Kernel derleme

Başlatan OKAN, 27 Nisan 2008 - 12:47:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OKAN

Kernel derleme ile ilgili biraz araştırma yaptım. Çok fazla Türkçe kaynak yok. Ama en azından neden yapılı, nasıl yapılır öğrendim.

Benim takıldığım nokta derleme menüsü geldiğinde bir sürü seçenek çıkıyor karşımıza. Bunlardan hangisini etkin hangisini pasif yapacağımı bilemiyorum.

Biraz yardımcı olur musunuz?

heartsmagic

O sana bağlıdır. Donanımınla ilgili kısımları mutlaka iyi bilmeli ve buna uygun ayarlama yapman lazım. Diğer geneli ilgilendiren hadiselerde de neyin ne olduğunu bilirsen ancak işe yarar. Her şeyi zaten bilmen imkansız , o bulduğun belgelerden neyin ne olduğunu biraz öğrenmeye çalış. Sanırım kimse bir çırpıda sana bunu anlatamaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

OKAN

Kendi bilgisayarınız için nasıl bir seçim yaptığınızı örnek verebilir misiniz?

heartsmagic

Bunun örneğini şu an veremem zira Slackware ve ondan sonrası Gentoo sürecinden beri kernel derlemiyorum, haliyle benim .config dosyam zaten Ubuntunun kendi .config dosyasıdır. Zaten bunu örneği olmaz. Sen kernel kaynağını indirir, ön tanımlı gelen .config dosyasını menuconfig ile açar, gerekli  ayarları yaparsın. Sana sadece seninle aynı makineye sahip birisinin .config dosyası "cuk" oturur.

Ancak sadece meraktan kernel derlemek istiyorsan, bu işe kendin girişmen gerekmekte.

ufuk_k

Gentoo handbook kitabındaki "configure kernel" kısmını okumanı öneririm. En çok dikkat edilmesi gerekenler eğer sata diskiniz varsa sata desteğini açmak (built-in olması önemli, yoksa diskleri görmez) ve network driversta ağ kartınızı bulup yüklemek (built-in ya da module). Bir de işlemci tipinizi seçmek. Bunların dışında kartlara özel ayrıntılı açıklamalar malesef öyle heryerde anlatılmıyor. Araştırmak lazım.

OKAN

Bu seçim yapılan yani menu xconfig komutundan sonraki kısımla iligili, resimlerle anlatılmış, ufak tefek açıklayıcı notlar bulunan bir döküman olsa iyi olurdu.

ufuk_k

Malesef ufak ipuçları, kritik donanımların seçilmesi dışında ayrıntılı bilgiyi ben de bulamamıştım. Belki bir yerlerde vardır ama, donanımlar da sürekli değişiyor, kernele yeni opsiyonlar ekleniyor. Belki de bu yüzden çok standart bir şey yok.

OKAN

Şöyle bir site buldum:
http://www.linuxfocus.org/Turkce/July2002/article252.shtml

Ancak biraz eski. Kernel 2.4.x ten bahsediyor. Değişen çok şey vardır herhalde.

heartsmagic

Çok şey var doğru. Açıkçası öyle detaylı bir Türkçe kaynak ben de bilmiyorum. Ecnebice bile çok detaylı yok, sadece belli başlı şeyler mevcut.

hasansahin

Arkadaşlar,

2.6.x serisi çekirdeklerin derlenmesi, 2.4.x serisine göre farklılıklar gösteriyor. Aşağıdaki bağlantıda ingilizce bir anlatım var ve gayet sade bir dille anlatılmış.
Okumanı tavsiye ederim. Serkan'ın dediği gibi, seçenekleri belirlemek tamamen kullanıcıya düşer. Ne olduğunu bilmediğiniz birşeyi seçmekten kaçınmanız gerekir. Veyahut built-in olması gereken bir seçeneği modul olarak derlerseniz başınız belaya girer. Bu sebeple araştırma yapmadan ve emin olmadan kernel derlemekten kaçınmanızı öneririm. İllada öğrenmek için yapacam diyorsan da, mevcut çalışan çekirdeğe ve grub dosyana zarar vermekten kaçınman lazım.

http://www.cyberciti.biz/tips/compiling-linux-kernel-26.html
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

heartsmagic

OKAN

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Yalnız bir şeyi açıklığa kavuşturayım. Kernel derlemeyi "aman bilgim olsun, hobi olsun." diye değil; gerçekten öğrenmek istiyorum.

Verdiğiniz bağlantılarıda okuyup, uğraşıcam. Yakında neler yaşadığımıda yazarım.