[Çözüldü] kablosuz ağ listesi

Başlatan kenan, 12 Nisan 2009 - 18:26:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kenan

sorunumu daha iyi anlatacak ve yazdıklarınızı iyi uygulayacak bir arkadaşım var ,yarın onunla devam edelim derim . ben çok üzülüyorum

Sypro

3.ye söylüyorum ama panele sağ tıklayıp ağ izleyici (olması gerek) ekler misiniz? Ağ ile ilgili toplam 2-3 tane uygulama ya vardır ya yoktur zaten, bir tanesi sizin istediğiniz. Komut falan uğraşmadan, panele sağ tıklayın uygulama ekleyin, olsun bitsin.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

localhost

iwconfig ve ifconfig lsusb lspci lütfen bu ciktilari dogru ve tek tek buraya yapistirin. Sorunu cözeriz büyük ihtimal
Linux LPIC1 - MCSA

Sypro

@Kırmızı,
o kadar ileri gidecek bir durum yok, sorun panelden network izleme applet'inin kalkmış olması. Panele geri eklenecek olay çözülecek.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

localhost

@Sypro, Eger yanlis anlamadiysam @kenan NetworkManagere sag tusla tikladiginda wlan lari görmedigini söylüyor. Dogrumu kenan? Normalde wlan baglantin varmi ?
Linux LPIC1 - MCSA

localhost

Bence NetworkManager appleti var. Benim verdigim komutta eger wlan_aygitini dogru gösterdiyse görünen tüm wlanlari  göstermesi gerekiyor terminalde. Büyük ihtimal wlan aygitini dogru gösteremedi.

sudo iwlist wlan0 scan
[sudo] password for:
wlan0     Scan completed :
          Cell 01 - Address: XXXXXXXX
                    ESSID:"USR9108"

Birde hatirlatma yapayim tüm forum arkadaslarimiza. Ubuntu da 2 panel vardir 1 üstte uygulamalar>Yerler>Sistemin bulundugu panel digeride altta bulunan Pencere listesinin bulundugu Panel. Bu paneller istenilen yerlere yerlestiriliyor. Kullanicilara Panel yukarida degilmi asagida degilmi gibi sorularla sasirtmayalim. Panel istenilen yerde konumlandirildigi icin. Panel ile iligi sorularda detay soracaklarsa baslangic uygulamlarinin oldugu panel diyerek yol gösterilebilir.
Linux LPIC1 - MCSA

raspacı

Sypro bence de NM var. Panelden ekelen ağ izleyici farklı sanırım. Networkmanager oturumdan kaldırılmış sandım ilk önce. Ama monitör var diyor. Ben anlamadım sorunu.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

Sypro

@Kırmızı,
Siz şundan, ben ise bundan bahsediyorum.

Alıntı yapılan: Kirmizi - 12 Nisan 2009 - 20:40:04
Birde hatirlatma yapayim tüm forum arkadaslarimiza. Ubuntu da 2 panel vardir 1 üstte uygulamalar>Yerler>Sistemin bulundugu panel digeride altta bulunan Pencere listesinin bulundugu Panel. Bu paneller istenilen yerlere yerlestiriliyor. Kullanicilara Panel yukarida degilmi asagida degilmi gibi sorularla sasirtmayalim. Panel istenilen yerde konumlandirildigi icin. Panel ile iligi sorularda detay soracaklarsa baslangic uygulamlarinin oldugu panel diyerek yol gösterilebilir.
Yanlış anlamayın da "acemiyim" diyen birinin ilk yapacağı şeylerden biri panelin yerini değiştirmek olmayacaktır diye düşünüyorum. Alt panelde soldan sağa masaüstünü göster, açık uygulamalar kısmı ve çöp dışında bir şey yok, üstte de menüler ve sistem çekmecesi ile çıkış bölümü var. Bunda hemfikir isek benim bahsettiğim sistem penceresi içindeki Network Manager değil, panele sonradan eklenen ağ izleme uygulaması. Ekrandaki görüntüsü yukarıda. Bir şaşırtma yok yani.

