[Çözüldü]Datron Notebook PL320D8WHDW (ICH8 Family) HD Audio ses sorunu

Başlatan kalender, 26 Aralık 2009 - 19:39:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalender

merhaba arkadaşlar linkteki başlıkta belirtmiş olduğum laptopu aldım ubuntu  kurdum sorun yok gibi çok şükür fakat şöyle bir durum var mikrofon ve hoparlör girişine jaklar takılı olarak laptopu açarsam dahili hoparlörden 10-15 saniye aralıklarla pıt pıt diye ses geliyor (hoparlör patlak gibi) jakları çıkarınca ses kesiliyor tekrar taksamda sistem açık olduğu sürece gelmiyor yada jaklar takılı olmadan sistemi açarsam yine pıt pıt sesi gelmiyor ikinci sormak istediğim laptoplarda açılıştaki açılış sesini nasıl devredışı bırakabiliriz bu konuda bir bilgisi olan varmı son olarak lspci çıktısına göre wireless kartım tanınmışmı acaba deneme imkanı bulamadım listede de göremedim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,14697.0.html

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile PM965/GM965/GL960 Memory Controller Hub (rev 03)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller (rev 03)
00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)
00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)
00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) HD Audio Controller (rev 03)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev f3)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801HEM (ICH8M) LPC Interface Controller (rev 03)
00:1f.1 IDE interface: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) IDE Controller (rev 03)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 82801HBM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA AHCI Controller (rev 03)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801H (ICH8 Family) SMBus Controller (rev 03)
03:00.0 Ethernet controller: Marvell Technology Group Ltd. 88E8039 PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 14)
Dal Rüzgara Küskün Değildir Ama Kırılmıştır Bir Kere!

okan_ubuntu

Ses sadece laptopun hoparlöründen geliyor değil mi?Yanlış mı anlamışım?

zeitgeist

Alıntı yapılan: kalender - 26 Aralık 2009 - 19:39:49
merhaba arkadaşlar linkteki başlıkta belirtmiş olduğum laptopu aldım ubuntu  kurdum sorun yok gibi çok şükür fakat şöyle bir durum var mikrofon ve hoparlör girişine jaklar takılı olarak laptopu açarsam dahili hoparlörden 10-15 saniye aralıklarla pıt pıt diye ses geliyor (hoparlör patlak gibi) jakları çıkarınca ses kesiliyor tekrar taksamda sistem açık olduğu sürece gelmiyor yada jaklar takılı olmadan sistemi açarsam yine pıt pıt sesi gelmiyor ikinci sormak istediğim laptoplarda açılıştaki açılış sesini nasıl devredışı bırakabiliriz bu konuda bir bilgisi olan varmı son olarak lspci çıktısına göre wireless kartım tanınmışmı acaba deneme imkanı bulamadım listede de göremedim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim teşekkürler

Hopöerlerden çıkan seslerle ilgili yakın zamanda açılan bir başlıkta çözüm sunulmuştu. Şu an bulamadım başlığı. Hatırladığım kadarıyla alsa-base.conf dosyasında yapacağın ufak bir değişiklikle meselenin üstesinden geliniyordu. Ayrıca alsa derlemesi başlığına göz atman da faydalı olabilir. lspci çıktısında kartının olması çalıştığı anlamına gelmeyebilir;

iwconfig

çıktısı daha net bir bilgi verecektir.

