Gönderen Konu: [Nasıl] X Serverda DVI to HDMI Kablosu ile iki masaustu Kurulumu  (Okunma sayısı 18153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

« Yanıtla #1 : »
bir kac hafta önce bu olayi cözebilmek icin cok ugrasmistim.
cunku film izlemeyi cok seviyorum ama ayni zamanda da pc basinda olmam gerekiyor
yani pc de calisirken biryandan da filmim televizyonumun ekraninda olacak, hem isimi pc de halledip hem de filmimi izleyecegim.,
elimden geldigince resimli olarak anlatmak istedim. Sisteminizde en son Nvidia surucusunun ve Xserverin kurulu oldugunu varsayiyorum

DVI to HDMI kablomuzu ekran kartimizin iki cikisindan birine takiyoruz.
bende Nvidia 8800 GT var ve iki DVI cikisi var.
birini monitorde, digerini TV de kullaniyorum

diger ucunu Televizyonumuzun HDMI girislerinden birine takiyoruz.

daha sonra asagidaki kodu vererek X serverimizi aciyoruz.

Kod: [Seç]
sudo nvidia-settings

yukaridaki resimde gorunen X server display configuration´a tikliyoruz.

cikan pencerede hem monitorunuzun hem de TV nizin gozukmesi gerekir.
ama orjinal ayarlarda TV aktif gozukmez, o yuzden TV nin uzerine bir kere tiklayip önce configure butonuna tiklayip Twinview i secip onayliyoruz

ve ardindan Resolution´dan cozunurlugumuzu seciyoruz.,
TV nizin buyuklugune gore cozunurluk degisebilir.
ama * tabi ki istediginiz cozunurluge ayarlayabilirsiniz.
ben en yuksek cozunurlugu sectim. 42 inch´lik tv de en yuksek 1920x1080
ardindan ise aply butonuna tikliyoruz.
hemen ardindan TV mizde goruntunun aktif oldugunu goruyoruz.

örnek resim :

su an hersey guzel gozukuyor.
yani hem PC monitorumuz, hem de Televizyonumuz sorunsuz calisiyor.
TV deki masaustunde hicbirsey yok. cunku amacimiz sadece film ya da varsa TV kartindan TV izlemek.
baska bir islem yapmak gibi bir amacimiz yok. o yuzden bos olmasi gerekiyor.

simdi tek yapmamiz gereken ayarlarimizi xorg.conf dosyasina kayit etmek.

kayit islemi icin ise yine ayni pencerede gorunen Save To X Configuration File butonuna tikliyoruz.

en sonda ise asagidaki goruntu olusmus *olacak.

bu sekilde PC nizde islerinizi hallederken, TV de de filminizi seyredebilirsiniz.
ne filmden ne de isten geri kalmis olursunuz :D

nacizane kendimce anlatmaya calistim,
linuxte cok yeniyim ama cok eski bir windows kullaniciydim ubuntuyla tanismadan once.

o yuzden yukaridaki anlatimda yaptigim bir hata var ise ustalarimizdan duzeltmelerini rica ediyorum

butun linux ailesine saygilarimla
herkese iyi forumlar Yuce insanlar
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2009 - 15:29:36 Gönderen: cafenetland »

« Yanıtla #25 : »
@bytan şunu demek istiyorum windows 8 sun virtual boxda çalışacak ubuntuda ana sistem olarak çalışıcak her iki sistem aynı notebookdan çalışacak. yapmak istediğim şu sun virtualden win8 açıp misal monitörün sağına dikey ve yanlamasına monitörü eşit olarak bölecek şekilde yerleştirip diğer sola tarafına aynı şekilde ubuntu masa üstü komple gözükecek şekilde yerleştirmek istiyorum ve fare ile birinden birine geçtiğimde iki ayrı pencere açılmış gibi hangisini tıladı isem birinin diğerinin üzerine çıkıp diğerinin altta kalmasını istemiyorum en kaba hali ile yapmak istediği iki işletim sistermini aynı monitörde kullanmak ve ikisininde göz yormayacak büyüklükte olmasını sağlamak. biliyorum anlatamadım ama umarım anlatabilmişimdir.
ALLES WAR DIE SEKTE !

« Yanıtla #26 : »
virtualboxtaki windows u aç  yan ekrana kaydır. Tam ekran yap (Çözünürlük için guest addiction ı kurman gerekebilir.)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

« Yanıtla #27 : »
Ubuntu'ya "ekranın sadece bu tarafını kullan" dedikten sonra ubuntu içerisinde çalışan herhangi bir uygulamanın bu alanın dışında çalışmasını bekleyemeyiz. Belki iki sanal makina oluşturursan, birine win diğerine ubuntu kurarsan, bu durumda istediğin gibi yan yana iki sistem kullanmış olabilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

« Yanıtla #28 : »
aslında güzel fikir sanal makina fikri ::)