[Çözüldü] Çözünürlük Ayarı - Ekran kayması

Başlatan ScaryMan, 10 Nisan 2009 - 02:10:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ScaryMan

Selamlar. Forumdaki çözünürlükle ilgili başlıkları inceledim. Çoğu, sürücü sorunuyla alakalı. Benimkinin sürücüyle ilgisi olduğunu pek sanmıyorum.

Ubuntu 8.10 kullanıyorum ve 1024x768 çözünürlüğe ayarlı ekranım. Windows XP'de de bu çözünürlüğe ayarlı ekranım. Ancak sorunum şu ki, diyelim en son Ubuntu'dan giriş yaptım ve bilgisayarımı yeniden başlatıp XP'ye girdim, ekranım kaymış olarak geliyor. Monitörümde bulunan "Auto" ayar tuşuna basarak ekranı yerli yerine oturtuyorum. Fakat bir sonraki açışımda Ubuntu'dan girdiğimde bu sefer de Ubuntu'da ekran kaymış oluyor. İki çözünürlük de aynı olmasına rağmen niçin oluyor bu?

Ekran kartım: Nvidia Geforce 2 MX/MX 400 Integrated RAMDAC, 64MB

localhost

Frekans ayarlari ile olabilirmi acaba ? Emin degilim ama deneyin...
Linux LPIC1 - MCSA

agritux

Ekranınızın pozisyonunu ubuntuya göre ayarlayıp, windows da ekran kartı sürücünüzün arayüzü programı ile ekranı pozisyonlandırırsanız sorununuz çözülür diye düşünmekteyim.

ScaryMan

Windows'ta o ayarı nerede yapacağımı bilmiyorum. Herhangi bir arayüz programı yüklü değil ekran kartı için?

garafatma

@Kırmızı haklı frekans ile ilgili olması muhtelemel
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ScaryMan

İki işletim sisteminde de frekanslar 60hz ayarlı.

garafatma

Değiştirirmisin onu? Bende de benzer sıkıntı olmuştu, frekansı değiştirince düzelmişti zamanında
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ScaryMan

Maalesef olmadı. İkisinde de değiştirdim. 70hz ve 75hz denedim olmadı. Monitörün gösterebileceği ortak değerler bunlar. Şu an ikisinde de 75hz seçili ama XP'ye girince ekran sola kaymış olarak geliyor, "Auto"ya basıyorum düzeliyor. Ubuntu'ya geçiyorum ekran sağa kaymış geliyor, "Auto" yapıyorum düzeliyor yine fakat XP'ye döndüğümde XP'yi yine bozulmuş buluyorum.

localhost

Monitörün kendine has frekans ayari filan varmi? yada buna benzer bir ayarlari. Mesela bende Ubuntu ile Windows`un saatleri uyusmaz ilk kurulumlarda. Sonra kendi kendine düzeliyor nasil oluyor onuda bilmiyorum :)
Linux LPIC1 - MCSA

ScaryMan

Bildiğim kadarıyla yok. Samsung SyncMaster 713N. Saatler sadece kurulum esnasında uyuşmuyordu. Ondan bu yana uyuşuyor. :)

Ubuntu ilk kurulduğunda yanılmıyorsam 1280x720 çözünürlükte gelmişti karşıma. Acaba onunla mı bir ilgisi var?

localhost

Senin sorunun Gruptanda sonrami basliyor? yoksa GDM acilincami?
Linux LPIC1 - MCSA

ScaryMan

Ubuntu'da şifre girdiğim ekranda sorun yok. Ancak masaüstü geldiğinde kaymış olarak geliyor. XP'de ise Şifre girme ekranı kaymış halde geliyor.

localhost

O zaman xorg.conf dosyasinda biraz oynama yapman lazim. Senin sorunu googleye nasil soracagimi bilemedigim icin bir cevap veremiyorum. Bence yine is frekans ayarlarinda. Xorg.conf da Monitor yatay ve dikey ayarlari dogru girilmismi? bakarmisin.

cat /etc/X11/xorg.conf ciktisini buraya yapistir. Birde monitorun yatay ve dikey ayarlarini yaz.
Linux LPIC1 - MCSA

ScaryMan

cat /etc/X11/xorg.conf çıktısı:

xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# Note that some configuration settings that could be done previously
# in this file, now are automatically configured by the server and settings
# here are ignored.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
EndSection

Monitörün yatay ve dikey ayarlarını nerden öğrenirim?

canosayan

en mantıklı yol ubuntuda tam olarak ayarlayıp windows sürücülerinden ayar yapmanız.
bu ayarı ekran kartının ilgili programlarından yada ekranınızın verilen driver cdsinde olan programlardan bulabilirsiniz
Chmod bizim işimiz.

raspacı

xorg dosyasında section device kısmında sürücünün yazılması gerekmiyor mu? Ben kendi dosyamda driver=openchrome yazmıştım. Sen de sürücü ismini yazmalısın gibi geliyor.
http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=108347
burada örnek bir dosya var senin ekran kartından sanırım.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ScaryMan

Elimde Monitör'ün sürücü CD'si var. Ancak ayarlamayı nasıl yapacağımı bilmiyorum Ubuntu'da.

ScaryMan

NVidia'nın sitesinden Linux için sürücü indirdim. nvidia-xconfig adında. Ancak çalıştıramıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

raspacı

Envy adında bir program sanırım nvidia sürücülerini kuruyordu. Program depolarda mevcut. Forumda envy diye aratırsan anlatımları bulabilirsin.

ScaryMan

Envy ile ekran kartı sürücüsünü yükledim. xorg.conf çıktısı şu şekilde değişti.

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
DefaultDepth 24
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
EndSection

Section "Module"
Load "glx"
Disable "dri2"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Driver "nvidia"
EndSection

Fakat, monitör sürücüsünü hala yüklemedim ve CD'den nasıl çalıştıracağımı bilmiyorum.

raspacı

Sürücü windows içindir sanırım, öyle mi? Monitöründe eski sorunların devam ediyor mu peki?

ScaryMan

Monitör sürücü CDsinde Linux için kurulum adımları var ancak komut ekranına göre vermiş sanırım. Fare atayın, klavye atayın falan diyor.

Sorun düzeldi sanırım. Ancak Ubuntu boot edildikten sonra gelen şifre girme ekranında sağdan 1-2 cm kadar siyahlık var bir tek.

raspacı

Sorunun düzeldiğine sevindim. Bende de bazen bilgisayar açınca ekranda çizgiler oluyor. Ayda bir oluyor mesela. Seninki de geçici olabilir o çizgi. Kalıcıys eğer giriş ekranından sonra tekrar etmiyorsa ben sorun etmezdim  :)

heartsmagic

Son xorg sürümleriyle beraber xorg.conf içinde sürücü tanımlamasına gerek kalmıyor. Dağıtımlar başka bir şekilde hallediyor o meseleyi. Ancak elle sürücü kurarsak (depodan değil) nvidia-xconfig gibi bir araç sürücü yazabiliyor. Sanırım senin eski kullandığın sürücüde bir sıkıntı mevcuttu. Şu an için sorun çözüldü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ScaryMan

Evet, o Ubuntu açılış ekranında ekranın sağ kısmındaki 1-2 cmlik siyahlığı saymazsak düzeldi.

Sorun çözüldü diyebiliriz sanırım. :)