localhost

Alıntı yapılan: kenan - 12 Nisan 2009 - 18:26:41
Selam. Acemiyim, bazı şeyleri öğrenmeye çalışırken alt panelde internete bağlanıp bağlanmadığını, tıkladığımda da kablosuz ağları gösteren bir simge vardı, kayboldu. Aramama rağmen bulamadım. Biraz olsun bazı şeyleri öğrendim, daha fazla kurcalayarak ubuntuyu bozmak istemiyorum. Yardım edebilirmisiniz? Teşekkür ederim.

Tamam ben anladim sizi. @kenan resimlere bakip söylesin. Ne demek istedigini. Ben benim analdigimi göstermeye calisiyorum siz kendinizinkini. Ama sizde bir celiski var. @kenan wlan aygitlarini görmedigini söylüyor. Size baglanti bilgilerini nasil edinecegini gösteriyorsunuz.
Linux LPIC1 - MCSA

raspacı

Evet ikisi farklı. Ben deneme amaçlı networkmanageri sildim başlangıçtan. Ağ izleyici panele ekleyince gelen uygulamacık farklı. Aynı yerden eklemek gerekti. Başlangıçtan. Ama Kenan'ın networkmanager var galiba monitör işareti. Nete girdiğine göre ağı da çalışıyor galiba. Sorun sadece monitör işaretinde kablosuz ağların gösterilmemesi. Kenan ubuntuda nete girebiliyor mu bunu da merak ettim.

localhost

Alıntı yapılan: levi - 12 Nisan 2009 - 18:32:06
Ubuntuda üstte değil mi panel? Kablosuz ağ anahtarına yanlışlıkla dokunup kapatmış olabilirsin öyle de gidiyor ağ listesi. Ağ anahtarın yoksa Fn tuşuna basılıyken f11 bende. Kablosuz ağ ışığın yanıyorsa sorun yoktur zaten.

Ben hatirlatmayi genel olarak ele almistim. Sizin sasirttiginizla ilgili degildi. Hatta forumda buna benzer bir kac soru soran olmustu. Son olarak @levi nin panelle ilgili sorusu üzerinede böyle bir aciklama geregi gördüm.
Linux LPIC1 - MCSA

kenan

ben şuan ubuntudan yazıyorum internete bağlıyım

raspacı

Haklısın kırmızı ama yeni kullanıcı olduğunu söylediği için sormak ihtiyacı hissettim. Panelin yerini değiştirmemiş olabilir diye. Cevap beklemeden de önerimi sundum pnelin başka bir yerde olma ihtimalini düşünerek.

kenan

ben muhtemelen o simgeyi yanlışlıkla ya sildim yada biryere gizledim

localhost

Arkadaslar ben yaziyi üzerinize alinin diye yazmadim. Böyle anlasildiysam kusura bakmayin. Ben GENEL bir aciklama mahiyetinde yazdim. Amacim yeni kullanicilarimizda kafa karisikligini önlemek icindi. @kenan sende devam et böyle internete bagli kalmaya. Biz ne soruyoruz sen ne cevap veriyorsun. Mesajlari yarim yamalakmi okuyorsun anlamadim.
Linux LPIC1 - MCSA

foma

@kenan sen en iyisi bir ekran görüntüsünü koy masaüstünün. Biz de görelim ama. Sorunu tam çözümleyemedik.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

raspacı

Evet simge var mı yok mu? Monitor simgesi yukarda var dedin sanırım. Sildiysen Başlangıç programlarından üstte nlatıldığı şekilde eklersin.

