Compiz Fusion ve Eklentilerini Yapılandırın

Başlatan lseker, 27 Nisan 2008 - 23:34:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lseker

Bu anlatım güncelliğini kaybetmiştir, denemeyiniz.

CompizConfig Ayar Yöneticisi:
Bu kılavuz, Compiz Fusion projesiyle gelen CompizConfig Settings Manager (ccsm)'ın kullanılmasını sağlar.Bu yüzden, önceden kurmadıysanız ilk olarak onu kurmalısınız.Ubuntu'da gerekli olan paket compizconfig-settings-manager olarak adlandırılır.

Şimdi System → Preferences → Advanced Desktop Effects Settings ile başlayalım.
Veya basitçe terminalde(veya [Alt]+[F2] ile) şunu yazın:

ccsm

Küp Oluşturma

Öncelikle aşağıdaki eklentileri aktif hale getirin(yanındaki kutucuğa tıklayarak)

* Desktop Cube(Masaüstü Kübü) - gerçekten kullanabilmek için başka eklentileri devre dışı bırakmak zorunda kalabiliriz(sadece popup penceresine uyun)
    * Rotate Cube - küpü döndürmek için gerekli
    * Viewport Switcher (isteğe bağlı) - birden fazla masaüstünüzü farenin(mouse) tekeriyle değiştirmek istiyorsanız
    * Cube Caps (isteğe bağlı) - kübün üst ve alt kısmında birer resim kullanalım.

İkincil olarak, General Options → Desktop Size → Horizontal Virtual Size kısmından sanal masaüstü sayısını 4'e çıkarmalıyız.(Diğer iki seçenek 1 olarak bırakılmalı - sonrasında şu şekilde gözükmeli)
Şimdi [Ctrl]+[Alt]+[Sol Tık]/[Sağ Tık] ile masaüstleri arasında geçiş yapabilir, [Ctrl]+[Alt]+[Sol Mouse Butonu] (veya masaüstünde orta tuşla tıklayarak) kübü döndürebiliriz.

Kübü Yapılandırma

* Kübü (yarı-)transparan hale getirin.Desktop Cube → Transparent Cube → Opacity During Rotation 'ı 85.0000 değerine (veya hoşunuza en çok hangisi gidiyorsa o değere) ayarlayın.

1. Ayrıca ışıklandırmayı General Options → Display Settings 'ten devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

* Kübün rengini değiştirmek:

Cube Caps → Appearance → Cube Top/Bottom Color kısmından duvar kağıdınıza en çok uyan seçeneklerin her biri için renk seçin.

* Parlak yüzeyde küp:

Cube Reflection plugin'ini aktif hale getirin.

* Küp motorunu gösterme:

Cube Gears plugin'ini aktif hale getirin.
Pencereler Sallansın

* Öncelikle Wobbly Windows 'u aktif hale getirmeniz gerektiği belli.
    * Sonra, panel menünüzün de sallanmasını istiyorsanız Wobbly Windows → General → Map Effect 'ten Shiver 'ı seçin.

* Pencerelerin ekran köşelerine yapışmasını engellemek için Wobbly Windows → General → Snap Inverted 'ı devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Yararlı plugin'leri ekran köşelerine bağlamak

* Mouse işaretçisini ekranın sağ üst köşesine götürürken aktif pencereleri bir seferde göstermek için Scale 'e çift tıklayın → Actions → General → Initiate Window Picker For All Windows ve TopRight 'ı seçin.
    * Mouse işaretçisini ekranın sol üst köşesine götürürken tüm sanal masaüstlerini göstermek için Expo 'ya çift tıklayın → Actions → Bindings → Expo ve TopLeft 'i seçin.

Expo ve Scale için ipuçları ve oyunlar

* Scale Addons ve Scale Window Title Filter pluginlerini etkinleştirirseniz Ölçek modunuzu geliştirir.

1. Bir pencereye sağ tıklamak, uygulamaya bakmanızı sağlar
   2. [Orta Mouse Tuşu] ile bir pencereyi kapatabilirsiniz.
   3. Belirli bir uygulamayı arıyorsanız, pencere başlığının sadece ilk harflerini yazın

* Expo modundayken

1. Bir diğerine sağ tıklayarak bulunduğunuz masaüstünü değiştirebilirsiniz.
   2. Ve hatta bir masaüstünden diğer masaüstüne pencereleri sürükleyebilirsiniz.

Daha hoş pencere geçişleri
Compiz ile varsayılan olarak gelen [Alt]+[Tab] pencere geçiş kısayolu masaüstü ortamıyla gelenden daha hoş olmasına rağmen Compiz Fusion [Super]+[Tab] ile başlatılabilen("Super"=windows tuşu), çok daha iyilerine sahip tabii ki.

