Zemberek Ubuntu için hazır!

Başlatan ihtiyar said, 07 Nisan 2009 - 21:17:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Bende firefox'ın işlemci kullanımı %5/10 arasında seyrederken zemberek kurulumdan sonra %30 lara çıktı. Sizde de durum aynı mı? Ubuntu 9.04, firefox 3.08, zemberek ise ppa ile kurdum.

Galiba zembereğin günahını aldım. Mozzemberek eklentisini devre dışı bırakmama rağmen hala yükseliyor firefox'ın işlemci kullanımı.

canosayan

herhalde benim gibi kararlı sürümden gidenler 23 nisana kadar bekleyecek.
nedense beta işletim sistemi konusunda çekincelerim var.

zamanında  pcnet forumlarımda az uğraşmadık alfa windows 7 yükleyenlerle
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

@Rail, hem

$EDITOR debian/rules

hem de bu adımı es geçip debuild aşamasında aldığım sonuç:

Alıntı Yapjavadoc: warning - Error reading file: /usr/share/doc/classpath-doc/api/package-list
cx/ath/matthew/unix/UnixSocket.java:169: warning - @param argument "data" is not a parameter name.
cx/ath/matthew/unix/UnixSocket.java:169: warning - Tag @see: reference not found: getPeerUID
cx/ath/matthew/unix/UnixSocket.java:169: warning - Tag @see: reference not found: getPeerPID
cx/ath/matthew/unix/UnixSocket.java:169: warning - Tag @see: reference not found: getPeerGID
cx/ath/matthew/unix/UnixSocket.java:185: warning - Tag @see: reference not found: setPassCred
cx/ath/matthew/unix/UnixSocket.java:244: warning - Tag @see: reference not found: setBlocking
java.util.MissingResourceException: Can't find resource for bundle com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.resources.doclets, key doclet.ınterface
   at java.util.ResourceBundle.getObject(ResourceBundle.java:402)
   at java.util.ResourceBundle.getString(ResourceBundle.java:362)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.util.MessageRetriever.getText(MessageRetriever.java:132)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.util.MessageRetriever.getText(MessageRetriever.java:110)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.util.MessageRetriever.getText(MessageRetriever.java:99)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.util.MessageRetriever.getText(MessageRetriever.java:89)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.Configuration.getText(Configuration.java:645)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.util.Util.getTypeName(Util.java:768)
   at com.sun.tools.doclets.formats.html.AbstractIndexWriter.printMemberDesc(AbstractIndexWriter.java:223)
   at com.sun.tools.doclets.formats.html.AbstractIndexWriter.printDescription(AbstractIndexWriter.java:179)
   at com.sun.tools.doclets.formats.html.AbstractIndexWriter.generateContents(AbstractIndexWriter.java:107)
   at com.sun.tools.doclets.formats.html.SingleIndexWriter.generateIndexFile(SingleIndexWriter.java:95)
   at com.sun.tools.doclets.formats.html.SingleIndexWriter.generate(SingleIndexWriter.java:70)
   at com.sun.tools.doclets.formats.html.HtmlDoclet.generateOtherFiles(HtmlDoclet.java:127)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.AbstractDoclet.startGeneration(AbstractDoclet.java:141)
   at com.sun.tools.doclets.internal.toolkit.AbstractDoclet.start(AbstractDoclet.java:83)
   at com.sun.tools.doclets.formats.html.HtmlDoclet.start(HtmlDoclet.java:63)
   at com.sun.tools.doclets.standard.Standard.start(Standard.java:41)
   at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke0(Native Method)
   at sun.reflect.NativeMethodAccessorImpl.invoke(NativeMethodAccessorImpl.java:57)
   at sun.reflect.DelegatingMethodAccessorImpl.invoke(DelegatingMethodAccessorImpl.java:43)
   at java.lang.reflect.Method.invoke(Method.java:616)
   at com.sun.tools.javadoc.DocletInvoker.invoke(DocletInvoker.java:291)
   at com.sun.tools.javadoc.DocletInvoker.start(DocletInvoker.java:165)
   at com.sun.tools.javadoc.Start.parseAndExecute(Start.java:374)
   at com.sun.tools.javadoc.Start.begin(Start.java:162)
   at com.sun.tools.javadoc.Main.execute(Main.java:59)
   at com.sun.tools.javadoc.Main.main(Main.java:49)
7 warnings
make[1]: *** [doc/index.html] Hata 1
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Rail

Hmm, debuild'de bende de hata verdi, ama pbuilder ile sorunsuz derlendi. En iyisi PPA'ya atayim paketi.

