Kaynak koddan uygulama derleyemiyorum.

Başlatan platonix, 28 Nisan 2008 - 21:54:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platonix

Son zamanlarda ne zaman bir paket yüklemek istesem ya bash: ./configure komutunda ya da make de takılıyor, hata veriyor.

Son hata bu;
./configure: No such file or directory

bu (VMware-workstation-6.0.3-80004.i386.tar.gz) programi yüklemeye çalışıyorum.

İzlemem gereken yol;

tar xvzf VMware-workstation-6.0.3-80004.i386.tar.gz
./configure
make
make install
checkinstal

ama ./configure de takiliyor.

Ben mi yanlış yapıyorum?

PoRsChE

Konsoldan program kurma olayına biraz daha çalışmanı öneriyorum kardeş.. Ayrıca tar komutundan sonra paketi nereye çıkardınsa o dizine git ve configure..make..make install vs vs komutlarını o dizinde iken kullan..Yani örneğin tar komutundan sonra paketi masa üstüne açtıyasan.. cd /home/kullanici adindaki dizinin/Desktop/Paketin(klasörün adı).. şeklinde yazıp..sonrada configure..make..make install vs vs komutlarını uygulayacaksın.. (Birde tar komutundan sonra çıkan klasör içinde ReadMe dosyası var onuda oku..Çünkü bazan yükleme prosedürü configure/make/make install şeklinde olmuyor..Yani komutlar değişebiliyor..) Sonra eğer yine başarısız olursan buraya ekran çıktısı yazarsın.. Ustalarımızda yardımcı olur.. o) kolay gelsin..

Linux forever.. cause else is LAME forever.. :o)~

ufuk_k

tar xvzf VMware-workstation-6.0.3-80004.i386.tar.gz
cd VMware-workstation-6.0.3-80004.i386
./configure

Yani ./configure komutunu vermeden önce tar ile açtıgınız klasörün içine düşmeniz gerekiyor.

heartsmagic

Ayrıca checkinstall kullanacaksan make install'a gerek yok.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

platonix

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2008 - 01:14:07
Ayrıca checkinstall kullanacaksan make install'a gerek yok.

bu seferde configre de cakildim durum bu

cmd@cmd:~$ cd VMware-workstation-6.0.3-80004.i386
bash: cd: VMware-workstation-6.0.3-80004.i386: No such file or directory
cmd@cmd:~$ cd /home/cmd/vmware-distrib
cmd@cmd:~/vmware-distrib$ ./configure
bash: ./configure: No such file or directory
cmd@cmd:~/vmware-distrib$

atomkarinca

Düzeltiyorum :
Cünki vmware-distrib dizininde Configure dosyası yok. vmware kaynak koddan kurulmuyor tahmin etmeliydik aslında. Hatanız açtığınız dizindeki install yada readme (herneyse) dosyalarını okumamak.Bu dosyalarda kurulum yöntemleri anlatılır.Şöyle kuruluyor.

kod:

sudo ./vmware-install.pl

Fakat durum biraz karışık galiba internette vmware nin kernel 2.6.24 için patchlanmasından bahsediliyor. Dilerseniz şuraya bakabilirsiniz.

http://igordevlog.blogspot.com/2008/03/vmware-603-in-ubuntu-hardy-804-kernel.html

platonix

Alıntı yapılan: tanzer - 29 Nisan 2008 - 17:18:20
Düzeltiyorum :

Yanlış var hocam. Arkadaşın dediği gibi yaptım.

tar xvzf VMware-workstation-6.0.3-80004.i386.tar.gz ----> paket aciliyor
cmd@cmd:~$ cd /home/cmd/vmware-distrib -----> cd komutu ile dosyaya dustum
cmd@cmd:~/vmware-distrib$ ----> durum bu ve configre
cmd@cmd:~/vmware-distrib$ ./configure
bash: ./configure: No such file or directory
cmd@cmd:~/vmware-distrib$

Sonuç bu; bunun neresi yanlış?

ufuk_k

Neresi mi yanlış? Her klasöre ./configure komutu verince olmuyor demek ki. Kslaörün içini bir açın bakalım. İçinde configure dosyası var mı ? Nasıl install edileceğine dair bir bilgi var mı? Readme dosyasını okudunuz mu?

platonix

Alıntı yapılan: ufuk_k - 29 Nisan 2008 - 20:24:24
Neresi mi yanlış? Her klasöre ./configure komutu verince olmuyor demek ki. Kslaörün içini bir açın bakalım. İçinde configure dosyası var mı ? Nasıl install edileceğine dair bir bilgi var mı? Readme dosyasını okudunuz mu?
iceride config.pl var ama cok uzun ya hemde bisey anlayamadim ne dediginden codlar var ve ingilizce hersey

ufuk_k

sudo vmware-install.pl komutunu dizin içinde vermeyi dener misiniz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: tanzer - 29 Nisan 2008 - 17:18:20
Düzeltiyorum :
Cünki vmware-distrib dizininde Configure dosyası yok. vmware kaynak koddan kurulmuyor tahmin etmeliydik aslında. Hatanız açtığınız dizindeki install yada readme (herneyse) dosyalarını okumamak.Bu dosyalarda kurulum yöntemleri anlatılır.Şöyle kuruluyor.

kod:

sudo ./vmware-install.pl

Fakat durum biraz karışık galiba internette vmware nin kernel 2.6.24 için patchlanmasından bahsediliyor. Dilerseniz şuraya bakabilirsiniz.

http://igordevlog.blogspot.com/2008/03/vmware-603-in-ubuntu-hardy-804-kernel.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.