Zemberek Ubuntu için hazır!

Başlatan ihtiyar said, 07 Nisan 2009 - 21:17:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: chilekesh - 08 Nisan 2009 - 02:32:37
konsolu da kontrol ediyor mu peki

Emacs ve Vim konsol tabanlı editörlerdir. Onlar kalmış sadece. ;)

Rail

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 08 Nisan 2009 - 02:20:54
Pidgin'de aktif olmuş kapatıp açınca ama sorun, dili değiştiremiyorum. Yani Türkçe denetim yapmıyor. Pidgin, Türkçe. :S

http://developer.pidgin.im/wiki/Using%20Pidgin#HowdoIchangethelanguagefortheHighlightMisspelledwordsoption
:(

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasanyılmaz

Bana lazım olan her yerde denetim yapıyor. Gözden kaçan yazım yanlışları en aza inecek. Rail'e bir kez daha teşekkür ediyorum.

such

Herkez çalıştırmış ama bir ben çalıştıramadım galiba. Nasıl kurulu ve çalıştırılır nasıl test edilir bilen biri yazarsa çok makbule geçecek sabırsızlanıyorum denemek için :)

heartsmagic

@such kurduktan sonra Firefox'ta yazı yazdığın bölüme sağ tıkla ve Dil olarak Türkçe seç. OoO zaten biliniyor, diğer uygulamalarda eğer sorun yoksa zaten kendiliğinden çalışması lazım.

@Rail dün gece ben de Gedit için bakındım ama bir türlü Türkçe konuşturamadım. Geriye bir tek sistemi yeniden başlatmak kalmıştı ancak onu yapamadan pes ettim :) Akşama biraz daha bakınırım. Bu arada Lapis üzerinde Pidgin ile biz iyi anlaşıyorduk acaba bu sorun yeni mi ortaya çıktı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

such

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2009 - 11:02:14
@such kurduktan sonra Firefox'ta yazı yazdığın bölüme sağ tıkla ve Dil olarak Türkçe seç. OoO zaten biliniyor, diğer uygulamalarda eğer sorun yoksa zaten kendiliğinden çalışması lazım.

Evet şimdi çalışıyor Firefox ile. OpenOffice zaten biliyordum. Ama Gedit ile denetleme bende de çalışmadı. (Ubuntu 9.04). Yine belirticeğim, biraz abartı gibi oldu ama bilemezsiniz gerçekten çok sevindim :)

eren

Kwrite ile çalışmıyor ama Firefox ile çalışması bana şimdilik yeter. Aslında Pidgin gibi GTK uygulamalarında sorunsuz çalışması gerekiyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

@Rail'e büyük tebrikler ve teşekkürler. :)

Benim merak ettiğim, aynı paketler (depo ekleme ile) Intrepid üzerinde de kurulabiliyor mu? Kurulabiliyorsa, sağlıklı çalışıyor mu?

Rail

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2009 - 11:02:14
@Rail dün gece ben de Gedit için bakındım ama bir türlü Türkçe konuşturamadım. Geriye bir tek sistemi yeniden başlatmak kalmıştı ancak onu yapamadan pes ettim :) Akşama biraz daha bakınırım.

Gedit'te: Araçlar -> Dili seç... diye bir seçenek var. Türkçe var ve seçili mi?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2009 - 11:02:14Bu arada Lapis üzerinde Pidgin ile biz iyi anlaşıyorduk acaba bu sorun yeni mi ortaya çıktı?

Bildiğim kadar hep vardı. Pidgin sadece 1 dilde imla denetimi yapabiliyor.

Rail

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Nisan 2009 - 12:33:18
Benim merak ettiğim, aynı paketler (depo ekleme ile) Intrepid üzerinde de kurulabiliyor mu? Kurulabiliyorsa, sağlıklı çalışıyor mu?

Denemedim ama çalışması biraz zor olur çünkü zemberek-server için gereken 1-2 paket eksikti Intrepid'de.

ihtiyar said

Depo adreslerini ekledikten sonra anahtarlarını da eklemek gerekiyor. Belki birçok kişi için çok basit bir şey olabilir ama hiç yapmamış birisine zor gelecektir -örnek ben :)-.

Rail'in verdiği https://edge.launchpad.net/~rail/+archive/ppa adresinde "This repository is signed with  1024R/8E5E3105 OpenPGP key." diye bir uyarı var. Biz de, / işaretinden sonraki kısmı alıyoruz ve standart komutumuzda yerine koyuyoruz.

gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv-keys 8E5E3105

Bu komutu terminalde girdikten sonra,

gpg --export --armor 8E5E3105 | sudo apt-key add -

bu komutu da girerek keyimizi başarıyla eklemiş oluyoruz.

Not: İlk mesaımı değiştirip, buraya link verdim.

Rail

Alıntı yapılan: Eren - 08 Nisan 2009 - 12:32:07
Kwrite ile çalışmıyor ama Firefox ile çalışması bana şimdilik yeter. Aslında Pidgin gibi GTK uygulamalarında sorunsuz çalışması gerekiyor.

Kwrite ile denedim şimdi, sorunsuzca çalıştı...

bytan

Intrepid üzerinde denemeye çalıştım. Aşağıdaki mesajı vererek işlemi sonlandırdı.

Alıntı Yapmozzemberek: Depends: libnspr4-0d (>= 4.7.3-0ubuntu1~)

4.7.3 sürümü ise maalesef sadece 9.04 üzerinde görünüyor.

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@Rail, Gedit'te Türkçe seçmeme rağmen çalışmıyor.

Pidgin'i ben mi yanlış hatırlıyorum acaba? Xchat ile de karıştırıyor olabilirim bir ihtimal.

Rail

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Nisan 2009 - 16:37:13
@Rail, Gedit'te Türkçe seçmeme rağmen çalışmıyor.

Pidgin'i ben mi yanlış hatırlıyorum acaba? Xchat ile de karıştırıyor olabilirim bir ihtimal.

/var/log/zemberek-server.log ne diyor?

heartsmagic

Şu an için bir şey söylemem mümkün değil zira Zemberek kurduğum makine üzerinde değilim. Akşam kontrol edebileceğimi söylemiştim, eder etmez burada durumu belirtirim.

erginemr

Demek ki biz sağlamcılar olarak, Jaunty kararlı sürümün yayınlanmasını bekleyeceğiz. :) Tekrar teşekkürler @Rail.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 08 Nisan 2009 - 16:16:22
...
gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv-keys 8E5E3105
Bu komutu terminalde girdikten sonra,
gpg --export --armor 8E5E3105 | sudo apt-key add -
bu komutu da girerek keyimizi başarıyla eklemiş oluyoruz.
...

Anahtar için verilebilecek bir diğer komut:

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 0xc3dc4d543b836857319bf54a03d2545e8e5e3105

heartsmagic

@Rail, log dosyası şunu diyor:

Exception in thread "main" java.lang.UnsatisfiedLinkError: /usr/lib/jni/libunix-java.so: /usr/lib/jni/libunix-java.so: undefined symbol: __stack_chk_fail_local
        at java.lang.ClassLoader$NativeLibrary.load(Native Method)
        at java.lang.ClassLoader.loadLibrary0(ClassLoader.java:1767)
        at java.lang.ClassLoader.loadLibrary(ClassLoader.java:1692)
        at java.lang.Runtime.loadLibrary0(Runtime.java:840)
        at java.lang.System.loadLibrary(System.java:1047)
        at cx.ath.matthew.unix.UnixSocket.<clinit>(UnixSocket.java:33)
        at org.freedesktop.dbus.Transport.connect(Transport.java:765)
        at org.freedesktop.dbus.Transport.<init>(Transport.java:730)
        at org.freedesktop.dbus.DBusConnection.<init>(DBusConnection.java:159)
        at org.freedesktop.dbus.DBusConnection.getConnection(DBusConnection.java:142)
        at net.zemberekserver.server.dbus.ZemberekDbus.start(Unknown Source)
        at net.zemberekserver.server.ZemberekServer.initDBusServer(Unknown Source)
        at net.zemberekserver.server.ZemberekServer.main(Unknown Source)

Rail

@heartsmagic: sitemin hakkında biraz bilgi verir misin?
i386 mi amd64 mi?
/etc/default/locale ve ~/.dmrc içinde ne var?

Hata bu da https://bugs.edge.launchpad.net/ubuntu/+source/dbus-java/+bug/218658 ama tam olarak yakalayamadım onu.

heartsmagic

Bunları da ancak akşama geçebilirim. Sistem Jaunty Jackalope ve i386. Dil Türkçe. Akşama net olarak bakayım aksi bir şeyler var mı.

heartsmagic

cat /etc/default/locale

LANG="tr_TR.UTF-8"

cat .dmrc

[Desktop]
Session=default

Rail

Geçici çözüm olarak bu yapılabilir:

mkdir ~/debs
cd ~/debs
sudo aptitude install devscripts
apt-get source libmatthew-java
# gerekmeyebilir: dpkg-source -x libmatthew-java*.dsc
sudo aptitude build-dep libmatthew-java
cd libmatthew-java-*
$EDITOR debian/rules

Şimdiki durumda kaynaklar ve onların derlenmesi için gereken herşey kurulu.
libmatthew-java farklı şekilde derlenmeli. Bunun için debian/rules dosyasının başlarına (2. satır olarak mesela) şunu eklemek lazım:
CFLAGS += -fno-stack-protector

Şimdi ise paketin derlenmesi lazım:
debuild

Oluşan deb paketlin bazılarını (sistemdekilerele karşılaştırarak) kurduktan sonra
/etc/init.d/zemberek-server restart
yapmak lazım.

heartsmagic

Evet, gece senin verdiğin hata sayfasına bakınca bunun yapılması gerektiğini anlar gibi oldum fakat geç vakit olduğundan bakamadım. Ayrıca biraz da kafam karıştı açıkçası zira dbus-java ile ilintili bir hata kaydıydı bu. Durumu açıkladığın için sağ ol, haftasonu vakit bulduğumda bakmaya çalışacağım.