[Nasıl] Jaunty üzerine Amarok 1.* kurulumu

Başlatan utdmr, 06 Nisan 2009 - 20:25:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Eğer siz de benim gibi Amarok 2'nin pek kullanışlı olmadığını ve her şeye rağmen Amarok'un eski sürümünü kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip ederek Amarok'un en son 1.* sürümünü bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Ancak artık Amarok ekibi bu sürüm üzerine güncelleme veya destek vermiyor. Amarok'un pek taraftarı değilseniz şu anda Müzik Oynatıcı'nızı değiştirmenin en iyi zamanı.

İlk olarak, bir gönüllünün hazırladığı aşağıdaki depoları "/etc/apt/sources.list"e ekliyoruz.

deb http://ppa.launchpad.net/bogdanb/ppa/ubuntu jaunty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/bogdanb/ppa/ubuntu jaunty main

Ardından depoyu kullanabilmemiz için gerek anahtarı bilgisayarımıza kaydetmek için;

Aşağıdaki metini istediğiniz bir yerde oluşturacağınız bir boş dosyaya yapıştırın:
-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
Version: SKS 1.0.10

mI0ESZG9dwEEAM5SRxksQzjok7uw93gEWMGT+89fLoKA5ij0FCn9mmMhJAgJeh3LTO6W9B9J
9wQNUPp+vzuP1Nib+/ZuiC8eB5J73ITdm/7o+zXwuX/KEeGBkvlb9/IeS4X3Sy4p5dWResuP
ZIP/VFrC/lMIO4J6/3IJld3jv8eQXm4q1DDY4PtNABEBAAG0IExhdW5jaHBhZCBQUEEgZm9y
IEJvZ2RhbiBCdXRuYXJ1iLYEEwECACAFAkmRvXcCGwMGCwkIBwMCBBUCCAMEFgIDAQIeAQIX
gAAKCRC58cQyrnSuY5g0A/9a/9Xds26+egxE+7j4e5ycRjgpSXe4oABBAqQ+SuMxr+OcCb8i
NRtJzUuxn4uGigc10DDinqfZlFhl13iLdQmypEPXVzeUIbvS/STHJKU/gu1Il4IRX+3FDDsG
WPgh0PQaCjXdCsMd9oka+4lgW95qKsOTihoLwvvx+ozAozAG0g==
=j5d9
-----END PGP PUBLIC KEY BLOCK-----

Ardından "Sistem->Yönetim->Yazılım kaynakları"(İngilizce kullanıyorsanız büyük ihtimalle "System->Adminastration->Software Sources" gibidir.)'nı çalıştırıp "Kimlik Sınaması"("Authentication") kısmından anahtarı kaydettiğiniz dosyayı ekleyin.

Artık Amarok 1.4 deposunu sistemimize ekledik. Şimdi de sıra geldi paketleri indirip kurmaya.

sudo apt-get update ile sistemimizi güncelleyip,
sudo apt-get install amarok14 ile paketi kuruyoruz.

Tebrikler,bir aksilik olmadıysa şu anda çalışan bir Amarok'a sahipsiniz.:)

İyi eğlenceler...
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

ihtiyar said

Eline sağlık, bunu soran çok arkadaş olacaktır diye düşünüyorum. Konuyu sabitliyorum. ;)

xwes

Ikinci adimda kimlik dogrulamak için dosya oluşturup içine verilen metni yapiştirip kaydediyorum ancak bunu yazilim kaynaklari penceresinden import etmeye kalktigimda dosyayi gormuyordu. bunun uzerine google bir araştirma yaptim ve aşagidaki komut ile kimlik dogrulama yapilabildigini ogrendim. Denedim, oldu, amarok 1.4 kuruldu. Teşekkurler.

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com \
0x1d7e9dd033e89ba781e32a24b9f1c432ae74ae63

bytan

Amarok kurmadığım için denemesini yapmadım. Aşağıdaki gibi de anahtar indirilebilir. Deneyen arkadaşlar yazarsa tam olarak öğrenmiş oluruz:

gpg --keyserver subkeys.pgp.net --recv-keys ae74ae63

gpg --export --armor ae74ae63 | sudo apt-key add -

Not: Biraz önce deneme imkanım oldu. İstenen şekilde kurulum gerçekleşti.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

xwes

bytan

Alıntı yapılan: xwes - 19 Nisan 2009 - 10:59:45
Ben bahsettigim yontemi denedim, oluyor.

Tabii ki, işe yaramasa yazmazdın ve zaten mesajında da belirtmişsin. Komut satırındaki işlemlerini görünce ben de bir alternatif eklemek istedim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

Tutunamayan

Ubuntu 8.04 Hardy Heron kullanıcısı olarak aynı yöntemle sisteme Amarok 1.* kurdum. Benim gibi eski sürüm Ubuntu kullanan arkadaşlarımıza referans olması bakımından aşağıda anlatıyorum:

Öncelikle; ALT + F2 tuş kombinasyonu ile açılan pencereye:

gksu gedit /etc/apt/sources.list

yazıp, sources.list'i açtıktan sonra:

deb http://ppa.launchpad.net/bogdanb/ppa/ubuntu hardy main
deb-src http://ppa.launchpad.net/bogdanb/ppa/ubuntu hardy main

depolarını ekledim.

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com \
0x1d7e9dd033e89ba781e32a24b9f1c432ae74ae63

komutu ile kimlik doğrulama yaptım.

sudo apt-get update

komutu ile depoları güncelledikten sonra, ister synaptic yardımı ile isterseniz de,

sudo apt-get install amarok14

komutu yardımı ile Amarok 1.* sürümünü yükleyebilirsiniz...

Ubuntu-TR Wiki | Ubuntu-TR Wiki'ye Madde Nasıl Eklenir? | Ubuntu-TR Wiki Nasıl Belgeleri | [url=http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Acemiler_i%C3%A7

ScaryMan

Amarok 1.x sürümlerine destek vermiyor. Peki, tamam. Ya Ubuntu Türkiye Forumları? :) Amarok 1.4 ile ilgili başlık açabiliyor muyuz?

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 18 Haziran 2009 - 15:17:26
Amarok 1.x sürümlerine destek vermiyor. Peki, tamam. Ya Ubuntu Türkiye Forumları? :) Amarok 1.4 ile ilgili başlık açabiliyor muyuz?

Elbette. Sorunun hakkında fikri olan herkes yardımcı olmaya çalışacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ceddiguzel

Linux üzerinde amarok vazgeçilmezim

Teşekkürler ve elinize sağlık

edmond dantes

Bu yazıyı hazırlayan arkadaşa müteşekkirim efendim. Amarokun yeni hali hiç iç acıcı değil çünkü

ceddiguzel

Açıkcası Gnome üzerinde amrok'da pek hoş değil

KDE3 üzerine yakışıyor

Yiğit Ateş

Arch'a nasıl kurabiliriz peki bu Amarok 2'yi ben de hiç sevmedim de.

utdmr

Alıntı yapılan: samurai - 15 Temmuz 2009 - 20:02:36
Denemedim ancak, AUR'da amarok1 adlı bir paket bulunuyor. Derlemeyi deneyebilirsiniz.
Link: http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=25712
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: utdemir - 15 Temmuz 2009 - 22:03:33
Alıntı yapılan: samurai - 15 Temmuz 2009 - 20:02:36
Denemedim ancak, AUR'da amarok1 adlı bir paket bulunuyor. Derlemeyi deneyebilirsiniz.
Link: http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=25712
Ömrümde gördüğüm en kötü aur paketi maalesef bir hatayı çözüyorum diğeri çıkıyor pes ettim sonunda kesinlikle önermiyorum.

twwly

çok iyi oldu bu
yeni amaroktan hiç hoşlanmamışdım

FıratikUS

9.10' içinde kullanabilirmiyiz bu yöntemi?
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

heartsmagic

Alıntı yapılan: GeNuS - 30 Ekim 2009 - 22:36:19
9.10' içinde kullanabilirmiyiz bu yöntemi?

PPA'da karmic görünüyor. Deneyebilirsin jaunty yerine karmic deposunu ekleyerek. GPG değişmiş olabilir, onu da acemiler bölümünden yararlanarak çözersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

FıratikUS

Amarok1'de mp3leri dizin şeklinde klasör olarak aktarabiliniyor olması çok sevdiğim bir özellik;galiba jamendo ve magnatune yayınları eksikdi diye hatırlıyorum neyse denemeye değer.
Sağol....
"Yok boşluktan başka bir şey toz nereye konacak"

komoL

Alquimista

İndiriliyor fakat kurulamadı hatası alıyorum. Uçbirimde Error diyen satır şu şekilde:

Errors were encountered while processing:
/var/cache/apt/archives/amarok14_2%3a1.4.10-0ubuntu3~ppa4_amd64.deb
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

neden böyle bir hata alıyorum acaba? Ubuntu Karmic 64bit kullanıyorum, sebep bu olabilir mi?
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.

utdmr

@AlmaMorena, apt-get komutunun tamamının çıktısını görebilir miyim?
--

Alquimista

@utdemir, teşekkür ederim; hallettim. Synaptic'te Amarok ile ilgili bir iki paket vardı silinmemiş, onları kaldırınca yükleyebildim.
If you should go skating on the thin ice of modern life, dragging behind you the silent reproach of a million tear-stained eyes, don't be surprised when a c rack in the ice appears under your feet. You slip out of your depth and out of your mind with your fear flowing out behind you as you claw the thin ice.