Bir dizine özel gizli dosyaları göster/me komutu olabilir mi?

Başlatan ihtiyar said, 09 Nisan 2009 - 17:18:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Gnome/nautilus'ta ön tanımlı ayarlarda gizli dosyalar görünmez haldedir. Göstermek için Ctrl+H kombinasyonunu kullanırız. Konsolda gizli dosyaları listelemek istediğimizde;

ls -a

komutu ve türevleri kullanıyoruz. Benim sormak istediğim ise dizine özel bir yetki vermek gibi bir şey. Yani nasıl yazma/okuma vs. hakkını değiştirebiliyoruz, gizli dosyaları gösterme hakkını da değiştirebilir miyiz? Adı geçen dizinde Ctrl+H bile yapılsa gizli dosyalar gözükmese ya da bunun tam tersi olsa, olabilir mi? Bir diğer ihtimal ise, sadece bu dizine özel olarak gizli dosyaları göster özelliği ön tanımlı hale getirilebilir mi?

Ek: Bu komutu yazmaya çalıştığım bir küçük betik içinde kullanacağım. :)

heartsmagic

Normalde mümkün müdür bilemiyorum ancak oldukça aykırı bir istek bu :) Bash'in böyle bir yeteneği var mı ya da ls üzerine bir şeyler yedirilebilir mi bilemiyorum. Fakat ne yapılırsa yapılsın o sistemde geçerli olacaktır. Bu durumda daha değişik bir yol üzerine gidilebilir. ls komutu alias edilir ve gizli dosyaları göstermeyecek şekilde ayarlanır (mı bilmiyorum aslında). Normal ls komutu için de ls2 kullanılır.

Sadece ilk akla gelenler :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Aslında dizin haklarını düzenlemede eklenmesi gereken bir özellik bu.

chmod 791 dediğimizde dizin okunabilir ama değiştirilemez olmalı ve gizli dosyalar istense bile gözükmemeli. Bir de bunun tersi de olmalı. İstense bile gizlenememeli, filan filan. :)

Eğer bu olmazsa betikte başka şeyler kullanmak zorunda kalacağım -ki diğer yöntemlerde başarılı olamadığımdan böyle bir şey aklıma geldi :)-.

ebubekirs

Güzel fikir. 777 gibi 3 hane yerine 4 haneli olsa mesela, dördüncü hane de bu özelliği belirtse güzel olur. Biraz araştıralım  ;)
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ebubekirs - 09 Nisan 2009 - 20:27:27
Güzel fikir. 777 gibi 3 hane yerine 4 haneli olsa mesela, dördüncü hane de bu özelliği belirtse güzel olur. Biraz araştıralım  ;)

Yoksa da bu özellik eklense güzel olur chmod'a. :)

ebubekirs

Şöyle bir şey geldi aklıma;

mkdir deneme

/home/ebubekir klasörü içinde "deneme" isminde bir klasör oluşturdum. Bu klasörün içine herhangi bir dosya attım.
cd deneme/
ls

[ebubekir@<spitz> deneme]$ ls
Human_Gnome.tar.gz

şimdi;

sudo mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /home/ebubekir/deneme

windows yüklü olan diskimi deneme dizinine bağladım.

ls dediğimde

AUTOEXEC.BAT            MSOCache                   boot.ini
Bootfont.bin            NTDETECT.COM               ntldr
CONFIG.SYS              Program Files              pagefile.sys
Documents and Settings  RECYCLER                   sqmdata00.sqm
IO.SYS                  System Volume Information  sqmnoopt00.sqm
MSDOS.SYS               WINDOWS                    urt

diskin içeriği gözüküyor. Deneme klasörümün içinde bulunan Human_Gnome.tar.gz dosyası hiç bir şekilde görünmüyor :) Ama dosya orada hala. Tekrar dosyaya ulaşabilmek için;
sudo umount /dev/sda1

ls

[ebubekir@<spitz> deneme]$ ls
Human_Gnome.tar.gz

ve işte :) Dosya geri geldi :D Biraz farklı bir yöntem oldu ama, bu şekilde istediğin kadar dosyayı saklayabilirsin, gizli'den daha da gizli oluyorlar  ;)

ihtiyar said

@ebubekirs,

Bu söylediğin sanırım windows olmadan olmaz, değil mi?

Bir alternatif olabilir ama benim böyle bir şeyi isteme sebebim farklı. Bir betik içerisinde kullanılmak üzere bir/kaç komut istiyorum açıkçası. ;)

ebubekirs

Windows değil de, ufak bir flash disk de olabilir, usb'den takarak bağlanabilir. Boşta duran bir aygıt gerekli aslında. Tabii ki benimki çözüm değil :) chmod parametrelerinde böyle bir özellik olsa çok kullanışlı olur

erginemr

Bu özelliğin ne Linux'te, ne de Gnome'da olduğunu sanmıyorum. Böyle bir özelliğin eklenmesi talebi, bizi çekirdeğin geliştiricilerine kadar götürür. Yani zor iş.

such

Okuma yetkisini alınca chmod a-r dizin gizlemeye gerek kalmıyor içini okuyamadığı için görse de bir işine yaramıyor :) Gerçi sizin aradığınız farklı bir şey galiba. Sadece gizli olsun/olmasın ayarlanabilen bir şey.

heartsmagic

İstenen şey bir sisteme mi ait olacak genel bir şeye mi? Eğer genele hitap edecekse @erginemr'in dediği gibi iş çok zor. Zira hangi masaüstü, hangi kabuk için geçerli olacak bu?

Eğer bir sistem için konuşuyorsak "belki" bir iki kurnazlık denenebilir ancak o da bir yere kadar. Misal Nautilus'u kabuk bağlamaz. Sadece izinler bağlar ki istenen şey izin mantığına da uymuyor. Eğer dizin okunuru durumdaysa he türlü okunacaktır Nautilus ile.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Ben mail list'e göndereyim bir öneri/istek. Belki ilerde bir gün olur, çok güzel olur. :) Benim betiğimde olmasa bile ilerde çok yerde kullanılır. ;)

cxerpw57

Aslında klavyeden girecek Ctrl+H kısayolunu dinleyen, o anda kullanıcı nerde ise ordaki dosyaları görünür yapan bir servis yazılabilir. Ancak burdaki asıl kilit nokta sanırsam Ctrl+H kısayolunu okuyan shellde çalışan bir servis, X11 üzerinde dosyaları görünür kılabilir mi, çünkü shell üzerinde açılan bir oturum ile x11 üzerinde açılan diğer oturum birbirinden bağımsız sadece silme ve ekleme gibi işlemlerde etkileşebilen oturumlar.

Sanırım Shell ile değilde, gtk,phyton gibi x11 üzerinde çalışan bir uygulama ile daha kolay yapılabilir. Çünkü sonuçta bu uygulamada etkilemek istediğimiz oturum üzerinde çalışıyor.
Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle yapılacak taarruz, hiç taarruz etmemekten çok daha fenadır (1922). M.Kemal ATATÜRK
http://canerblt.wordpress.com
twitter : cabulut

foma

İstesiğin şeyin çözümü değil ama şu yöntemde kenarda dursun.
.hidden dosyası oluşturulur. içine gizlenmek istenen öğeler yazılır.
İçine yazılan öğeler ls komutuyla listelendiğinde görünüyor ama nautilus ile girince görünmüyor. Nautilus ile ctrl + H yapınca da görünüyor. Tek fark önünde nokta işareti olmuyor.

Belki daha detaylı kullanımı vardır. Şurada tesadüfen gördüm bende.
http://seqizz.net/?p=398
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

bytan

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ihtiyar said

Alıntı yapılan: foma - 12 Nisan 2009 - 00:00:09
İstesiğin şeyin çözümü değil ama şu yöntemde kenarda dursun.
.hidden dosyası oluşturulur. içine gizlenmek istenen öğeler yazılır.
İçine yazılan öğeler ls komutuyla listelendiğinde görünüyor ama nautilus ile girince görünmüyor. Nautilus ile ctrl + H yapınca da görünüyor. Tek fark önünde nokta işareti olmuyor.

Belki daha detaylı kullanımı vardır. Şurada tesadüfen gördüm bende.
http://seqizz.net/?p=398

Bunun tersini yapabilir miyiz acaba? Yani otomatik olarak görünür olacak, Ctrl+H ile gizlenebilir olmasında sakınca yok.