[Çözüldü] Freedos yüklü bilgisayara Ubuntu kurulumu

Başlatan kanzakande, 20 Nisan 2009 - 08:20:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kanzakande

Merhaba,
Freedos yüklü MSI'a CD ile Ubuntu yüklemeye çalışıyorum. CD'yi görüyor, dili seçiyorum, Ubuntuyu Kur'a tıklıyorum. Sonra CD duruyor ve ekran siyahlaşıyor. 8.04 ve 8.10 CD leriyle ayrı ayrı denedim. Bir fikri, önerisi olan var mı? Teşekkür ederim.

bytan

Kuruluma başlarken, varsa bağlı olan usb aygıtlarınızı çıkartın. CD'nin ilk menüsü geldiğinde F5 veya F6'ya basarak ile ulaşacağınız kısımda kernel parametrelerinden quiet splash seçeneğini silin ve kurulumun takılan adımını yakalamaya çalışın. Ctrl+Alt+F1 ile de geçiş yapıp okumanız gerekebilir. Parametrelere aşağıdakileri de ekleyerek bir deneme yapabilirsiniz:

noacpi nolapic acpi=off
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kanzakande

Çok teşekkür ederim, dediklerini yapmaya çalıştım ve sorun çözüldü.

kanzakande

Yüklemeyi,
Kuruluma başlarken, varsa bağlı olan usb aygıtlarınızı çıkartın. CD'nin ilk menüsü geldiğinde F5 veya F6'ya basarak ile ulaşacağınız kısımda kernel parametrelerinden quiet splash seçeneğini silin ve kurulumun takılan adımını yakalamaya çalışın. Ctrl+Alt+F1 ile de geçiş yapıp okumanız gerekebilir. Parametrelere aşağıdakileri de ekleyerek bir deneme yapabilirsiniz:

Kod:
noacpi nolapic acpi=off

şeklinde yüklemeyi yaptım. Ubuntu kuruldu, fakat cd'yi çıkarınca tekrar ekran kararıyor. Ne yapmalıyım? Teşekkür Ederim.

heartsmagic

Konuyu açtım ve birleştirdim. Yapacağın şu. Ubuntu Çalışan CD ile sistemi aç ve Ubuntu'nun kurulu olduğu bölümdeki /boot/grub/menu.lst dosyanı aç. Şöyle bir yolda olacaktır: /media/sda1/boot/grub/menu.lst

sda1 değişebilir senin bölüm yapına göre. Bu dosyayı root yetkileriyle açıp kullandığın kernel satırının sonuna açılışta eklediklerini ekle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kanzakande

Cevap için teşekkürler. Ama anlayamadım, dosyayı mı ekleyeceğim, dosyaya mı ekleyeceğim?

ihtiyar said

Alıntı yapılan: kanzakande - 20 Nisan 2009 - 23:37:17
Cevap için teşekkürler. Ama anlayamadım, dosyayı mı ekleyeceğim, dosyaya mı ekleyeceğim?

Dosyaya. ;)

kanzakande

bytan

Alternatif olarak karşına grub ekranı geldiğinde, ubuntu satırının üzerindeyken e harfine bas ve kernel parametresinin sonuna yine o satırları eklemeyi dene. Ekleme işi bitince b harfi ile boot edebilirsin. Makina açıldığında ise, menu.lst içine o parametreleri ilave edebilirsin yine.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kanzakande

Live cd ile sistemi açtım,
F6 da noacpi nolapic acpi=off seçeneklerini işaretledim ve esc ile çıktım
Çalışan CD ile başlattım
terminalde sudo su komutunu verdim
nautilus komutunu verdim
kernel ....generic satırı sonuna "noacpi nolapic acpi=off" kodlarını ekledim
kaydettim ve çıktım
Şimdi çalışıyor.

Teşekkür ederim

heartsmagic

Rica ederiz. Problem hallolduğuna göre konuyu kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.