UPD: paket PPA'ya girdi. Oradaki paketi kullanarak test edebilir misin?

Eren

Zemberek artık Pidgin içinde gedit içinde çalışıyor.

Biraz önce yayınlanan güncellemeler ile Pidgin ve Gedit sorunu çözüldü. Bu iş için çalışan herkese teşekkürler.

Eren

1 saat önce yayınlandı güncellemeler.

heartsmagic

Eline sağlık @Rail. Problem söylendiği üzere giderilmiş.

heartsmagic

@ALpAsya bu istek daha çok Zemberek Geliştiricilerini ilgilendirir sanırım :) Kaldı ki istenen cidden çok zor bir hadise.

@Rail, şuna bir göz atar mısın?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6320.msg101645.html#msg101645

Rail

Alıntı yapılan: ALpAsya - 15 Nisan 2009 - 00:27:49
Mesela yazarken noktasına virgülüne kendisi dikkat edecek, sen yazarken gereken yerlere tak tak tak virgülü noktayı kendisi koyacak.

Gramer denetimi Zemberek'te henüz yok maalesef.  Ekleme planları var ama ne zaman olur şimdilik belli değil.

Ama Zemberek'ten ziyade yazılımın da gramer denetimini desteklemesi lazım. İmla denetimi işlemi sırasında yazılan metin imla denetimi motoruna kelime kelime aktarılıyor. Gramer denetimi için bu yeterli değil, cümle cümle, hatta paragraf halinde işlenmesi lazım, context olmadan nokta/virgul konamaz.

OpenOffice.org'da gramer denetimi desteği var, hatta LanguageTool (http://languagetool.org/) diye de bir eklenti var ama Türkçe için daha kimse yapmamış.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Nisan 2009 - 00:40:35
@Rail, şuna bir göz atar mısın?
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,6320.msg101645.html#msg101645

@Rail'in o başlıkta verdiği öneri sorunu çözüyor:

Alıntı YapEvet, system wide zemberek varken kullanıcı tarafından kurulan Zemberek'e gerek yok.
Eğere başka bir eklenti kurumadıysa ~/.openoffice.org/3/user/uno_packages/cache dizini uçururabilir.

coolsnowman

ardaşlar bir türlü keyi alamıyorum çok sinir oldum.  >:( bi yardımcı olursanız sevinirim.

emre@emre-laptop:~$ sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 0xc3dc4d543b836857319bf54a03d2545e8e5e3105
Executing: gpg --ignore-time-conflict --no-options --no-default-keyring --secret-keyring /etc/apt/secring.gpg --trustdb-name /etc/apt/trustdb.gpg --keyring /etc/apt/trusted.gpg --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 0xc3dc4d543b836857319bf54a03d2545e8e5e3105
gpg: 8E5E3105 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: anahtar sunucusu hatası
gpg: keyserver receive başarısızlığa uğradı: anahtar sunucusu hatası

coolsnowman

bende orada yazanları uyguluyorum ama neden olmadı bir türlü anlamadım. Siz acaba http://keyserver.ubuntu.com:11371/pks/lookup?search=0xC3DC4D543B836857319BF54A03D2545E8E5E3105&op=index adresine ulaşabiliyor musunuz? yoksa sadece benim biligisayrımda mı sorun.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: coolsnowman - 19 Nisan 2009 - 00:47:57
bende orada yazanları uyguluyorum ama neden olmadı bir türlü anlamadım. Siz acaba http://keyserver.ubuntu.com:11371/pks/lookup?search=0xC3DC4D543B836857319BF54A03D2545E8E5E3105&op=index adresine ulaşabiliyor musunuz? yoksa sadece benim biligisayrımda mı sorun.

Adrese ulaşabiliyorum, aynısını yaptığınıza emin misiniz?

coolsnowman

universitemizin portları kapalı galiba o yüzden ulaşamıyorum. o sayfada -----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK----- ile başlayan ve altındaki kodları foruma yazabilirseniz galiba sorunu çözeceğim.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: coolsnowman - 19 Nisan 2009 - 00:57:48
universitemizin portları kapalı galiba o yüzden ulaşamıyorum. o sayfada -----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK----- ile başlayan ve altındaki kodları foruma yazabilirseniz galiba sorunu çözeceğim.