localhost

Ekran görüntüsüne gerek yok. @Sypro vermis görüntüleri. Zaten 2 secenek var. Ya wlan ile baglidir NetworkManager ikonu calisiyordur baglandigi wlan ve diger wlanlari görmüyordur. Yada @Sypro nun anlatmak istedigini yapmak istiyordur. Bunun icin Ekran görüntüsü olsa birsey farketmiyorki. Önemli olan terminal ciktilarini görmemiz gerekiyor. ben hala eminim sudo iwlist wlan_aygiti scan komutunu yanlis yazdigina. Cünkü wlan cekmezse no result gibi bir hata verir.
Linux LPIC1 - MCSA

foma

Alıntı yapılan: kenan - 12 Nisan 2009 - 18:26:41
Selam. Acemiyim, bazı şeyleri öğrenmeye çalışırken alt panelde internete bağlanıp bağlanmadığını, tıkladığımda da kablosuz ağları gösteren bir simge vardı, kayboldu. Aramama rağmen bulamadım. Biraz olsun bazı şeyleri öğrendim, daha fazla kurcalayarak ubuntuyu bozmak istemiyorum. Yardım edebilirmisiniz? Teşekkür ederim.

Alıntı yapılan: kenan - 12 Nisan 2009 - 19:42:57
üst panelde monitör simgesi var, mausun imleçini üstüne tutunca gösteriyor
Şimdi eğer üst paneldeki monitör simgesi tahmin ettigim gibi nm-applet ise alt panelden silinen nedir. Tıkladığında kablosuz ağları gösterende nm-applet'dir. O zaman sen bir şekilde alt panele nm-applet ekledin ve sonra sildin. Önerim üstteki monitör simgesi olana sağ tıkla "ağı etkinleştir" ve "kablosuzu etkinleştir" kutularını seçili hale getir.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

localhost

@foma sana katiliyorum. Senin belirttigin de olabilir.
Linux LPIC1 - MCSA

raspacı

kırmızı sanırım komuttaki wlan_aygıtı kısmını aynen yazdı. O yüzden yanlış oldu.

localhost

Bende onun icin bir kac cikti istemistim kendisinden. Hala cevap alamadik
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Alıntı yapılan: zeitgeist - 12 Nisan 2009 - 18:33:11
Panaldeki bildirim alanından mı bahsediyorsun?

Panelde fare-sağ tuş panele ekle>bildirim alanı

Ben bundan şüpheliyim. Neyi nasıl yapılacağının tarifi istenmiş, işte tarif burada. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

kenan

slm.ben yeni ubuntu kullanmaya başladım,önce şunu belirtmek istiyorum :iki gün sorunumun  çözümünü bulmak için forumda dolaştım,belkide benim acemiliğimden, sorunumu çözemedim.Dün internet ve network bölümünün, kurulum başlığı altına konuyu açtım,malesef sorunumu çözemedik.daha önce bu bölümde iki sorunuma çözüm bulunduğu için tekrar buradayım yanlış yerdeysem özür dilerim.SORUNUM;Alt panelde bir simge vardı, bu simgenin üstüne mausun imlecini götürdüğüm zaman hangi kablosuz ağa bağlandığımı ve internetin güçünü rakamlarla gösteriyordu,aynı zamanda üstüne tıkladığım zaman kapsamı alanındaki kablosuz ağları gösteriyordu .ben birşeyleri öğrenmeye çalışırken bu simgeyi kaybettim.ve bulamıyorum şuan internete bağlıyım ve ubuntumdan yazıyorum .panele sağ tıkladım. panele ekleyi seçip iki monitör simgesi olan ağ izleyiciyi panele ekledim .bu simgeye mausun imlecini götürdüğüm zaman,network connection Wlan0 yazıyor.Yalnız kablosuz ağların listesini göremiyorum.Tamam çok acemiyim ama hiçbir zaman ,asıl işleri olmadığı halde insanlara bu forumda yardım etmek isteyen insanların zamanını çalmak gibi bir düşüncem olamaz.Dün beni yanlış anladıklarını düşünüyorum istemeyerekde olsa zamanlarını aldığım. bana yardım etmeye çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Sypro

Merhaba tekrar, merak etmeyin, yardım etmek için burdayız ve kimsenin zamanını çalmıyorsunuz. Konu aynı olduğu için diğerini buna birleştirdim, tek konu altından devam edelim.