[Çözüldü] Dosya Paylaşımı Sorunu

Başlatan gunesimdenkac, 28 Nisan 2008 - 17:22:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gunesimdenkac

Ubuntu 8.04 Hardy Heron kurulu iki makina arasında dosya transferini nasıl yapabiliriz?
Linux kullanmaya yeni başladığımız için detaylı anlatabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler

egitimist

İki pc arasında direkt bir bağlantı mı yapacaksın? O zaman cross kabloya ihtiyacın var. Yok hub üzeriden ya da modem üzerinden bir bağlantı yapacaksan normal bağlanmış kabloya ihtiyacın var. (Bilgisayarcıya istediğin uzunlukta yaptırabilirsin.) Kablo bağlantılarını yaptıktan sonra,eğer kurulu değilse, paket yöneticisini kullanarak samba adlı yazılımı yüklemelisin. Eğer konsoldan yükleyeceksen;
sudo apt-get install samba
yazman ve şifreni girip entere basman yeterli. Ağ bağlantılarına ulaşmak için; Places->Ağ yolunu takibedebilirsin.

Ağ konusunda deneyimim olmamakla birlikte aklıma gelenleri paylaşmak istedim. Deneyimli arkadaşlar öneriler sunacaktır. Kolay gelsin.

gunesimdenkac

Sambayı yükledim fakat tam olarak nereye kuruldu hiç bir fikrim yok.Menülerde de rastlamadım ne yazıkki.

egitimist

Samba konsoldan ayarlanan, kullanılan bir yazılım. Arayüz için bazı yardımcı yazılımlar var. Aşağıdaki linklerde samba web tabanlı arayüzü olan swat kurulumu kullanımı anlatılmış. Ben swatı çalıştıramadım. Bir bak istersen.

http://talat.uyarer.com/?p=6
http://www.linuxfocus.org/Turkce/May2002/article247.shtml

gunesimdenkac

sorunu çözdüm arkadaşım. ;D
root olmadan giriş yaptığım için ağda diğer bilgisayarı görmek için dosya paylaşım ayarlarını yapamıyormuşum.
izlediğim yolu anlatayım da belki başkasına gerekli olabilir
Paket yöneticisinden sambayı ekledikten sonra Applications sekmesi altında Diğer>Dosya paylaşımı diye bi bölüm açılıyor.
buradan ayarları yapmak için root olarak giriş yapmak gerekiyor(muş).ayarlar biraz karışık gibi görünse de işaretlenmesi gereken yerleri kestirmek zor değil.
aynı işlemleri diğer pc'de de yaptığımda paylaşılan dosyayı masaüstünde otomatik olarak görebildim.

ilgilendiğiniz için teşekkürler.

ufuk_k

Samba genelde linux-windows makinalar arasında kullanılıyor. Linux-linux için NFS bağlantısını da kullanabilirsiniz, daha da kolay oluyor.

heartsmagic

Sorun çözüldüğüne göre etiketleyip başlığı kilitliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.