Alıntı Yap-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
Version: SKS 1.0.10

mI0ESdsKEQEEAKHSF3kpyihHgHmjIA5aMfX5SwT9UXMl53Z+dHW5bZrXe15+3yRPnEx3HjXX
eMgC/nNthhVJ5L4UOK+udNFHvB9yRpXcvmlDGfy+L7S36wzH+SkEelpvsbj8dYaKaHcUTHmz
smO5lSqI8W2MqFz6Yi1+QMixBeEBI1c2cG7COSC3ABEBAAG0HExhdW5jaHBhZCBQUEEgZm9y
IFJhaWwgQWxpZXaItgQTAQIAIAUCSdsKEQIbAwYLCQgHAwIEFQIIAwQWAgMBAh4BAheAAAoJ
EAPSVF6OXjEF+wQD/3V7+wyulo2b0ewKLAuHvMYarJn7Rs3cqL2+4pZOy5e4a6mXQ8kaxl9R
PzfCVk7MlG/yitLgsd/slzqCHKTmWd3XKHlwltJSvK7vk5gT8vo71qMv1y/HF4M9mbp/Zpgh
DXd2/PM/y00HkZMO8U2tFpgXValaNBTYexUA6SrDH93/
=ohTb
-----END PGP PUBLIC KEY BLOCK-----

Buyrun. ;)

coolsnowman

ihtiyar said

Alıntı yapılan: coolsnowman - 19 Nisan 2009 - 01:02:46
çok teşekür ederim.  :D

Rica ederim. ;) Sorununuz çözüldüğüne göre bu beni mutlu eder. ;)

coolsnowman

Zemberk eklentisini başarıyla yükledim. Openoffice, pidgin, geditte sorunsuz çalışmasına rağmen firefox ile çalışmıyor. Firefoxta mozzemberek eklentisi yüklü gözüküyor. Fakat firefoxta iken düzen-seçenekler-gelişmiş seçeneklerinden tarama altındaki yazarken yazım denetimi gerçekleştire tıkladığımda firefox ingilizce yazım denetimi yapıyor. Bir de metin düzenleyicide (geditte) araçlar seçeneğinden kendiliğnden yazım denetimi seçeneğini her seferde işaretlemem gerekiyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: coolsnowman - 19 Nisan 2009 - 17:11:02
Zemberk eklentisini başarıyla yükledim. Openoffice, pidgin, geditte sorunsuz çalışmasına rağmen firefox ile çalışmıyor. Firefoxta mozzemberek eklentisi yüklü gözüküyor. Fakat firefoxta iken düzen-seçenekler-gelişmiş seçeneklerinden tarama altındaki yazarken yazım denetimi gerçekleştire tıkladığımda firefox ingilizce yazım denetimi yapıyor. Bir de metin düzenleyicide (geditte) araçlar seçeneğinden kendiliğnden yazım denetimi seçeneğini her seferde işaretlemem gerekiyor.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,8305.msg102606.html#msg102606

Gedit konusunda biraz düşüneyim, belki bir çözüm gelir aklıma. ;)

Eren

Zemberek Ubuntu 9.04 RC (Sürüm Adayında) çalışmıyor. Şu an imla denetimi yaptıramıyorum.

/etc/init.d/zemberek-server restart
/etc/init.d/zemberek-server stop
/etc/init.d/zemberek-server start

Hiç bir çıktı vermiyor.

Eren

Zemberek-server paketini sistemden tamamen kaldırıp (bütün artıkları ile birlikte) yeniden indirip kurmak gerekiyormuş. Bu şekilde yapınca zemberek server çalışmaya başladı.

egitimist

Ben de 9.04 kullanıyorum. Zemberek-Server çalışıyor. İmlâ denetimi yapıyor. İlk depo adresinden kurulum yaptıktan sonra kaynak istemden sildim. Ondan sonra güncelleme yaptığımda zemberekle birlikte yüklediğim bazı paketler varsayılan depolardan güncellendi.

ironic

Thunderbird' de de imla denetimi yapmak için MozZemberek eklentisinin desteği genişletilebilir mi? ya da benzer bir eklenti uyarlanabilir mi? Kullandığım yazım denetimi desteği olan yazılımlardan sadece thunderbird yetim kaldı. Katkılarınız için çok teşekkürler @Rail. Şu ana kadar sorunsuz işliyor.  :)

coni

bende kurdum çok güzel ve yararlı bir program teşekkürler