Açılışta çıkan sesi kapatmak için Sistem>Ses ayarlarından yapılabilir sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam ön tanımlı Ubuntu seslerinde "ses yok" seçenğinin aktifleştirilmesi gerekiyordu.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

kalender

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 26 Aralık 2009 - 21:00:15
Ses sadece laptopun hoparlöründen geliyor değil mi?Yanlış mı anlamışım?

evet doğru laptop açıldıktan sonra dahili hoparlörlerden pıt pıt diye ses geliyor eğer kulaklık jakı takılıysa

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cts 26 Ara 2009 21:57:24 GMT-2

iwconfig çıktısı aşağıdaki gibi

iwconfig
lo        no wireless extensions.

eth0      no wireless extensions.

wmaster0  no wireless extensions.

wlan0     IEEE 802.11bg  ESSID:""  
         Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: Not-Associated  
         Tx-Power=20 dBm  
         Retry  long limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
         Power Management:off
         Link Quality:0  Signal level:0  Noise level:0
         Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
         Tx excessive retries:0  Invalid misc:0   Missed beacon:0

@zeitgeist teşekkürler açılış sesi dediğiniz gibi sistem-ses ayarlarında ses etkieri-ses teması >ses yok seçilerek kayboldu

okan_ubuntu

Aynı sorun bende de vardı dün hallettim.
cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec  ses kartının markasını bul.

benimki realtek alc633.Realtek yazmadan aratacaksın.Sadece alc633 kısmı önemli.
bu siteden kendi modülünü bul:     http://paste.ubuntu.com/238572/ (Ctrl+f yardımcı olur firefox ve diğerlerinde)

şöyle bir çıktı olmalı o sitede aratırsan:
ALC662/663
  3stack-dig              3-stack (2-channel) with SPDIF
  3stack-6ch      3-stack (6-channel)
  3stack-6ch-dig        3-stack (6-channel) with SPDIF
  6stack-dig              6-stack with SPDIF
  lenovo-101e      Lenovo laptop
  eeepc-p701      ASUS Eeepc P701
  eeepc-ep20      ASUS Eeepc EP20
  ecs              ECS/Foxconn mobo
  m51va      ASUS M51VA
  g71v      ASUS G71V
  h13               ASUS H13
  g50v        ASUS G50V
  asus-mode1       ASUS
  asus-mode2       ASUS
  asus-mode3       ASUS
  asus-mode4       ASUS
  asus-mode5       ASUS
  asus-mode6      ASUS
  auto auto-config reading BIOS (default)

Sonra şu komutu verip sol sütundakilerin hepsini deneyeceksin.
sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf  alsa-base.conf dosyanı düzenleyeceksin yani.
Açılan dosyanın sonuna şu satırları yaz:

options snd-hda-intel model=

Eşittirden sonra sol sütundakilerin hepsini dene.Dene derken sol sütundakilerin birini yaz eşittirden sonra kaydet çık.Yeniden başlat.Hoparlörlerden ses geliyor mu diye bak.

options snd-hda-intel model=m51va  Benimki buydu.

Not yapılanların hepsi benim ses kartıma göre.Yeniden başlatmayı unutma.Kolay gelsin...

kalender

üzgünüm ses kartı biraz farklı o sitede de bulamadım

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
Codec: Conexant CX20549 (Venice)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cts 26 Ara 2009 23:28:46 GMT-2

arkadaşlar ses düzeldi teşekkürler

options snd-hda-intel power_save=0 power_save_controller=N

power_save i o(sıfır)(önceki değer=10) yapınca düzeldi sanki daha önce böyle bir konu geçmiş gibiydi

aynı satırı arattırdım buradaki konu çıktı yalnız wireless ın çalışıp çalışmadığından hala emin değilim mesela çevrede bir çok kablosuz yayın var ama hiç* bir şey bulmuyor ethernet kablosunu çıkardım gene tık yok

edit:kusura bakmayın biliyorum konu konunun dışına çıktı isterseniz kilitleyin yarın wireless ile ilgili yeni bir başlık açarım teşekkürler

zeitgeist

Önemli değil @kalender, sanırım forumda uymaya çalıştığımız düzeni fark ettin  ;) iwconfig çıktısında bağlantı gözükmüyor, sen ne iyisi uygun konu altında yeni bir başlık aç. Bu arada eğer burada belirttiğin diğer iki problem çözülmüşse ilk mesajını düzenleyerek [Çözüldü] ibaresi ekleyebilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles