Compiz çıldırdı?

Başlatan maxsimus07, 28 Nisan 2008 - 10:01:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maxsimus07

Dostlarım 8.04 LTS kullanıyorum gerçi temiz bir 8.04 LTS indirip kurmadım beta iken indirip kurdum ve ondan sonraki tüm güncellemeleri yaparak bu güne geldim.betayken sürekli çökme raporu veriyordu son kararlı sürümünün çıkacağı günlerdeki güncellemelerden sonra çökme raporuda vermiyor artık fakat compiz çalıştırdığımda yani visual efecte aldığımda ekran küçülüyor ve bir köşede oluyor ekranın diğer tarafları siyah, normal boyutundan dahada küçülüyor. lütfen yardımcı olurmusunuz format atıp yeniden yüklemem mi gerekir onuda yapmak istemiyorum çünkü bir çok ayarlama yapmıştım stabil çalışıyordu,normale aldığımda düzgün çalışıyor. compizde bu sorun  var :(

heartsmagic

O zaman sorunlu kısmı bir kesip tekrar yamamak lazım. Nefret ettiğim tavsiyeyi vereyim: Compizi sil tekrar kur. Aç paket yöneticisini arat compizi, kurulu paketleri sil, sonra tekrar kur.

Not: Hata takibi olmayınca bu problemin aynısını yaşamayınca başka tavsiye veremiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxsimus07

Tekrar kaldırdım yeniden kurdum şu şekilde oldu ne yazıkki sorun compiz çalışınca devam ediyor visual efect yok oldu görünmüyor.

heartsmagic

İlginç. Şimdi daha garip olacak ama grafik kartı sürücülerini sorunsuz kurmuş muydun?

maxsimus07

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Nisan 2008 - 16:57:40
İlginç. Şimdi daha garip olacak ama grafik kartı sürücülerini sorunsuz kurmuş muydun?

Dostum grafik kartını sorunsuz kurmuştum envy le kurmuştum grafik kartım  nvidia fx5500 256 mb dır sorun yoktu. nedendir anlamamadım gitti bu gidişle gelecek aya temiz bir indirme yapıp tekrar kuracağım.ama ben bu bir hata ise bunun düzeltilmesi iyi olur diye düşünüyorum.

demir

8.04 Hardy Heron..

H.Heron'da Envy değil EnvyNG gerekiyor..

Envy mi kurdun yoksa kısa yazmak için mi NG kısmını eklemedin...

Belki buradan kaynaklı bir sorun olabilir...
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

heartsmagic

glxinfo | grep render

ne döndürüyor?

Bir de fusion-icon paketini kurup, çalıştırıp öyle dene.

maxsimus07

Alıntı yapılan: demir - 29 Nisan 2008 - 13:38:22
8.04 Hardy Heron..

H.Heron'da Envy değil EnvyNG gerekiyor..

Envy mi kurdun yoksa kısa yazmak için mi NG kısmını eklemedin...

Belki buradan kaynaklı bir sorun olabilir...

Evet dostum kısa yazmak için NG yi yazmadım.EnvyNG yüklü

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2008 - 13:44:07
glxinfo | grep render

ne döndürüyor?

Bir de fusion-icon paketini kurup, çalıştırıp öyle dene.

bu çıktı
maxsimus@maxsimus-desktop:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce FX 5500/AGP/SSE2

Compizi ve bileşenlerini  tamamen paket yöneticisinden kaldırdım. Grafik kartı sürücülerinide kaldırdım.compizi home /kullanıcı adı dizininden de tamamen sildim  sistemi restart yaptım ve grafik kartını ve compizi tekrar yükledim. ekran düzeldi compiz çalışıyor, fakat sayfalar geç açılıyor, masa üstü aratalanı değiştir de gene visual efect yok , Ektra işaretli olmadığı halde compiz çalışıyor.ilginç durum :o

ufuk_k

xserver-xgl pakedini yüklediysen kaldır. Yazılım hızlandırması için o sanırım.

maxsimus07

Alıntı yapılan: ufuk_k - 29 Nisan 2008 - 20:18:31
xserver-xgl pakedini yüklediysen kaldır. Yazılım hızlandırması için o sanırım.

xserver-xgl pakedi Yüklü değil arkadaşım.

ufuk_k

compiz-gnome pakedini de kaldırıp tekrar yükler misiniz? Aynı grafik kartı bende de var da sorunsuz çalışıyor. ENvy de kullanmadım, sadece donanım sürücüleri kısmından kurdum ve yeniden başlattım sistemi.