Arch Linux Kurulum Sonrası

Başlatan osmancan, 16 Nisan 2009 - 19:06:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancan

İyi akşamlar

biraz önce arch linux kurdum.kurulumdan sonra yeniden başlattım grubta arch ı seçip devam ettim.root ve şifremle giriş yaptım konsola.pacman -Syu komutunu verince veritabanı senkorinazyon başarısız uyarısı alıyorum ethernetle ilgili bir sorun sanırım yada ip yapılandırılmasında mı?sorun  var nasıl düzeltebilirim acaba?
Ubuntu User number is # 33126
Linux user number is #529943

Gimp Uzmanı

Arch ilk defa kurulduğunda zordur. rc.conf dosyasındaki eth0 satırını aşağıdaki gibi değiştirip reboot atın

eth0="dhcp"
INTERFACES=(eth0)

Kurulum belgelerini eksiksiz okuyun. Bir sefer kurduktan sonra gerisi kolay.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

hasansahin

Alıntı yapılan: osmancan - 16 Nisan 2009 - 19:06:04
İyi akşamlar

biraz önce arch linux kurdum.kurulumdan sonra yeniden başlattım grubta arch ı seçip devam ettim.root ve şifremle giriş yaptım konsola.pacman -Syu komutunu verince veritabanı senkorinazyon başarısız uyarısı alıyorum ethernetle ilgili bir sorun sanırım * ya da ip yapılandırılmasında mı?sorun  var nasıl düzeltebilirim acaba?
ping atabiliyormusun bak bakalım
ping google.com
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

osmancan

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 16 Nisan 2009 - 22:03:16
Arch ilk defa kurulduğunda zordur. rc.conf dosyasındaki eth0 satırını aşağıdaki gibi değiştirip reboot atın

eth0="dhcp"
INTERFACES=(eth0)

Kurulum belgelerini eksiksiz okuyun. Bir sefer kurduktan sonra gerisi kolay.

eth0 satırını kurulum belgesinde olduğu gibi yaptım diye hatırlıyorum ama yine bir kontrol edeyim.

osmancan

Alıntı yapılan: keiser_soze - 16 Nisan 2009 - 22:07:17
Burada söylenenleri yaptınız mı?

archlinux türkiyedeki kurulum rehberini harfiyen yaptım.yalnız takıldığım bir nokta vardı.
"mkinitcpio.conf
mkinitcpio.conf dosyasında dikkat etmeniz gereken tek husus, HOOKS satırında, keymap girdisinin yer alıp almadığını kontrol etmek olacaktır. Eğer HOOKS satırında keymap girdisi yok ise ekleyin, ekli ise dosyayı kapatıp yapılandırmaya devam edin."
burada hooks dizini ve keymap bunu ekleyemedim.

osmancan

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 17 Nisan 2009 - 08:43:28
Alıntı yapılan: osmancan - 16 Nisan 2009 - 19:06:04
İyi akşamlar

biraz önce arch linux kurdum.kurulumdan sonra yeniden başlattım grubta arch ı seçip devam ettim.root ve şifremle giriş yaptım konsola.pacman -Syu komutunu verince veritabanı senkorinazyon başarısız uyarısı alıyorum ethernetle ilgili bir sorun sanırım * ya da ip yapılandırılmasında mı?sorun  var nasıl düzeltebilirim acaba?
ping atabiliyormusun bak bakalım
ping google.com

deneyeceğim hemen.

Gimp Uzmanı

rc.conf dosyasını düzenledin mi?

osmancan

Alıntı yapılan: Gimp Uzmanı - 17 Nisan 2009 - 09:51:02
rc.conf dosyasını düzenledin mi?

kurulum esnasında düzenlemeye çalışmıştım,ama bir yerde hata yaptım sanırım yeniden kurmaya çalışayım bakalım.

graindor

Kurulumun kaynağı CD-Rom olarakmı FTTP olarak mı gösterdiniz?CD-rom olarak gösterdiyseniz ilk pacman Syu komutunda kurduğu paketlerin çoğunu güncelleyecektir.Aynı paketleri tekrar kuracağınıza bence FTTP olarak kurun.Hem böylelikle ağ yapılandırmasını otomatik yapıyor.Once soruyor ağ ayarları otomatik yapılsın mı diye.Evet diyoruz.Kurulım sonlarında bu ağ ayarlarını saklamak istiyormusunuz diye soruor.Evet diyince bunu rc.conf a işliyor.

osmancan

Alıntı yapılan: graindor - 17 Nisan 2009 - 10:51:24
Kurulumun kaynağı CD-Rom olarakmı FTTP olarak mı gösterdiniz?CD-rom olarak gösterdiyseniz ilk pacman Syu komutunda kurduğu paketlerin çoğunu güncelleyecektir.Aynı paketleri tekrar kuracağınıza bence FTTP olarak kurun.Hem böylelikle ağ yapılandırmasını otomatik yapıyor.Once soruyor ağ ayarları otomatik yapılsın mı diye.Evet diyoruz.Kurulım sonlarında bu ağ ayarlarını saklamak istiyormusunuz diye soruor.Evet diyince bunu rc.conf a işliyor.

kurulum rehberinde cd rom seçin dendiği için ben cd rom seçmiştim ama birde sizin dediğiniz gibi ftp yapayım.bugün ilk fırsatta tekrar kurmaya deneyeceğim.bi de arch grub kurulumunda sadece kendini ve xp yi görüyor.kurulum bittikten sonra grubu açıldığı zamanda ise sadece grubta kendi var.

