafamda iyice belirginleşti.

osmancık

Arkadaşlar sistem yedeği alıp aldığım yedekle sistemi başlattığımda giriş yapamıyorum. Giriş yerinde kullanıcı adım yazıyor. Şifremi yazıyorum ancak giriş yapmıyor. Kullanıcı izinleriyle ilgili bi problem mi var? Yardımcı olabilecek var mı?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

xwes

Klavye düzenine dikkat edin. Şifrenizde "i" geçiyorsa mesela "ı" tuşuna basarak denediniz mi?

osmancık

evet dikkat ettim şifremi kullanıcı adı kısmına yazdım görebilmek için. doğru yazdı.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Kurtarma kipinde açarak kullanıcı parolanı değiştirmeyi dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cemale

evet bende kurdum.1.2 gb bir iso oluştu.
güzel bir program böylece sistemi istediğimiz gibi yedeklemiş...
istediğimiz gibi kullanabilme ve taşıyabilme özgürlüğümüz oluyor.. :P :P
yanlız benim iki sorum olacak;
8 gb sandisk usb ye kurdum. hdd ayarladıktan sonra usb den açtım sistem yavaş çalışıyor..
birde bunu usb ye ubuntudan bot edebilme imkanı yokmu,ben windows tan yapmak zorunda kaldım.
ubuntudaki usb başlangıç diski oluştur çalışmıyo,tüm ayarları yapıyorum ve oluştur deyince program kapanıyor.
Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

osmancık

Alıntı yapılan: heartsmagic - 19 Şubat 2010 - 15:23:19
Kurtarma kipinde açarak kullanıcı parolanı değiştirmeyi dene.
Live cd'yi kurtarma kipinde nasıl açacağım?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

Sen Remastersys ile aldığın yedeği kurmadın mı?

osmancık

Kuramadım. Kurmaya çalıştığımda yetkilendirme hatası alıyorum.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

heartsmagic

@osmancık, hani Remastersys kullanmışlığım yok ama kendisi kurulum yapıyor bildiğim kadarıyla. Normal bir Çalışan CD gibi. Bu durumda kullanıcı sorması bana garip geldi. Kullanan arkadaşlar bir yorum yapsınlar. Peki hiç sistemi açmadan doğrudan kuruluma geçemiyor musun?

cemale

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Mart 2010 - 03:01:17
@osmancık, hani Remastersys kullanmışlığım yok ama kendisi kurulum yapıyor bildiğim kadarıyla. Normal bir Çalışan CD gibi. Bu durumda kullanıcı sorması bana garip geldi. Kullanan arkadaşlar bir yorum yapsınlar. Peki hiç sistemi açmadan doğrudan kuruluma geçemiyor musun?

evet live cd gibi.kurulum ekranı geliyor.sen istersen kuruluma geçiyorsun.
istersen ilk seçenek te o var,kuruluma geçmeden direk sistem açılıyor.şifreni girip masa üstüne ulaşıp sistemi kullanabiliyorsun.
ben bu şekilde 3 -4 defa kurdum ve şu anda usb de yedeğim var.
ve sorun olunca,yada birine ubuntuyu kurarken ordan kuruyorum.yada dışarıda usb yi takıp öyle ubuntu tanıtımı yapıyorum..biraz yavaş çalışıyor ama işe yarıyor..
ben senin sorunun ne tam olarak  anlamadım.şifre format atarken istemiyor.kullanırken istiyor o da bende de hata verdi,fakat klavye ve büyük küçük harf olayını düzeltince hata ortadan kalktı.

silvester

Emeği geçenlere çok teşekkür ederim.
Çok faydalı bir program.
Ubuntu 9.10 da yedek aldım, yaklaşık 10 dk ve sorunsuz olarak.
Tabi ki bilgisayarımda herhangi bir çökme olmadığı için cd yi deneme imkanım olmadı:)
Aklıma takılan  şey şu ki;
/home/remastersys/remastersys klasörü altında ki sadece custombackup.iso dosyasını cd ye yazdıracağız değil mi?
ve bu cd yi başka bilgisayarda kursam (donanımı farklı olduğu için) bir sorun olur mu?
Şimdiden teşekkür ederim, iyi ki varsınız

cemale

Alıntı YapAklıma takılan  şey şu ki;
/home/remastersys/remastersys klasörü altında ki sadece custombackup.iso dosyasını cd ye yazdıracağız değil mi?
ve bu cd yi başka bilgisayarda kursam (donanımı farklı olduğu için) bir sorun olur mu?
Şimdiden teşekkür ederim, iyi ki varsınız

evet o iso dosyasını cd-dvd yada usb ye yazabilirsin.
donanım farkı derken ekran kartı farklı ise sorun olabilir...oda donanım sürücüleri ile sürücüleri tekrar yükler gibi yüklüyor ve sorun kalmıyor.. ;) en azından benim kurduğum dört bilgisayarda  de böyle oldu.