Netbeans proje yapısı hakkında

Başlatan celebron, 09 Nisan 2009 - 18:11:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

celebron

Arkadaşlar geçenlerde bi arkadaşımın tavsiyesi üzerine NetBeans IDE 6.5 kullanmaya başladım. Program çok güzel ancak programın proje yapısını beğenmedim. Acaba *.class ve *.java dosyalarını aynı dizine koydurabilirmiyim.( Proje oluşturunca src ve benzeri alt klasörler oluşturuyor.) Yani konsoldan javac ile derleme yapınca olduğu gibi. İnternetten çok araştırmama rağmen bulamadım. Ayrıca program kendisi otomatik olarak *.jar dosyaları oluşturuyor. Bu özelliği varsayılan olarak kapalı yapabilirmiyiz.(Proje ayarlarından kapatınca sadece o proje için geçerli oluyor.) Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Not: Proje özelliklerindeki class path'i değiştirince program derlenmiyor.
Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

celebron

Bilgisayarlar sanılanın aksine çok aptaldır. Ama bir  iyi yanı vardır. Oda kendilerine söylenileni aynen yaparlar.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cxerpw57

@celebron, her IDE'nin buna NetBeans'de dahil yeni bir proje oluşturur iken belirli dizin yapıları vardır. Senin de bahsetmiş olduğun gibi src ve benzeri alt klasorler gibi. Bunlar büyük projeler geliştirenler için çok mantıklı ve büyük kolaylıklar sağlarlar.

Anladığım kadarı ile basit bir uygulamayı proje olarak oluşturmaya çalışıyorsun. Yeni bir proje oluşturmak yerine yeni bir dosya oluştur seçeneğini kullanmanı tavsiye ederim. Böylece proje oluşturmadığın için dizinler ve .jar gibi çalıştırılabilir dosya tipleri oluşturulmayacaktır.

İyi çalışmalar.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

celebron

Evet büyük projeler için kapsamlı çok güzel bir özellik olduğunu biliyorum. Ama benim yazdığım programlar 3-4 class hadi 2 tanede exception classı yazsam desem 6 classdan oluşuyor. Bana pek mantıklı gelmiyo o kadar çok klasör olması. Birde bildiğim kadarıyla Netbeans proje oluşturmadan sınıf oluşturmaya izin vermiyor.