graindor

kaizer zonun verdiği link de önemli verdiğiniz makina adını /etc/hosts dosyasına da yazılmalı.
/etc/mkinitcpio.conf dosyasının en son satırında yoksa keymap yazılıyor.Wiki öyle diyor. :)
benimki şöyle.
HOOKS="base udev autodetect pata scsi sata filesystems keymap"

osmancan

Alıntı yapılan: graindor - 17 Nisan 2009 - 10:59:11
kaizer zonun verdiği link de önemli verdiğiniz makina adını /etc/hosts dosyasına da yazılmalı.
/etc/mkinitcpio.conf dosyasının en son satırında yoksa keymap yazılıyor.Wiki öyle diyor. :)
benimki şöyle.

ubuntudan girip baktım benim kide öyle.

graindor

Alıntı yapılan: osmancan - 17 Nisan 2009 - 10:53:51
Alıntı yapılan: graindor - 17 Nisan 2009 - 10:51:24

kurulum rehberinde cd rom seçin dendiği için ben cd rom seçmiştim ama birde sizin dediğiniz gibi ftp yapayım.bugün ilk fırsatta tekrar kurmaya deneyeceğim.bi de arch grub kurulumunda sadece kendini ve xp yi görüyor.kurulum bittikten sonra grubu açıldığı zamanda ise sadece grubta kendi var.
menu list dosyasının sonlarında windows ile ile iligili satırların başındaki # işaretlerini kaldırın.
şöyle olacak.
# (2) Windows
title Windows
rootnoverify (hd0,0)
makeactive
chainloader +1

osmancan

şuan diğer pc de kuruluma başladım dediğiniz gibi ftp den kurulumu seçtim.

graindor

aslında r.conf dosyasında eth girdileri yapılabilseydi gerek yoktu.
neyze fazladan zarar gelmez el alışkanlığı kazanılmış olur. :)

osmancan

rc.conf dosyasında internet ayarını ftp den kurarak halletik madem.diğer dosyalarda yapacağım ayar var mı?sadece hooks satırında keymap yeterli mi?

graindor

http://wiki.archlinux.org/index.php/Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7_Rehberi_(T%C3%BCrk%C3%A7e)#.2Fetc.2Frc.conf
burada var.
http://wiki.archlinux.org/index.php/Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7_Rehberi_(T%C3%BCrk%C3%A7e)#.2Fetc.2Flocale.gen
birde burada var.
rc.conf ta veridğiniz HOSTNAME adını /etc/hosts da gireceksiniz
windows ile ilgili önceki mesajda belirttim.
kurulum aşamalarında zaten buralara getiriyor sizi.Wikide anlatılıyor.

osmancan

Alıntı yapılan: graindor - 17 Nisan 2009 - 11:55:28
http://wiki.archlinux.org/index.php/Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7_Rehberi_(T%C3%BCrk%C3%A7e)#.2Fetc.2Frc.conf
burada var.
http://wiki.archlinux.org/index.php/Ba%C5%9Flang%C4%B1%C3%A7_Rehberi_(T%C3%BCrk%C3%A7e)#.2Fetc.2Flocale.gen
birde burada var.
rc.conf ta veridğiniz HOSTNAME adını /etc/hosts da gireceksiniz
windows ile ilgili önceki mesajda belirttim.
kurulum aşamalarında zaten buralara getiriyor sizi.Wikide anlatılıyor.

hostname girmek zorundamıyız?

osmancan

arch linuxu kurdum.
pacman -Syu yaptım.
pacman -Sy xorg  yaptım.
masaüstüne nasıl geçerim nasıl kurmam gerekiyor.

osmancan

Xorg -configure yapılandırmasını yaparken

x -config /root/xorg.cong.new  dediğim zaman ekran tamamen gidiyor reset atıyorum mecburen bu yapılandırmayı nasıl yaparım.

hasansahin

Alıntı yapılan: osmancan - 17 Nisan 2009 - 13:58:14
arch linuxu kurdum.
pacman -Syu yaptım.
pacman -Sy xorg  yaptım.
Hangi masaüstünü istiyorsan önce onu kurman lazım.
http://wiki.archlinux.org/index.php/Category:Masa%C3%BCst%C3%BC_Ortamlar%C4%B1_(T%C3%BCrk%C3%A7e)
Xorg ayarları için :
http://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg_(T%C3%BCrk%C3%A7e)
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

osmancan

Alıntı yapılan: HasanŞahin - 17 Nisan 2009 - 16:10:28
Alıntı yapılan: osmancan - 17 Nisan 2009 - 13:58:14
arch linuxu kurdum.
pacman -Syu yaptım.
pacman -Sy xorg  yaptım.
Hangi masaüstünü istiyorsan önce onu kurman lazım.
http://wiki.archlinux.org/index.php/Category:Masa%C3%BCst%C3%BC_Ortamlar%C4%B1_(T%C3%BCrk%C3%A7e)
Xorg ayarları için :
http://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg_(T%C3%BCrk%C3%A7e)

verdiğiniz linkler çalışmıyor galiba..
gnome masaüstünü kurdum reboot ettim ama yine görsel arayüz gelmedi..

osmancan

gdm yi kurdum rc.conf ekledim açılışta otomatik görsün diye ama bu sefer ekran simsiyah hiç görüntü yok.

ebubekirs

Xorg.conf dosyanıza göz attınız mı? Sürücü adı yazıyor mu orada? Bir de rehberde belirtilen X testini yaptınız mı?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim