[Nasıl] Güncellemelere indirme hız sınırı koymak.

Başlatan such, 07 Nisan 2009 - 05:20:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Merhaba, bilgisayarı açtığımda ilk yaptığım şey daima güncellemeleri yapmak oluyor sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y. Güncellemeler yapılırken diğer işlerime de bakmak istiyorum ama apt-get internet bant genişliğini sonuna kadar kullandığı için google bile açılmaz duruma geliyor(du). Bu duruma bir çare ararken ubuntuforums.org da şöyle * bir şey buldum denedim ve çalışıyor.

/etc/apt/apt.conf.d/ dizini altında 76download adlı bir dosya oluşturdum. içeriğine ise şunları yazdım,
Acquire
{
Queue-mode "access";
http
{
Dl-Limit "50";
};
};

dosyayı kaydettim ve kapattım. Artık sudo apt-get upgrade komutunu verdiğim zaman 50 K ile indirme yapıyor (zaten 1 Mb bağlantım var). Yani indirmeleri yaparken internet sonuna kadar kullanılmadığı için sayfalar daha çabuk açılıyor.

Ama merak ettiğim ise /etc/apt/apt.conf.d/ dizini altındaki dosyaların tam olarak açıklaması nedir bulamadım. Bu dosyalar nemenem birşeydir neden oradalar ne işe yararlar nasıl kullanılırlar bilmiyorum :S

ls -l /etc/apt/apt.conf.d/ çıktısı şu şekilde,
00trustcdrom  05aptitude      20archive              76download
01autoremove  10periodic      50unattended-upgrades  99update-notifier
01ubuntu      15update-stamp  70debconf

heartsmagic

Çok güzel bir ipucu @such teşekkürler.

Merak ettiğin dosyaların da içeriğine bir bakmak gerekebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

teksalih

8mbitlik limitsiz bağlantıda 880 kb ile çekiyor ve zaten en büyük güncelleme dahi 10 dakika felan sürüyor, ben netbook edition kurudğumda 270 mb yi 17 dakikada indirdi ve sayfalarda gayet hızlı açılıyordu,

stef_q

Çok güzel bir paylaşım buna ihtiyacım vardı. Keşke geliştiriciler şuna bir gui yazsada şu ayarı anlık olarak update managerden değiştirebilsek.

teksalih hızlı internetiniz varsa server ne kadar hızlı da olsa yinede diğer sitelere gidebiliyorsunuz. Fakata yavaş internet kullanırsanız aynı durum olmadığını göreceksiniz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Ağustos 2010 - 19:55:22

Araştırma yaptım... aşağıdaki linkte her program için ayrı ayrı hız limiti koymanın yolu anlatılmış. fakat ingilizce . Bunu ubuntu-tr wikide görmek isteriz :)

http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-225863-postdays-0-postorder-asc-highlight-htb-start-0.html