[Çözüldü] Firefox-2 dil problemi

Başlatan lseker, 27 Nisan 2008 - 20:02:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lseker

Arkadaşlar ,
Firefox-3 ile problem yaşayınca firefox-2 yi yükledim ama bu kezde bir türlü Türkçeleştiremiyorum.
mozilla-firefox-locale-tr-tr dosyasını synaptic ile yüklemem rağmen durum yine aynı. Birde ekli resimdeki gibi Add-on sekmesinde Languange bölümünde hala firefox-3 beta 5 e ait ekler görünüyor.
Bu Türkçeleştirme olayını nasıl yaparız.
[IMG]http://www.resimupload.us/out.php?t=29019_EkranGrnts.png[/img]
Dünya Güneş'in yardımı ile yaratıldı...Olduğu gibi kalmalı.
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

Sypro

Sistemden tamamen kaldırıp http://www.mozilla-europe.org/tr/products/firefox/ adresinden türkçe olarak indirmeyi denediniz mi? Ya da Ekle/Kaldırdan kurmayı?
Opera'nın sonradan eklenebilen dil paketleri var, FF pek sevmediğim ve kullanmadığım için öyle bir özelliğe sahip mi bilemiyorum.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eren

İngilizce dil paketini kaldırın sorun çözülür :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

lseker

Nasıl kaldıracağım hakkında biraz yardımcı olursanız çünkü Adds-on dan kaldırılmıyor. Disable etmeye çalıştım ama oda olmadı.
Ekle kaldırdan ve synaptic' ten defalarca denedim ama nafile. Operada ben kullanmak istemiyorum.
Neyse artık böyle idare edeceğiz..
Toprak yaratıldığında üzerinde sınır çizgileri yoktu, onu bölmek insanlara düşmez.

eren

Alıntı yapılan: lseker - 28 Nisan 2008 - 00:50:27
Nasıl kaldıracağım hakkında biraz yardımcı olursanız çünkü Adds-on dan kaldırılmıyor. Disable etmeye çalıştım ama oda olmadı.
Ekle kaldırdan ve synaptic' ten defalarca denedim ama nafile. Operada ben kullanmak istemiyorum.
Neyse artık böyle idare edeceğiz..

Synaptic açın ve firefox gb (en) paketlerini kaldırın. Sadece tr paketi kalsın.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

lseker

mozilla-firefox-locale-en-gb   zaten bu paket yüklü değil.
Birde yukarıdaki resme bakarsanız firefox-2 kurulu olmasına rağmen adds-on da kurulu olan paketler firefox-3 beta'nın kiler. Sanırım bu yüzdende kaldırılmıyor.Gizli klasörleri göster diyerek Home klasöründen firefox-3 klasörü vardı onu sildim ama sonuç aynı .

eren

Alıntı yapılan: lseker - 28 Nisan 2008 - 00:58:52
mozilla-firefox-locale-en-gb   zaten bu paket yüklü değil.
Birde yukarıdaki resme bakarsanız firefox-2 kurulu olmasına rağmen adds-on da kurulu olan paketler firefox-3 beta'nın kiler. Sanırım bu yüzdende kaldırılmıyor.Gizli klasörleri göster diyerek Home klasöründen firefox-3 klasörü vardı onu sildim ama sonuç aynı .

Normalde öyle olması lazım. Hardy kullanmadığım için bir şey diyemiyorum.

atomkarinca

Home dizinindeki .mozilla klasörünü silmeyi denedinmi.

ufuk_k

Alıntı yapılan: tanzer - 28 Nisan 2008 - 01:18:23
Home dizinindeki .mozilla klasörünü silmeyi denedinmi.

Firefox pakedini kaldırdıktan sonra kullanıcı dizininizde gizli dosya olarak gözüken .mozilla dizininizi silin. Ama eklediğiniz yer imleri yani bookmarklar varsa önce yedeğini alın. Bunu da firefoxtan bookmarks menüsünden organize diyerek export seçeneği ile yapabilirsiniz.

heartsmagic

Firefox3 ile problem yaşadığında sana .mozilla dizinini yedekle, ismini değiştir demiştim. Sen 2 serisini kurarak durumu çözdüm demiştin. Hardy 3 serisine geçti, 2'yi kullanmak bence pek şık bir durum değil, melez Firefox oluyor. Ciddi sıkıntılara yol açmasa da bu gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşman olağan.
Tavsiyem 2'yi kaldır, temiz bir 3 kur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lseker

Serkan Bey,
tavsiyeniz üzerine hatırlarsanız bir kod vermiştiniz. Bende Firefox 2 kurduğumdan bu kodu denemediğimi belirtmiştim. Ancak daha sonra tekrar firefox 3 kurup aynı problem ile karşılaşıncada vermiş olduğunuz komutu da denememe rağmen yine sonuç değişmeyince tekrardan firefox 3 ü kaldırarak 2'yi kurdum. Ama bu kezde Türkçe kullanamayınca böyle bir topi açma ihtiyacı doğdu.
    Diğer yardımcı olmaya çalışan arkadaşların da mesajlarını okudum. Tüm yüklü firefox uygulamalarını sildikten sonra - Home dizinindeki .mozilla dizinini de silerek - temiz bir firefox 3 yükleyip bir deneyeceğim.
Herkese teşekkürler, iyi çalışmalar.

lseker

Olmuyor........ :(
beceremedim.. defalarca 3'ü silip 2'yi 2'yi silip 3'ü yükledim. Firefox 2 de dil problemi , firefox3 te ise Gnome-art gnome-look hatta foruım sitelerindeki kod yazılı kısımlar bile acayip görünüyor. Sanırım firefox 3 ün .Css dosyalarını yorumlamasında bi gariplik var. Bilemiyorum.....
ancak anlaşılan firefox 2'yi ingilizce kullanacağım...
İlgilenen herkese teşekkürler.

heartsmagic

Bir ara kontrol edelim ama ben pek bir sorun görmemiştim Ffx3 ile. Nasıl kaldırıyorsun sen? Tavsiyem:

sudo aptitude purge firefox
rm -rf ~/.mozilla
sudo aptitude install firefox

lseker

Serkan Bey,
bilemiyorum tam olarak ama sanırım benim Hardy kurulumundan da kaynakalana birşeyler olabilir. Çünkü Hardy cd'si ile boot ettikten sonra boot ekranındagelen menülerde Gusty'ninkinden farklı geldi. Örneğin dil seçimini Türkçe olarak seçmeme rağmen seçeneklerden bazıları hala İngilizce olarak kalmıştı. İnstal Ubunutu seçincede cd'den başlatmak yerine direk kurulum ekranına geçmişti. Kurulumdan sonrada menülerde bir kısım sekmeler İngilizce olunca dil paketlerini yüklemediğini düşünerek dil paketlerini yükledim problem halloldu.Buna rağmen hala Ubuntuyu kapatırken Ubuntu logolu ekrandan önce siyah ekranda bi ekran dolusu yazı geçtikten sonra şiyah logolu ekran gelerek kapanıyor. Belki konu ile alakası olmayabilir ama Hardy yüklemesi pek içime sinmedi. Bunun üzerine yeniden Formatlayarak kurulum yaptım ancak birşey değişmedi. Sonra sizinde forumda yazdığınız gibi güncelleştirme yöneticisinde iki adet güncelleştirme görünüyor yüklemem rağmen hala uyarı veriyor güncelleştirmeler var diye........
Umarım yine dediğiniz gibi bir iki hafta içerisinde çıkacak güncellemeler ile problemler hallolur.

Not: Ben firfox kaldırırkende synaptic kullanmıştım. Yazdığınız kodları deneyeceğim.
Birde firefox kurulurken hangi paketler kuruluyor onlarıda bana yazabilirseniz sevinirim. Kurulurken eksik kalan birşeylermi var diye düşündüm.
Takdir edersinizki " bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp olan."
Sabrınıza teşekkürler. :)
Kolay gelsin..

heartsmagic

Firefox ile yanlış bilmiyorsam bir şeyler yüklenmez (yani elbette bağımlılığı var ancak bunlar zaten sisteminde mevcuttur). Merak etme yüklenirken bir şey eksik kalmaz. Hardy'deki dil problemleri zaten aşikar. Şu an bende de durum böyle, ilerideki güncellemeleri bekliyorum.

hasanyılmaz

Synaptic ile mozilla-firefox-locale-tr-tr paketini yükledim. Firefox 2'yi açınca otomatik olarak Türkçe açılmıştı.

lseker

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Nisan 2008 - 01:31:32
Bir ara kontrol edelim ama ben pek bir sorun görmemiştim Ffx3 ile. Nasıl kaldırıyorsun sen? Tavsiyem:

rm -rf ~/.mozilla
sudo aptitude install firefox

İlginçtir, yukarıda yazdığınız şeekilde
rm -rf ~/.mozilla

yazıp yeniden yüklemeden ama menüde firefox-2 görünce tıkladım. Türkçe olarak ama dediğim gibi Firefox-2

teşekkürler....

heartsmagic

Zaten firefox3 ün paket ismi sanırım firefox-3 , yanılıyorsam biri düzeltsin.
Başlığı etiketleyip, kilitliyorum.