1. Cover Switch - Shift Switcher'ı aktifleştirirseniz bu, varsayılan biçim olacaktır.
   2. Flip 3D - Shift Switcher → Switcher Mode kısmından Flip'i seçin.
   3. Ya da Ring Switcher plugin'ini aktif leştirin(bu aktifleştirildiğinde Shift Switcher aynı tuşlara bağlı olduğu için artık çalışmayacaktır)

Aynı anda 3 farklı pencere geçişini kullanabilmek isterseniz, bunları farklı tuş kombinasyonlarına bağlayabilirsiniz("genel" olan "Shift Switcher" ve "Ring Switcher" dan biridir).
Ring Switcher'ı şu anki çalışma alanı(workspace) ve bir Shift Switcher'ı diğer tüm aktif pencere için etkinleştirerek farklı kullanım alanları oluşturabilirsiniz - İstediğiniz plugin'in tuş kısayolunu, hepsinin kendi Actions tabından isteğinize göre ayarlamanız yeterli.

Akılcı pencere efektleri
Ubuntu tarafından sağlanan ayarlarda özel bir yanlışlık yok fakat bazıları can sıkıcı olabilir ve Compiz'in bu kısmıyla oynamak her zaman eğlencelidir.
Seçeneklerin tamamı Animations plugin'inde bulunuyor.

* Close Animation

İlk maddeye(varsayılan olarak "Glide 2") çift tıklayın ve açılan menüden Zoom 'u seçin.Ayrıca Duration 'ı ikiye katlayarak 400 yapın(en mantıklısı bu diyemeyiz ama böyle yapmak hoş bir görünüm sağlıyor).

* Minimize Animation

İlk maddeye(varsayılan olarak "Zoom") çift tıklayın ve Magic Lamp 'i seçin.

* Open Animation

İlk maddeye(varsayılan olarak "Glide 1") ve Glide 2 'yi seçin.

* Focus Animation (isteğe bağlı)

Efekti değiştirmeyi önermiyorum.Hoş efekti görmek için sadece süreyi("duration") 300 veya 400'e çıkarın.Fakat dalgalı görüntüyü çok seviyorsanız Focus efektini Wave olarak değiştirebilir veya biraz daha göze hitap etmesi için Dodge seçebilirsiniz.

Şeffaflık
Compiz'i denemek istememin esas nedenlerinden biri gerçek bir şeffaflık(pencerenin altında ne olup bittiğini göremediğiniz, sahte bir şeffaflık değil) elde edebilmekti.Şeffaf bir pencereyi masaüstünde dolaştırabildiğiniz, içinden bakabileceğiniz gerçek bir pencereye oldukça benzeyen bu şeffaflık, benim için hala en etkileyici özelliklerden biri.

* GNOME-Terminal'inde gerçek şeffaflık

GNOME-Terminal'i bunu zaten desteklediği için şeffaflık için en kolay yoldur.Yapmanız gereken tek şey, Edit → Current Profile → Effects kısmına gidipTransparent background'u seçmek.İsterseniz saydamlık düzeyini, kaydırma çubuğuyla oynayarak değiştirebilirsiniz.

* Pencere şeffaflığını kademesiz olarak değiştirmek

Compiz'in temel özelliklerinden biridir.Herhangi bir pencerenin üzerindeyken(panel üzerindeyken bile) sadece [Alt]'a basıp mouse tekerleğiyle şeffaflığı artırıp azaltın.

* Şeffaf paneller ve menüler

Xfce'in aksine, GNOME paneli gerçek şeffaflığı desteklemez.Bu yüzden elle(manuel olarak) değiştirmek zorundayız.

1. General Options → Opacity Settings'e gidip Add'i( Yeni ) seçin.Açılan pencerede dock yazın ve Opacity Window values için 85 yazın(bu, şeffaflığın %15'e ayarlandığı anlamına gelir - tabii ki daha yüksek veya düşük seviyeye ayarlayabilirsiniz ama 75'ten aşağısını tavsiye etmiyorum çünkü ikonlar filan da şeffaflaşıyor).
   2. Şu anda şeffaf paneliniz şeffaf olmadu fakat şeffaf olmayan menülerle uyuşmuyor.Add'e tekrar tıklayıp bu sefer dropdownmenu yazıp şeffaklığı panelde yaptığınız şekilde ayarlayın(Main Menu'yü kullanıyorsanız dropdownmenu yerine popupmenu yazmalısınız - bu, içerik menülerini de şeffaflaştıracaktır).

* Hareket ederken şeffaflaşan pencereler

Move Window pluginine gidip Opacity 'yi 85 yapın.Şimdi pencereleri her sürüklediğinizde %15 şeffaflaşacaktır.

* Alttaki pencereleri pasifleştirmek

Bu, en sondaki pencereyi daha şeffaf hale getiren çok hoş bir efekttir.Bunu sağlamak için yapmanız gereken tek şey Trailfocus plugin'ini etkinleştirmek(Brightness efekti de bunda çok hoş olur - Brightness Level of Unfocused Windows 'u azaltarak bunu etkinleştirebilirsiniz).

Arkadaşlar faydalı olabileceği düşüncesiyle buradaki blog sitesinden alıntıdır.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

lseker

Bu güzel forum için ben teşekkür ederim.
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

munirekinci

xxx3

demir

LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

potasyumsiyanur

deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

Plus

Bu tür şeyleri onaylamasam bile güzel bir çalışma olmuş tebrikler.

dubluwe

Alıntı yapılan: Plus - 08 Haziran 2008 - 02:38:35
Bu tür şeyleri onaylamasam bile güzel bir çalışma olmuş tebrikler.

Onaylamama sebebiniz nedir.?
Allah boş duranı değil, koşturanı sever.

BooZeY

Birde compiz menüsü  türkçe olsaymis daha güzel olacakmis. Tesekkürler paylasim için.

teneke

anlatımınız için teşekkürler! güzel bir paylaşım.. faydalanacağım! ;)

ironic

paylaşım için bende teşekkür ederim. Güzel şeyler öğrendim sayenizde ;)

ciwans

çok teşekkürler bu tarz uygulamalarla biraz daha öğreniyoruz ubuntuyu süper çalışma
Adresinde yokluğunu kıyamet bilerek, Sadece susarak özlüyorum seni, Hiç tanımadan ne garip...

dogon

Acaba küçülme efektine vakum olarak ayarlama imkanı varmı . Yani küçülme efektlerinde vakum seçeneği niye yok diğerlerinde var. Acaba önu eklemenin bir yolu varmı ben sihirli lamba değilde vakum efekti vermek istiyorum da aynı maclerdeki gibi:) Yardımcı olursanız sevinirim. Aslında mümkün olduğunu biliyorum youtube da bir videoda gördüm adam yapmış ama nasıl :(

Mosk

bilgiler ıcın sonsuz tşk ederım.arkadaslar benım bır sorum olucak Compiz'de Close Animation kısmından Burn'u yukarıdan asagıya dogru yakıyor benım ıstedıgım asagıdan yukarı dogru yakması bunun bır yolu varmıdır :)

diastol

bende hata veriyor (desktop cube eklentisini etkinleştirme-masaüstü duvarı eklentisi pasifleştir çıkıyor...)  bunu nasıl engellerim...

heartsmagic

Hata değil o, pasifleştir dersen küpü kullanabilirsin. Bir başka eklentiyle çakışıyor sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ChaMuR

her ne kadar görselliğe pek önem vermesemde bilgisayarımda,insan yine de mutlu oluyor böyle şeylerle :)
teşekkürler bilgiler için..

maxxblade

Alıntı yapılan: dogon - 12 Ocak 2009 - 20:48:44
Acaba küçülme efektine vakum olarak ayarlama imkanı varmı . Yani küçülme efektlerinde vakum seçeneği niye yok diğerlerinde var. Acaba önu eklemenin bir yolu varmı ben sihirli lamba değilde vakum efekti vermek istiyorum da aynı maclerdeki gibi:) Yardımcı olursanız sevinirim. Aslında mümkün olduğunu biliyorum youtube da bir videoda gördüm adam yapmış ama nasıl :(
bende onu istiyorum acaba nasıl oluyor??

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: maxxblade - 13 Haziran 2009 - 22:24:26
Muhtemelen zor oluyor  :D
Çünkü küçültme canlandırması seçeneklerin arasında yok "Vakum" ,
tamamen kişisel çaba ile eklenebilir o da bellirtiğim gibi;bilinene kolay bilmeyene ZOR.

Dixie

Güzel bir anlatım olmuş sanırım. Bi de Türkçe olsaymış tam süper olurmuş :)

maxxblade

Alıntı yapılan: idimas_- - 13 Haziran 2009 - 23:15:17
Alıntı yapılan: maxxblade - 13 Haziran 2009 - 22:24:26
Muhtemelen zor oluyor  :D
Çünkü küçültme canlandırması seçeneklerin arasında yok "Vakum" ,
tamamen kişisel çaba ile eklenebilir o da bellirtiğim gibi;bilinene kolay bilmeyene ZOR.
o vakum efekti Mac OS X'teki küçültme efektinin aynısı olduğu için yokmuş,
ubuntu-forum'da eski arşivler var şimdiki compiz ayarlarını desteklemiyor...

sabian

pencere açılış ve kapanışına vakum efekti verebilirsiniz ama küçültme'de yok gibi. Baktım da görünmüyor, açılış ve kapanışta var ama.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ozelgoktug

Çok güzel olmuş elinize sağlık :)

Şunu nasıl yaparım buna da yardım edebilirmisiniz? Sadece pencere kenarlarını şeffaf yapmak istiyorum bu nasıl olur acaba? :)

Tekrar teşekküer ederim...

ironic

Emerald ile yapabilirsin.

Depoda mevcut. Tema yükleme ve kulanımı galiba Sudo dergisinin ilk sayılarında anlatılmıştı. Forumda aralarda geçmişti. Alternatif olarak dergiyi de vereyim. :)