[Çözüldü] kubuntu da couldnt change permission hatası

Başlatan 1DOST, 12 Nisan 2009 - 17:58:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1DOST

Selam arkadaşlar. Laptopta windows xp ve kubuntu var. Windows bölümlerini /windows/C ve D olarak kurulumda kayıt ettim. Kubuntu açıkken bu bölümlere dosya kopyalamak istediğimde şu information'u alıyorum.

Could not change permissions for /home/aykut/Müzik/agah.jpg

Fakat dosya klasöre kopyalanıyor görünüyor. Henüz windowsa geçip gerçekten kopyalanmış mı diye  bakmadım. Bunun nedeni ne olabilir. Dosya haklarıyla ilgili gibi görünüyor fakat nedenini anlamadım :S

ihtiyar said

Kopyaladığınız dosyanın izinleri ya da kopyaladığınız diskinizin izinleri ile ilgili bir durum olabilir.

1DOST

Bende öyle olduğunu düşünüyorum :S Fakat bunu nasıl düzeltirim . Konsoldan root olup dolphini açtım. Ayarları kurcalamaya çalıştım fakat olmadı :S

localhost

Bu kodla dosyanin kullanici haklarina bakabilirsin
ls -l /home/aykut/Müzik/agah.jpg
Linux LPIC1 - MCSA

ihtiyar said

Alıntı yapılan: 1DOST - 12 Nisan 2009 - 19:17:08
Bende öyle olduğunu düşünüyorum :S Fakat bunu nasıl düzeltirim . Konsoldan root olup dolphini açtım. Ayarları kurcalamaya çalıştım fakat olmadı :S

Sorunun bu tahminlerimiz arasında olup olmadığını kontrol edelim.

Alt+F2>gksu nautilus

deyin, sonra açılan pencereden kopyalamak istediğiniz dizine/dosyaya ulaşın. Sağ tıklayıp kopyala deyin ya da seçili durumdayken Ctrl+C deyin. Şimdi kopyalamak istediğiniz diskinize girin -açık olan pencere üzerinden yapıyoruz tüm söylediklerimi-. Orada boş bir alana sağ tıklayıp, yapıştır deyin ya da boş alana sol ile tıkladıktan sonra Ctrl+V deyin.

Herhangi bir hata ile karşılaştınız mı?

İkinci denememizi konsoldan yapalım, tam emin olalım. ;)

sudo cp dosyamız_nerede/dosyamızın_adı kopyalanmasını_istediğimiz_yer

Örnek;

sudo cp Masaüstü/örnek /media/disk-1

1DOST

evet dediklerinizi yaptım sorunsuz bir şekilde kopyalıyor. Uyarı vermiyor ;) Fakat dediğim gibi uyarı versede kopyalamayı yapıyordu normalde. Sadece garip bir şekilde uyarı yapıyor. Bunu kökten değiştirebilir miyim? Sanırım sistemdeki büyün dosyalarıma kendim için hak vermem gerekecek fakat nasıl. Kullanıcı adım aykut . Tüm dosyalara bu hakkı mı vermeliyim. Grafik arayüzden yapmaya çalıştım olmuyor. Gene grafik arayüzden doğru root olarak yapmaya çalıştım gene olmuyor.

localhost

Dosya haklarini görebilseydik bir kac öneride bulunabilirdik.  Root olarak yaptiginiz tüm kopyalama islemlerini yine root olarak okuyabilirsiniz. Kullanici olarak okuma hakkiniz olmaz
Linux LPIC1 - MCSA

1DOST

Şimdi yapmak istediğim şey şu. Home klasörümde bir resim var. Bu resmin dosya hakları şöyle:

Bunu Windows xp nin D klasöründeki resimler klasörüne kopyalamak istediğimde şöyle uyarı çıkıyor:

Bu da fstab bilgisi. Belki buradaki şeylerinde etkisi vardır. Kakat dediğim gibi aynı resmi root olarak sorunsuz taşıyabiliyorum

such

Umask yeni oluşturulacak dosyaların hangi haklara sahip olması gerektiğini belirleyen parametre. Ama onu ne yapmanız gerektiği konusunda ise bir fikrim yok bilen birileri muhakkak cevap verecektir.

localhost

asagidakileri yaparmisiniz.

sudo apt-get install ntfs-config
sudo umount -a
sudo cp /etc/fstab /etc/fstab_yedek

sudo ntfs-config
Acilan pencerede /dev/sda1 karsisina windowsC
                           /dev/sda5 karsisina windowsD
yazin ve otomatik mountlar icin yazma yetkisini isaretleyin.
Linux LPIC1 - MCSA

1DOST

Allah razı olsun sonunda çözdük olayı ;)

Fstab ayarlarına baktım da şu hale gelmiş

# Entry for /dev/sda1 :
UUID=B438FC1138FBD07A /windows/C ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 1
# Entry for /dev/sda5 :
UUID=BE44DFB844DF721F /windows/D ntfs-3g defaults,locale=tr_TR.UTF-8 0 1

Arkadaşın dediği gibi oldu sanırım. umask ile ilgili bir durummuş gibi görünüyor. 

bytan

Teşekkürler @Kirmizi.

Etiketleyerek kapatıyorum.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST