Hd4870 ve ekran takilma sorunu

Başlatan legioner, 06 Nisan 2009 - 20:00:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

legioner

Merhaba arkadaslar,
Bir iki gündür ubuntu ile ugrasiyorum yeni yükledim fakat ekran ile ilgili problemlerim var.
Ekran kartim Ati Radeon Hd4870 512MB ve gerekli sürücüsünü ise hardware driver kismindan önerilen seklinde yükledim fakat bir video izlemek istedigimde devamli takiliyor video gidip gidip geliyor, yada internette dolasirken sag taraftaki oku birden assagiya cektigimde takilmalar yasiyorum.

Sanirim yükledigim driverdan kaynaklaniyor.
Bende ATI/AMD nin sayfasindan gerekli driveri yükledim ama nasil kurulacagi hakkinda bilgim yok, bu driveri yükledim cünkü bana önerilen driver sanirim dogru driver degildi.

Ve birkac sefer format atip yeniden kurdum Ubuntu'yu ama bir degisiklik olmadi.

Kullandigim sürüm 8.10
Islemcim ise C2D E8500 3,16GHZ

Bu takilmalar neden kaynaklaniyor olabilir ve nasil cözebilirim?

Bu arada amd nin sayfasindan indirdigim driverin ismi ise söyle; ati-driver-installer-9-3-x86.x86_64.run

tesekkürler

zeitgeist

Forumda elle driver yükleme hususunda bilgiler mevcut, onları incelemeni tavsiye ederim. Video takılmalarıyla ilgli olarak da Compiz'i kapatarak denemende fayda var.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

legioner

Elle yüklemeyide denedim söylemeyi unutmusum, envyng kurdum ve oradan kurulumu yaptim.
Ayrica Compiz kurmadim ben ubuntuya, tabi Compiz dediginiz sey su küp yapmaya yarayan masaüstü programi ise.

garafatma

forumda çok kez konuşuldu, hatırlatma babında tekrar sormakta fayda var, video çıkışın X11'e mi ayarlı? ayrıca compiz kurulu olarak gelir, ayrıca kulumuyor eğer ubuntu ise işletim sistemi.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

legioner

video cikisimin x11 olup olmadigini bilmiyorum, nereden bakabilirim?

isletim sistemi ubuntu 8.10

bytan

Alıntı yapılan: legioner - 06 Nisan 2009 - 20:21:41
video cikisimin x11 olup olmadigini bilmiyorum, nereden bakabilirim?

isletim sistemi ubuntu 8.10

Kullandığın oynatıcının ayarlarında mevcut.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

localhost

Linux LPIC1 - MCSA

legioner

suradaki kurulumu denedim, olacak zannettim fakat en sonunda problem yasadim.
Forumlarda 1 kisi daha ayni problemi yasamis ama ekran karti farkli ve cözümü 8.04 sürümü icin verilmis.

Ve hangi oynaticidan söz ediyoruz anlamadim  ::)

bytan

Video için hangi oynatıcıyı kullanıyorsanız, o oynatıcıdan söz ediyoruz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST